Przez ostatnie lata oswoiliśmy temat grzania domu, pojęcia energooszczędności i rozmaitych rozwiązań, jakie oferuje nam w tym zakresie rynek. Grzejąc odpowiednio do warunków, od jesieni do wiosny zapewniamy w domu komfort cieplny. Niestety, komfort kończy się latem. Coraz częstsze fale upałów i ogromne przeszklenia o południowej wystawie sprawiają, że w domu bywa nieznośnie gorąco. Zaczynamy dostawiać wiatraki, montujemy klimatyzację, narzekamy na „zagracenie” domu. Rozwiązaniem może być klimakonwektor, który służy i do ogrzewania pomieszczeń, i ich chłodzenia.
Mówiąc w dużym uproszczeniu, klimakonwektor to urządzenie, które zimą działa jak grzejnik, a latem jak klimatyzacja. Ma niewielkie rozmiary i estetyczny wygląd. Mozna zamontować go i w starszych budynkach, i od razu w nowych. Warto wiedzieć, że klimakonwektor dobrze współpracuje z pompą ciepła, która w nowoczesnych budynkach stała się niemal standardem.
Klimakonwektor to wygodne rozwiązanie w domu letniskowym, który użytkuje się okresowo o różnych porach roku (fot. red.)
Klimakonwektory dzielą się na wentylatorowe i indukcyjne. Klimakonwektor wentylatorowy jest wyposażony w czynnik odpowiedzialny za grzanie lub chłodzenie i generuje obieg powietrza w pomieszczeniu. Klimakonwektor indukcyjny ma centralę wentylacyjną i wymiennik ciepła. „Zaciąga” powietrze z pomieszczenia i po ogrzaniu lub schłodzeniu z powrotem je wydmuchuje. Wszystkie klimakonwektory mają wbudowany system odprowadzania skroplin.
Rodzaje klimakonwektorów ze względu na miejsce montażu: ścienny, podsufitowy, kasetonowy do sufitów podwieszanych i podłogowy.
Więcej przeczytasz na ecieplo.pl.
Data publikacji: 5 kwietnia 2023
Czym ogrzać, schłodzić, jak zapewnić skuteczną wentylację i zdrowy mikroklimat w budynku? Stawiamy domy o wysokim stopniu szczelności, montujemy nieotwierane okna i ogromne przeszklenia o południowej wystawie. Dbamy o to, żeby dom był energooszczędny i wykorzystywał odnawialne źródła energii. Oswoiliśmy zimne pory roku. Ale w naszym klimacie równie problematyczne są tygodnie ciepłe. Nie ma ich wiele, jednak i tak potrafią uprzykrzyć codzienną egzystencję. Właściwa ochrona przed przegrzewaniem jest równie ważna dla zdrowia, jak przed wyziębianiem.
Nie możemy też zapominać o środowisku! Przepisy obligują nas do obniżania śladu węglowego i podejmowania świadomych decyzji zakupowych.
Na szczęście rynek wychodzi nam naprzeciw. Mamy nowoczesne rozwiązania instalacyjne, technologie grzania, chłodzenia i wentylacji, pompy ciepła i grzejniki hybrydowe do niskich temperatur zasilania... Na tej stronie będziemy o nich pisać. Zapraszamy!