Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Szklana dobudowa

Jeśli tylko lokalne warunki zabudowy na to pozwalają, do budynku można dostawić przeszklony ogród zimowy, powiększając w ten atrakcyjny sposób przestrzeń mieszkalną. Konstrukcja musi jednak spełniać określone wymagania pod względem nośności i termoizolacyjności.

Lekka, wręcz filigranowa konstrukcja, z jaką kojarzy się ogród zimowy czy - jak dawniej mawiano - oranżeria, w rzeczywistości jest ustrojem ciężkim, skomplikowanym i bardzo zaawansowanym technologicznie. Nie składa się jej samodzielnie z kilku zwykłych okien. Zarówno projekt mający na celu dobranie optymalnego rozwiązania, jak i wykonanie całej konstrukcji trzeba zlecić fachowcom. Każdy detal samego przeszklenia, system aluminiowych obróbek, rynien i rur spustowych oraz szczegóły połączeń z budynkiem muszą być starannie zaplanowane i wykonane.

Odpowiednie miejsce

Od tego należy zacząć planowanie całego przedsięwzięcia. Najłatwiej i najtaniej jest wtedy, kiedy dopiero budujemy dom i od razu decydujemy się na ogród zimowy. Mamy wtedy wiele możliwości adaptacji projektu i wyboru najlepszego rozwiązania. Jeżeli decydujemy się na inwestycję kiedy dom jest już zamieszkały, musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z lokalnych warunków. Często ogród dobudowuje się od strony elewacji ogrodowej, gdzie jest zwykle więcej miejsca na działce i gdzie mamy najładniejszy widok. Wygodnym rozwiązaniem jest postawienie przeszklonej konstrukcji w istniejącej wnęce, podcieniu czy wewnętrznym narożniku budynku. Kształt może być dowolny, wycinek koła, wielobok, jeżeli ogród zimowy ma się oprzeć na istniejącej podbudowie (na przykład tarasie) to do jej kształtu dobiera się plan - i najczęściej jest to prostokąt. 

Często zabudowuje się istniejący taras lub podcień (fot. MS)

Poza miejscem przyłączenia ogrodu do bryły domu warto też przemyśleć jego położenie względem stron świata. Najkorzystniejsze są kierunki południowo-zachodni i południowo-wschodni. Usytuowanie od południa zapewni duże zyski darmowego ciepła zimą. Nie wolno jednak zapomnieć o zacienianiu ogrodu latem. Przed przegrzewaniem skutecznie chronią odpowiednie osłony przeciwsłoneczne. Północna strona nie jest polecana z powodu małej ilości światła słonecznego, a tym samym - niższej temperatury, warto ją jednak rozważyć, jeśli ma pełnić funkcję całorocznej oranżerii albo po prostu zacisznego miejsca odpoczynku. 

Rodzaj szklenia

Aby efektywne wykorzystanie potencjału energetycznego ogrodu zimowego miało sens, nie może uciekać z niego ciepło. Ponieważ największym elementem ogrodu zimowego są szyby, to ich parametry są tu kluczowe. Muszą mieć dobrą izolacyjność, a to najlepiej widać po ich współczynniku przenikania ciepła Ug - im jest niższy, tym lepiej. Najkorzystniej wypadają szklenia dwukomorowe, czyli złożone z trzech tafli - ich Ug = 0,5 W/(m2.K). Parametry dodatkowo poprawiają ciepłe ramki dystansowe. Odnawialną energię pochodzącą z promieniowania słonecznego można wykorzystać jeszcze lepiej wybierając szyby o wysokim współczynniku pozyskiwania energii g. Dzięki temu nie będziemy musieli inwestować w dogrzewanie ogrodu.

Ponieważ ogród zimowy jest połączony z domem, można pomyśleć o szybach utrudniających włamanie. Pamiętajmy też, że przeszklenia (szczególnie te w dachu) muszą być odporne na uderzenia, na przykład przez spadającą gałąź. Dlatego powinno się wykorzystywać szkło hartowane oraz laminowane (bezpieczne), które w razie stłuczenia nie wyrządzi krzywdy mieszkańcom.

Konstrukcja nośna

Profile ogrodu zimowego robi się najczęściej z drewna (sosnowe, dębowe, meranti) lub z aluminium, rzadziej ze wzmacnianego PVC. Wszystkie mają dobre parametry cieplne (aluminiowe również, dzięki przekłądkom termicznym), różnią się natomiast wyglądem i sposobem eksploatacji. Drewno jest ciepłe w odbiorze i klimatyczne, jest jednak dość drogie, poza tym trzeba je okresowo konserwować. Aluminium nie wymaga żadnej konserwacji. Profile są dostępne w wielu kolorach, są malowane proszkowo lub anodowane, co zapewnia im wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. Elementy nośne mogą też być węższe niż te z drewna, co dodaje lekkości i zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Stabilność, możliwość kompletowania szczelnych systemów i nowoczesny, surowy wygląd, ceniony obecnie przez inwestorów, sprawiają, że to właśnie aluminiowe konstrukcje są w tej chwili najpopularniejsze.

