Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Test letniej wichury

Choć burze pojawiające się na przełomie wiosny i lata są stałym zjawiskiem dla polskiego klimatu, to z roku na rok nasilają się i powodują poważne uszkodzenia dachów i budynków. Czy i jak możemy zapobiec tym zniszczeniom na etapie budowy domu?

W ostatnich dniach intensywne zjawiska pogodowe znów dały o sobie znać. Nad Małopolską przeszła trąba powietrzna. Bilans strat jest ogromny – straż interweniowała ponad 350 razy a żywioł uszkodził aż 70 domów w powiecie nowosądeckim. W powiecie miechowskim grad i wiatr uszkodził 53 dachy, a w powiecie olkuskim - 45*. A to dopiero początek sezonu burzowego. Jeśli obiekty użytkowe i domy jednorodzinne nie są odpowiednio zabezpieczone, silne wichury uszkadzają, a nawet zrywają lekkie pokrycia dachowe oraz mniej solidne elementy elewacji. 

Przygotuj dach na burze i wichury (fot. WIENERBERGER)Wszystkie budynki, czy to jednorodzinne, czy gospodarcze, powinny być budowane z uwzględnieniem warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Tam, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury, zdecydowanie należy wybrać cięższe, solidniejsze pokrycie z niewielkich elementów, takich jak dachówki ceramiczne, a przy tym zabezpieczać pokrycie dachu dodatkowym mocowaniem. Tym bardziej, że to wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy proste, a bardzo skuteczne rozwiązanie, któe mamy w swojej ofercie - specjalne spinki do montażu dwóch dachówek jednocześnie, SturmFIX, które chronią dachówki przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru.” – powiedział Maciej Brzozowski, Menedżer Produktu ds. rozwiązań dachowych w firmie Wienerberger.

Solidny dach, odporny na działanie silnych zjawisk atmosferycznych, to odpowiednio dobrane pokrycie i system mocowania. Dachówki ceramiczne same w sobie stanowią dobrą ochronę przed wiatrem. Ich stosunkowo duży ciężar sprawia, że skuteczniej stawiają opór siłom ssącym powietrza. Popularna w niektórych rejonach Polski, znacznie lżejsza blachodachówka w długich arkuszach, bez należytego zamocowania przy takich anomaliach pogodowych często się wygina lub odkształca, a w ekstremalnych przypadkach zerwaniu może ulec nawet cała połać dachu. Jednak nie tylko masa dachówek ceramicznych wyróżnia je na tle innych pokryć. Dzięki temu, że dach złożony jest z wielu elementów o stosunkowo niewielkich wymiarach, nie występuje tu tzw. efekt żagla, czyli sytuacja, kiedy silne podmuchy podnoszą całą dużą połać dachu i „żagiel” odfruwa.

W komplementarnym systemie dachowym Koramic dostępne jest też rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza dach ceramiczny przed wichurami przekraczającymi 100 km/h. To system SturmFIX, polegający na mocowaniu dwóch dachówek jedną spinką, przez co są one solidnie połączone zarówno ze sobą, jak i z drewnianą konstrukcją dachu (więźbą). Na całej połaci tworzy się spójny system blokujący przed zerwaniem, stosując kilka spinek w rzędzie. Rozwiązanie jest dedykowane do wybranych modeli dachówek zakładkowych Koramic.

Rozwiązanie SturmFIX ma Aprobatę Techniczną ITB AT-15-9001/2012, a także otrzymało rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy świadczącą o jego skuteczności (fot. WIENERBERGER)
Rozwiązanie SturmFIX ma Aprobatę Techniczną ITB AT-15-9001/2012, a także otrzymało rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy świadczącą o jego skuteczności (fot. WIENERBERGER)

Zniszczeniom podczas silnych wichur ulegają nie tylko dachy. Na skutek silnych podmuchów często odrywają się fragmenty styropianowych izolacji zewnętrznych budynku. Takie przypadki miały miejsce kilka lat temu np. w Warszawie. Została wówczas uszkodzona nie tylko elewacja, ale też zaparkowane w pobliżu samochody, na które spadły materiały budowalne.

Liczne szkody budynków spowodowane przez silne wichury w ostatnich dniach wskazują, że polski klimat wymaga stosowania tych najtrwalszych rozwiązań budowlanych. Doświadczenie pokazuje, że zewnętrzna izolacja termiczna na elewacji także może stanowić słaby punkt budynku. W rejonach narażonych na występowanie ekstremalnych warunków pogodowych zdecydowanie bezpieczniejsze jest budowanie w technologii ceramicznej ściany jednowarstwowej. Ściany jednowarstwowe ze współczesnych pustaków ceramicznych Porotherm typu T nie wymagają stosowania zewnętrznych warstw dociepleniowych. Skonstruowane wyłącznie z twardej, wypalonej gliny warstwę ocieplenia mają zintegrowaną z pustakiem, umieszczoną wewnątrz, co dodatkowo chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi”. – komentuje Mirosław Rzeszutko, Menedżer Produktu ds. rozwiązań ściennych w firmie Wienerberger.

Ścianie jednowarstwowej żadna wichura ani deszcz nie są straszne (fot. WIENERBERGER)
Ścianie jednowarstwowej żadna wichura ani deszcz nie są straszne (fot. WIENERBERGER)

Ściana jednowarstwowa to prosta, ale sprawdzona konstrukcja. Składa się tylko z jednej warstwy otynkowanych od wewnątrz i z zewnątrz elementów. W ofercie Wienerberger dostępne są pustaki, których drążenia wypełnione są wysokiej jakości wełną mineralną, np. Porotherm D 42,5 T Dryfix. Porotherm typu T to produkt dedykowany do budownictwa energooszczędnego, jest obecnie najcieplejszym i najnowocześniejszym ceramicznym rozwiązaniem do budowy ścian jednowarstwowych. Wypalana w wysokich temperaturach glina, zmienia się w twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne ceramiczny materiał.


*źródło: onet.pl
Publikacja na podstawie materiałów prasowych fimy Wienerberger.

Data publikacji: 25 czerwca 2021

Zobacz także

W przypadku dachówek płaskich dobór odpowiednich klamer (spinek) jest bardzo ważny nie tylko dla trwałości, ale i dla estetyki pokrycia (fot. CREATON)BUDOWLANE DETALE

Klamry do dachówek płaskich CREATON

Nowoczesne dachówki projektowane są i testowane w komplecie ze spinką – jest ona elementem systemu. Takie systemowe klamry są droższe niż uniwersalne „no name”, ale zapewniają lepsze mocowanie i docisk elementów, co w przypadku dachówek płaskich jest szczególnie istotne dla trwałości i estetyki pokrycia.
DUO 270 Longlife Extra to nowy, mocny model membrany w ofercie CREATON Polska.AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa membrana CREATON

DUO 270 Longlife Extra to nowy, mocny model membrany w ofercie CREATON Polska.
Odpowiednie przygotowanie składników jest istotnym czynnikiem decydującym o jakości gotowego ocieplenia pianą natryskową PUR (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie pianą. Ważny dobry początek.

Piana PUR nie jest produktem gotowym. Jej cechy kreuje aplikator – i robi to nie tylko podczas samego procesu nakładania, ale także wcześniej, jeszcze zanim uruchomi pistolet natryskowy. To między innymi czas i sposób przygotowania składników „robią” finalny efekt, a przy okazji… obnażają różnice w jakości fachowców.