Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dachówka płaska – wykończenie szczytów

Jednym ze sposobów zwieńczenia krawędzi szczytowych dachu jest montaż systemowych dachówek bocznych. Prawidłowe wykonanie tego detalu ma znaczący wpływ na końcowy efekt wizualny – a dachówka płaska wymaga szczególnej staranności wykonawczej. Na co zwrócić uwagę?

Dachówka płaska to specyficzny i dość wymagający typ pokrycia. Demaskuje niedokładności w przygotowaniu podłoża (rozstaw i poziom łat), trudno też ukryć tu niedociągnięcia popełnione przy samym montażu. Wykończenie szczytów, pozornie łatwe dzięki użyciu systemowych dachówek bocznych, w rzeczywistości przy dachówce płaskiej jest miejscem dość skomplikowanym wykonawczo. Jako widoczne z dołu, decyduje i o estetyce dachu, i elewacji. Należy przygotować je z maksymalną starannością, pilnując kilku istotnych kwestii.

  • Wzór krycia.

Dachówki płaskie CREATON, dzięki odpowiedniej budowie, można układać na dwa sposoby - z przesunięciem lub bez (niektórzy producenci dla zagwarantowania szczelności dopuszczają jedynie układ z przesunięciem). W zależności od tego, jaki wzór wybierzemy, musimy użyć dachówek bocznych pełnych albo pełnych i połówkowych. Od prawej strony, skąd zaczynamy układanie pokrycia, stosujemy dachówki boczne prawe - mają widoczny zamek, który zakrywa się dokładaną obok dachówką podstawową. Lewe dachówki boczne są natomiast z wierzchu pełne, ładnie zamykając połać. Wszystkie dachówki boczne są kompatybilne z podstawowymi danego modelu.

Jeśli kryjemy w układzie regularnym, czyli w szachownicę (bez przesunięcia), to szczyty wykańczamy dachówkami bocznymi pełnymi.  

Dachówka ceramiczna VISIO, układ bez przesunięcia, szczyty wykończone dachówkami bocznymi pełnymi (fot. CREATON)
Dachówka ceramiczna VISIO, układ bez przesunięcia, szczyty wykończone dachówkami bocznymi pełnymi (fot. CREATON)

Jeżeli układamy pokrycie z przesunięciem, wzdłuż krawędzi powinniśmy zastosować naprzemiennie dachówkę boczną pełną i połówkową. Każdą mocujemy do łaty śrubą ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej o długości minimum 55 mm (dotyczy to wszystkich modeli). W najwyższym rzędzie montujemy boczne dachówki kalenicowe wentylacyjne ze specjalnym „kołnierzem”.

Dachówki ceramiczne SIMPLA, od lewej: dachówka boczna kalenicowa, boczna lewa i boczna prawa (fot. CREATON)
Dachówki ceramiczne SIMPLA, od lewej: dachówka boczna kalenicowa, boczna lewa i boczna prawa (fot. CREATON)

Dachówki cementowe KAPSTADT, od lewej: dachówka boczna lewa - pełna i połówkowa, dachówka boczna prawa – pełna i połówkowa (fot. CREATON)Dachówki cementowe KAPSTADT, od lewej: dachówka boczna lewa - pełna i połówkowa, dachówka boczna prawa – pełna i połówkowa (fot. CREATON)
>>> UWAGA – w przypadku modelu KAPSTADT, w zależności od rozstawu łat, stosuje się dachówki boczne z wcięciem odpowiednio 90 mm (odstęp łat 335-345 mm) lub 120 mm (odstęp łat 310-334 mm).

Wyjątkiem jest ceramiczna dachówka DOMINO, która nie ma uzupełniającej dachówki bocznej połówkowej. Aby móc ułożyć ją z przesunięciem, a zarazem właściwie zwieńczyć krawędź szczytową, należy zastosować dachówki boczne pełne, a w co drugim rzędzie wprowadzić obok nich dachówkę podstawową połówkową.

