Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Sprawdź kondycję dachu przed zimą!

Zimowa aura tuż-tuż. Przywykliśmy, że jest łagodna, ale przymrozki, wilgoć i wiatr mimo wszystko o sobie przypomną - nam i naszym materiałom budowlanym. Teraz, przed zimą, powinniśmy odpowiednio zadbać o kondycję blachodachówki, aby nie dać się zaskoczyć trudniejszym warunkom pogodowym.

Niezależnie od tego, jaki materiał zdecydowaliśmy się położyć na dachu, producenci zalecają przegląd dachu po 3 latach od montażu. Ma to uchronić nas przed ewentualnymi nieszczelnościami, pozwoli też zadbać o stan blachodachówki i konstrukcji, która jest pod nią. Warto pamiętać, że ewentualne zauważone usterki mogą podlegać gwarancji – przy czym kluczowy jest tu producent, od którego materiał został zakupiony. U renomowanego producenta gwarancja jest jasna i zrozumiała. Oczywiście warunkiem koniecznym, jak zawsze, pozostaje również prawidłowy montaż.

Co sprawdzić?

Najlepiej przyjrzeć się miejscom, gdzie może zalega woda – systemy rynnowe, rynny koszowe oraz obróbki blacharskie wokół komina. Stan dachu możemy ocenić samodzielnie, na pewno poradzimy sobie też z drobnymi naprawami, ale warto zatrudnić do tego profesjonalną firmę. Czasami drobne odpryski mogą zwiastować głębszą awarię, a pozornie nieszkodliwe wgniecenia być przyczyną utraty szczelności – i to wcale niekoniecznie w tym samy miejscu. Fachowcy na pewno będą wiedzieli dokładnie, o się dzieje i gdzie szukać problemu. Profesjonalna kontrola zajmuje 2-3 godziny i nie jest droga, a pozwoli uniknąć poważniejszych i z pewnością bardziej kosztownych kłopotów.

Producenci zalecają wykonać pierwszy przegląd dachu po 3 latach od montażu, a później najlepiej co rok lub dwa. W pilnowaniu kolejnych terminów przeglądów pomoże nam założenie książki serwisowej dachu (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Producenci zalecają wykonać pierwszy przegląd dachu po 3 latach od montażu, a później najlepiej co rok lub dwa. W pilnowaniu kolejnych terminów przeglądów pomoże nam założenie książki serwisowej dachu (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Usterki na dachu powinno się usunąć jeszcze przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie wskutek naprzemiennych cykli zamarzania i odmrażania ewentualne ogniska korozji mogą się rozszerzyć, a szczeliny powiększyć, grożąc utratą szczelności i oszpeceniem dachu.

Przeciwśniegowe akcesoria

Przy okazji przeglądu, warto przyjrzeć się zabezpieczeniom przeciwśniegowym, a jeśli ich nie ma – rozważyć ich montaż. Ostatnie zimy trochę nas rozpieszczały nas zimą, ale w naszym klimacie warunki co roku mogą być inne – a na przestrzeni lat zalegający na dachach grubą warstwą śnieg nie był wcale ewenementem. Pamiętajmy, że zsuwający się z połaci śnieg może spowodować poważne uszkodzenia rynien i tego, co znajduje się pod dachem – w tym narazić na szwank zdrowie mieszkańców! Wszystkie newralgiczne strefy nad wejściem, bramą garażową, ścieżkami, tarasem, a także miejsca, gdzie na obciążenie narażone są rynny, powinniśmy zabezpieczyć barierami śniegowymi lub przynajmniej służącymi do rozbijania większych płat śniegowych na mniejsze śniegołapami czy stoperami.

Jak odświeżyć dach?

Blachodachówki nie są problematyczne w czyszczeniu. Większą część osadów i kurzu zmywa deszcz. Bardziej wymagające zabrudzenia, jak np. osad pyłowy lub sadza, można usunąć miękką szczotką lub zmyć wodą pod ciśnieniem, w ostateczności detergentem przeznaczonym do powierzchni powlekanych. Ważne, żeby nie używać ostrych myjek ani nieodpowiednich środków chemicznych, które mogą spowodować łuszczenie powłoki ochronnej lub odbarwianie powierzchni blachodachówki. Zauważone ogniska korozji należy dokładnie oczyścić, a następnie zamalować farbą zaprawową w tym samym kolorze, co pokrycie.

Dach kupiony od renomowanego producenta, prawidłowo zamontowany i regularnie poddawany okresowym przeglądom, podlega kilkudziesięcioletniej gwarancji - a jego żywotność znacznie ten czas przekracza (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Dach kupiony od renomowanego producenta, prawidłowo zamontowany i regularnie poddawany okresowym przeglądom, podlega kilkudziesięcioletniej gwarancji - a jego żywotność znacznie ten czas przekracza (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

 


Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński.

Data publikacji: 30 września 2021

Zobacz także

Prawidłowe i estetyczne wykończenie szczytów dachówką boczną wymaga wprawy i staranności - zobacz, na co zwrócić uwagę (fot. CREATON)BUDOWLANE DETALE

Dachówka płaska – wykończenie szczytów

Jednym ze sposobów zwieńczenia krawędzi szczytowych dachu jest montaż systemowych dachówek bocznych. Prawidłowe wykonanie tego detalu ma znaczący wpływ na końcowy efekt wizualny – a dachówka płaska wymaga szczególnej staranności wykonawczej. Na co zwrócić uwagę?
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe kominki CREATON

Nowa generacja cementowych dachówek kominkowych Ø 100 mm marki CREATON.
Dachówki przelotowe to elementy uzupełniające nieodzowne dla szczelnego i estetycznego przeprowadzenia przez połać instalacji solarnej, masztu antenowego lub komina gazowego (fot. CREATON)BUDOWLANE DETALE

Dachówka przelotowa

Dachówka przelotowa to ważny systemowy element, który umożliwia bezpieczne i estetyczne przeprowadzenie przez połać instalacji antenowej, solarnej lub komina gazowego.