Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Skrzydło w ścianie

Zamiast zastanawiać się nad tym, czy drzwi mają być prawe, czy lewe, może po prostu schować je w konstrukcji ściany?

Nie zawsze takie rozwiązanie bywa możliwe. Warunkiem jest wystarczająca szerokość ściany, na której skrzydło ma się znaleźć, a także odpowiednio wczesne zaplanowanie takich drzwi, bo ich kaseta powinna stanąć na etapie wznoszenia ścian działowych. Najłatwiej zrobić to wtedy, gdy całą ścianę zaplanowano w konstrykcji szkieletowej, czyli z metalowego rusztu obudowanego płytami gipsowo-kartonowymi. Wystarczy wtedy odpowiednio skręcić profile. Można jednak dołożyć kasetę również do ściany murowanej.

 (fot. KMR)

Jak zbudowane są drzwi przesuwne? Cała konstrukcja ukryta jest pod obudową z płyt gipsowo-kartonowych. Stelaż składa się z metalowych profili, podobnie jak w szkieletowych ścianach działowych, tylko tutaj profile są grubsze i mocniejsze. Skrzydło porusza się na prowadnicach umieszczonych nad otworem. Cała kaseta ma szerokość dwa razy większą niż docelowe światło przejścia, dlatego w ciasnych pomieszczeniach drzwi - pomimo iż wydają się nie zajmować miejsca - mogą się nie zmieścić. 

Drzwi mogą chować się prawą lub lewą stronę, mogą być pojedyncze albo podwójne, mają różne rozmiary i można wyposażyć je w spowalniacz lub automatykę. Skrzydło może być drewniane, w dowolnym laminacie, szklane. O szczegóły najlepiej pytać u wybranych producentów, którzy doradzą określone rozwiązania. Ważne tylko, żeby nie czekać z tym do ostatniej chwili. Szybki kontakt pozwoli optymalnie przygotować ściany działowe powiązane z kasetą drzwi, poza tym na realizację zamówienia trzeba trochę poczekać.

Sporo inspiracji i instrukcje montażu można znaleźć na przykład na stronie ECLISSE.

Data publikacji: 6 września 2018

Zobacz także

fot. FAKROINSPIRACJE

Aranżacja w stronę światła

Im więcej okien w domu, tym jaśniej i... cieplej. Pamiętajmy o tym podczas planowania. Ekspert firmy Fakro radzi, jak zaaranżować dom, w którym wnętrza będą dobrze doświetlone, a jednocześnie chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem.
fot. BLACHY PRUSZYŃSKIINSPIRACJE

Komin w karo

Nie chcesz wykańczać komina cegłą ani tynkiem? To może stalowe panele układane w karo?
fot. WIENERBERGERINSPIRACJE

Nowe Long John-y

Long John to seria cegieł klinkierowych marki Wienerberger o nietypowym podłużnym kształcie i strukturyzowanej surowej fakturze lica. Teraz cegły dostępne są w czterech nowych kolorach.