Wygodne przejście 

Dobudowanie ogrodu powiększa nam przestrzeń użytkową i zapewnia zyski cieplne, ale niestety zabiera trochę naturalnego światła. Aby nie było to zbyt odczuwalne, przejście między ogrodem a domem (zazwyczaj w salonie) powinno być duże i wygodne. Na rynku jest wiele rozwiązań drzwi tarasowych, otwieranych bez wysiłku, płynnie poruszających się, a równocześnie – trudnych do sforsowania przez złodzieja. Firma MS więcej niż OKNA ma takie propozycje:

Drzwi uchylno-przesuwne Patio PSK. Pozwalają na przeszklenie fasady o szerokości 3,5 m i maksymalnej wysokości 2,5 m. Przy zastosowaniu dwóch ruchomych skrzydeł, tak zwany schemat C (oraz rozwiązań podnoszących stabilność i wytrzymałość) - szerokość może się zwiększyć nawet do 6 metrów. Wspomagający obsługę półautomat PSK 200Z sprawia, że ważące 200 kg drzwi można bez wysiłku otwierać i zamykać jedną ręką. Podstawą konstrukcji są niemieckie profile z PVC (Salamander) z produkowanym przez MS zamkniętym, zgrzewanym laserowo wzmocnieniem stalowym grubości 2 mm. Okucia pochodzą z firmy SIEGIENIA. Szklenie stanowią szyby SUPERthermo (MS).  Patio PSK wyposażone są w zaczepy antywłamaniowe współpracujące z ruchomymi ryglami rolkowymi IS. Zapobiegają podważeniu skrzydła, zapewniając komfortowa pracę.

Drzwi uchylno-przesuwne Patio PSK (fot. MS) 

Wielkogabarytowe drzwi podnoszono-przesuwne Patio HST. Rozwiązanie to pozwala na przeszklenie praktycznie całej szerokości ściany (maksymalna szerokość to 12 m) i połączenie salonu z tarasem czy ogrodem zimowym. Zbudowane są z profili PVC marki Salamander specjalnie dedykowanych do HST, szyb SUPERthermo firmy MS więcej niż OKNA, ciepłego niskiego progu EcoPass oraz okuć firmy SIEGENIA umożliwiających komfortowe przesuwanie nawet 300-kilogramowego skrzydła.  

Drzwi podnoszono-przesuwne Patio HST (fot. MS)

Aluminiowe drzwi podnoszono-przesuwne Patio HST ExternAL. Wykonane z aluminium wytrzymałe i smukłe profile MB-77HS dają możliwości nieosiągalne dla konstrukcji PCV. Po zestawieniu kilku par skrzydeł szerokość przeszklenia może sięgać nawet 13 metrów. Są też opcje dobudowania naświetli górnych i bocznych, a także wbudowania w ogród zimowy czy fasadę. Do wyboru są liczne mechanizmy antywłamaniowe. Warto wspomnieć, że aluminiowe Patio HST ExternAL często nie jest ani droższe, ani gorsze termicznie od swego odpowiednika z PVC.

Drzwi harmonijkowe MS External Fold Dors. Wykonana ze specjalnych profili aluminiowych MB-86 FOLD LINE harmonijka ma niepodważalną zaletę - nawet 6-metrową ścianę można „zwinąć” do szerokości 1 metra i pozwolić przeniknąć ogrodowi zimowemu do wnętrza domu, a w sezonie letnim połączyć go z ogrodem właściwym.  

Pamiętajmy, że w ogrodzie zimowym powinniśmy utrzymywać właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza. Niższe wnętrza nagrzewają się szybciej, te schowane w podcieniu (bez dachu - jedynie fasada) łatwiej kontrolować. Jeżeli ogród zimowy ma być używany przez cały rok i otwarty na wnętrze domu, musimy zastosować adekwatne do takich konstrukcji ogrzewanie. Konstrukcja i nachylenie dachu powinny też uwzględniać obciążenie wywołane zalegającym zimą śniegiem, istotne jest równieżprzygotowanie odpowiedniej podbudowy wraz z izolacją przeciwwilgociową. 

Opracowanie na podstawie materiałów firmy MS więcej niż OKNA.

 

Data publikacji: 27 lutego 2018

Zobacz także

Brak dopływu świeżego powietrza jest częstym powodem chorób i spadku koncentracji (fot. ROTO)INSPIRACJE OKIENNE

Zgubna hermetyka

W pogoni za energooszczędnością zapominamy, że nasze ciepłe okna są absolutnie szczelne. Nie otwieramy ich, bo zimno, tymczasem brak świeżego powietrza fatalnie wpływa na nasze zdrowie. Pora zacząć świadomie korzystać z rozwiązań umożliwiających efektywną wentylację.
Systemy montażowe to pewny sposób na trwałe i ciepłe osadzenie okna w murze (fot. STROPEX)OKNA, DRZWI

Energooszczędny Montaż Okien

Montaż stolarki otworowej jest co najmniej tak ważny, jak sama stolarka. STROPEX EMO to przyjazne monterowi systemy montażu stolarki otworowej, spełniające wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego, z gwarancją niezawodności.
fot. STROPEXAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

EMO i URP

Firma Stropex wprowadziła do systemów EMO (Energooszczędnego Montażu Okien) nowy element - Uniwersalny Rozpierak Pozycjonujący.