Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak działa rekuperacja?

W nowo budowanych domach rekuperacja nikogo nie dziwi, a rozwiązanie to można coraz częściej spotkać nawet w gotowych projektach. Firma świat oze mówi o tym, co to jest rekuperacja i po co ją instalujemy.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna wykorzystuje ciąg powietrza, jaki tworzy się w kominach – świeże powietrze „zasysane” jest przez otwarte okna lub nawiewniki i po naturalnej cyrkulacji w pomieszczeniach zużyte powietrze zostaje odprowadzone kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz. Niestety, w naszym klimacie, przy obecnych wymaganiach dotyczących szczelności domu, to rozwiązanie się nie sprawdza. Nie dość, że zimą powoduje straty ciepła, to jeszcze na co dzień nie radzi sobie z prawidłową wydajnością wymiany powietrza i odprowadzeniem wilgoci z domu, zwłaszcza w pomieszczeniach z oknami nieotwieranymi. Instalowanie wentylatorów w kratkach wywiewnych też na dłuższą metę nie pomaga. Brak dostępu do świeżego powietrza może powodować uczucie zmęczenia, dyskomfort, a nawet być przyczyną groźnych chorób. Rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czyli właśnie rekuperacja.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, gdzie cyrkulacja powietrza wymuszona jest przez rekuperator. „Zaciąga” on zużyte powietrze z pomieszczenia, a „wrzuca” świeże, częściowo ogrzane. System działa niezależnie od tego, czy otwieramy okna, zapewniając zawsze czyste, pozbawione nadmiaru wilgoci i dwutlenku węgla powietrze w całym domu.

Przewody systemu rekuperacji prowadzone są do każdego pomieszczenia, w którym chcemy mieć stały kontrolowany napływ świeżego powietrza (fot. TR)
Przewody systemu rekuperacji prowadzone są do każdego pomieszczenia, w którym chcemy mieć stały kontrolowany napływ świeżego powietrza (fot. TR)

Jak to działa? Zasilany elektrycznie system rekuperacji ma moduł z wymiennikiem ciepła. Przez wymiennik jednym kanałem odprowadzane jest zużyte powietrze, a drugim doprowadzane świeże. Zimą, kiedy w pomieszczeniach jest ciepło, zużyte powietrze podczas wymiany oddaje część ciepła temu, które napływa do wnętrza. Latem z kolei w ten sam sposób napływające gorące powietrze jest częściowo schładzane. Dzięki temu w pomieszczeniach łatwo jest utrzymać komfortowe warunki – nie tylko pod względem zawartości tlenu i korzystnej temperatury, ale też braku pleśni czy smogu.


Zobacz też, jak działa kompaktowa rekuperacja PRANA:


Więcej przeczytasz na ecieplo.pl.

Więcej o rekuperacji przeczytasz na ecieplo.pl


 

Data publikacji: 4 kwietnia 2023

Zobacz także

Dachówki cementowe to piękny i solidny materiał pokryciowy w atrakcyjnej cenie (fot. CREATON)DACH IDEALNY

Nowoczesne dachówki cementowe

Chcąc w kilku słowach podsumować wybór dachówek cementowych, można powiedzieć, że kupujemy solidny dach w dobrej cenie. Co przemawia za tym rodzajem pokrycia?
Blachodachówka panelowa czy cięta w arkuszach - jaka na jaki dach? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI))MATERIAŁY POKRYCIOWE

Blachodachówka szyta na miarę

Czy kształt dachu może decydować o tym, która blachodachówka okaże się lepsza - cięta na wymiar albo panelowa? Może i decyduje! Zatem jaki wariant wybrać na jaki dach?
Panoramiczne drzwi tarasowe SkyLine zcierają granicę między wnętrzem domu a ogrodem (fot. MS)INSPIRACJE OKIENNE

Otwarte wnętrze ze SkyLine

Panoramiczne drzwi przesuwne SkyLine® przełamują wszelkie bariery - użytkowe i wizualne. Zobaczcie, co kryje ta niesamowita aluminiowa konstrukcja.