Dachówka ceramiczna DOMINO, układ z przesunięciem – wzdłuż krawędzi połaci dachówki boczne pełne, obok nich na zmianę dachówka podstawowa pełna lub połówkowa (fot. CREATON)
Dachówka ceramiczna DOMINO, układ z przesunięciem – wzdłuż krawędzi połaci dachówki boczne pełne, obok nich na zmianę dachówka podstawowa pełna lub połówkowa (fot. CREATON)
>>> KLIKNIJ ZDJĘCIE, ABY POWIĘKSZYĆ PRZEKRÓJ

  • Oględziny dachówek przed montażem.

Dachówki boczne mają inną budowę niż te podstawowe – są wyposażone w tak zwaną płetwę zakrywającą – i przez taką przestrzenną formę są bardziej narażone na deformacje. Nie zwalnia to jednak z odpowiedzialności za finalny efekt. Krzywizny trzeba „wyłapać” i uwzględnić przy rozmierzaniu, a w ostateczności wadliwe elementy wymienić. Inaczej albo złamie się linia krawędzi szczytu widoczna na elewacji, albo nie uda się uzyskać równej powierzchni dachu.

  • Unikanie cięcia dachówek w pobliżu krawędzi.

Pomijając newralgiczne strefy przy oknach dachowych, gdzie dachówki najczęściej docina się idealnie pod wymiar, na standardowej połaci o długości 10-15 m nie powinno być problemu z takim rozmierzeniem dachu, żeby uniknąć cięcia dachówek w innych miejscach. Warto wiedzieć, że dachówki ceramiczne mają większą tolerancję na zamkach, niż cementowe – łatwiej optymalnie rozplanować układ.

Dachówka ceramiczna SIMPLA, układ z przesunięciem – wzdłuż szczytów naprzemiennie dachówki boczne pełne i połówkowe (fot. CREATON)
Dachówka ceramiczna SIMPLA, układ z przesunięciem – wzdłuż szczytów naprzemiennie dachówki boczne pełne i połówkowe (fot. CREATON)

  • Odpowiednie wykończenie elewacji.

Jeśli dach jest wysunięty poza ściany szczytowe, najczęściej na skrajnych krokwiach od razu z więźbą przygotowuje się konstrukcję z płyt OSB albo ozdobną deskę szczytową. Jeśli natomiast szczytowa krawędź połaci ma licować z ocieploną i otynkowaną elewacją, to trzeba zawczasu uwzględnić grubość warstwy termoizolacyjnej i odpowiednio przygotować łaty. Warto też zwrócić później uwagę na prace elewacyjne. Częstym błędem podczas ocieplania ścian jest zbytnie „podbijanie” styropianem zamontowanego pokrycia albo brak luzu dylatacyjnego między tynkiem a dachówkami bocznymi (pod płetwą powinno się zostawić ok. 1 cm luzu, żeby zapobiec tarciu pracującej dachówki). Należy też zadbać o zabezpieczenie dachówek przed zabrudzeniem klejem lub tynkiem. Można też przygotować samo poszycie np. z membrany dachowej, a dachówki kłaść dopiero po skończeniu prac elewacyjnych.

 

 


Konsultacje: Michał Kacprzak, Jacek Maj, CREATON Polska.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 28 września 2021

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe kominki CREATON

Nowa generacja cementowych dachówek kominkowych Ø 100 mm marki CREATON.
Dachówki przelotowe to elementy uzupełniające nieodzowne dla szczelnego i estetycznego przeprowadzenia przez połać instalacji solarnej, masztu antenowego lub komina gazowego (fot. CREATON)BUDOWLANE DETALE

Dachówka przelotowa

Dachówka przelotowa to ważny systemowy element, który umożliwia bezpieczne i estetyczne przeprowadzenie przez połać instalacji antenowej, solarnej lub komina gazowego.
Szczelne zakłady membrany dachowej są jednym z ważniejszych czynników decydujących o bezpiecznej eksploatacji dachu (fot. CREATON)BUDOWLANE DETALE

Zakłady membrany dachowej

O szczelności membrany dachowej, poza jej strukturą i trwałością, decydują również prawidłowo wykonane zakłady kolejnych arkuszy. Ważna jest ich szerokość oraz właściwe podklejenie.