Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dachówka przelotowa

Dachówka przelotowa to ważny systemowy element, który umożliwia bezpieczne i estetyczne przeprowadzenie przez połać instalacji antenowej, solarnej lub komina gazowego.

Poza podstawowymi dachówkami połaciowymi, wśród wszystkich modeli dostępne są też elementy uzupełniające do zastosowań specjalnych. Jedną z takich systemowych dachówek funkcyjnych jest dachówka przelotowa. Ma ona identyczny wzór co dachówka połaciowa i kompatybilną konstrukcję, więc można wygodnie mocować ją i łączyć na zamki bez ingerencji w szczelność czy ogólny wygląd pokrycia. Jednocześnie wyprofilowany jest w niej kanał umożliwiający prawidłowe wyprowadzenie ponad połać dachu określonych systemów instalacyjnych.

Dachówka antenowa pozwala w szczelny sposób przeprowadzić maszt przez pokrycie i bezpiecznie zamontować antenę na dachu. To korzystne nie tylko ze względu na brak ingerencji w elewację budynku, co często skutkuje jej oszpeceniem, ale też dla uzyskania maksymalnej mocy sygnału (najwyżej położony punkt). Gumowa nasadka na dachówce przelotowej zapewnia szczelność przejścia antenowego.

Ceramiczna dachówka antenowa ma przeznaczony pod maszt otwór przelotowy i gumową nasadkę uszczelniającą. Jej montaż – podobnie jak każdej innej dachówki przelotowej - nie różni się niczym od montażu klasycznej dachówki połaciowej (fot. CREATON)
Ceramiczna dachówka antenowa ma przeznaczony pod maszt otwór przelotowy i gumową nasadkę uszczelniającą. Jej montaż – podobnie jak każdej innej dachówki przelotowej - nie różni się niczym od montażu klasycznej dachówki połaciowej (fot. CREATON)

Do pokryć cementowych przeznaczone są specjalne dachówki przelotowe wykonane z PVC. Ich wzór i budowa zamków pasują do dachówek połaciowych.

Dachówka solarna, jak sama nazwa wskazuje, służy do przeprowadzenia przez dach przewodów instalacji solarnej. W modelach CREATON kanał przelotowy o średnicy 60 mm uformowany jest powyżej powierzchni dachówki, a dzięki dodatkowemu uszczelnieniu otworu za pomocą piankowej tulei wyeliminowane zostaje ryzyko wdmuchiwania pod połać wody opadowej, liści i zanieczyszczeń (nasadka zamyka też przejście gryzoniom). W dobie rosnącego zainteresowania fotowoltaiką i innymi systemami pozyskiwania energii słonecznej, dedykowane dachówki przelotowe stanowią istotny element uzupełniający wybranego pokrycia.

Ceramiczna dachówka solarna pasuje do dachówki podstawowej – każdy model ma swoją uzupełniającą dachówkę przelotową, o identycznym wzorze, kolorze, wykończeniu i trwałości (fot. CREATON)
Ceramiczna dachówka solarna pasuje do dachówki podstawowej – każdy model ma swoją uzupełniającą dachówkę przelotową, o identycznym wzorze, kolorze, wykończeniu i trwałości (fot. CREATON)  

W przypadku pokryć cementowych nie ma elementów przelotowych do przejść solarnych - zaleca się wykorzystywać tu dachówki wentylacyjne.

Trzecim typem jest dachówka przelotowa do kominów gazowych o średnicy 110 lub 125 mm. Wyposażona jest w ceramiczną nasadkę z kołnierzem EPDM, można też w razie potrzeby dokupić adapter.

To ważne, żeby w obrębie pokrycia dachowego stosować rozwiązania systemowe, a nie uprawiać wątpliwej jakości „rzemiosło”. Maksymalna szczelność jest priorytetem, ale równie istotne jest przecież zachowanie nienagannej estetyki dachu, a także gwarancja jego trwałości. Dachówki przelotowe, których potrzebujemy raptem kilka sztuk, w kosztach całego dachu są praktycznie pomijalne, a dzięki ich zastosowaniu uzyskujemy najlepszy pod każdym względem efekt końcowy.

 

 


Konsultacje: Michał Kacprzak, CREATON Polska.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 29 lipca 2021

Zobacz także

Szczelne zakłady membrany dachowej są jednym z ważniejszych czynników decydujących o bezpiecznej eksploatacji dachu (fot. CREATON)BUDOWLANE DETALE

Zakłady membrany dachowej

O szczelności membrany dachowej, poza jej strukturą i trwałością, decydują również prawidłowo wykonane zakłady kolejnych arkuszy. Ważna jest ich szerokość oraz właściwe podklejenie.
Nowy system rurowy ochrony przeciwśniegowej Koramic (fot. WIENERBERGER)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

System rurowy Koramic

Firma Wienerberger wprowadza nowy rurowy system ochrony przeciwśniegowej, nowoczesny i pasujący idealnie do rozwiązań dachowych marki Koramic.
KERA-BIBER PROFIL – nowa karpiówka barwiona w masie marki CREATON.AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Szlachetny profil

KERA-BIBER PROFIL – nowa karpiówka barwiona w masie marki CREATON.