Tradycyjna wentylacja grawitacyjna wykorzystuje ciąg powietrza, jaki tworzy się w kominach – świeże powietrze „zasysane” jest przez otwarte okna lub nawiewniki i po naturalnej cyrkulacji w pomieszczeniach zużyte powietrze zostaje odprowadzone kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz. Niestety, w naszym klimacie, przy obecnych wymaganiach dotyczących szczelności domu, to rozwiązanie się nie sprawdza. Nie dość, że zimą powoduje straty ciepła, to jeszcze na co dzień nie radzi sobie z prawidłową wydajnością wymiany powietrza i odprowadzeniem wilgoci z domu, zwłaszcza w pomieszczeniach z oknami nieotwieranymi. Instalowanie wentylatorów w kratkach wywiewnych też na dłuższą metę nie pomaga. Brak dostępu do świeżego powietrza może powodować uczucie zmęczenia, dyskomfort, a nawet być przyczyną groźnych chorób. Rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czyli właśnie rekuperacja.
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, gdzie cyrkulacja powietrza wymuszona jest przez rekuperator. „Zaciąga” on zużyte powietrze z pomieszczenia, a „wrzuca” świeże, częściowo ogrzane. System działa niezależnie od tego, czy otwieramy okna, zapewniając zawsze czyste, pozbawione nadmiaru wilgoci i dwutlenku węgla powietrze w całym domu.
Przewody systemu rekuperacji prowadzone są do każdego pomieszczenia, w którym chcemy mieć stały kontrolowany napływ świeżego powietrza (fot. TR)
Jak to działa? Zasilany elektrycznie system rekuperacji ma moduł z wymiennikiem ciepła. Przez wymiennik jednym kanałem odprowadzane jest zużyte powietrze, a drugim doprowadzane świeże. Zimą, kiedy w pomieszczeniach jest ciepło, zużyte powietrze podczas wymiany oddaje część ciepła temu, które napływa do wnętrza. Latem z kolei w ten sam sposób napływające gorące powietrze jest częściowo schładzane. Dzięki temu w pomieszczeniach łatwo jest utrzymać komfortowe warunki – nie tylko pod względem zawartości tlenu i korzystnej temperatury, ale też braku pleśni czy smogu.
Zobacz też, jak działa kompaktowa rekuperacja PRANA:
Więcej przeczytasz na ecieplo.pl.
Data publikacji: 4 kwietnia 2023
Czym ogrzać, schłodzić, jak zapewnić skuteczną wentylację i zdrowy mikroklimat w budynku? Stawiamy domy o wysokim stopniu szczelności, montujemy nieotwierane okna i ogromne przeszklenia o południowej wystawie. Dbamy o to, żeby dom był energooszczędny i wykorzystywał odnawialne źródła energii. Oswoiliśmy zimne pory roku. Ale w naszym klimacie równie problematyczne są tygodnie ciepłe. Nie ma ich wiele, jednak i tak potrafią uprzykrzyć codzienną egzystencję. Właściwa ochrona przed przegrzewaniem jest równie ważna dla zdrowia, jak przed wyziębianiem.
Nie możemy też zapominać o środowisku! Przepisy obligują nas do obniżania śladu węglowego i podejmowania świadomych decyzji zakupowych.
Na szczęście rynek wychodzi nam naprzeciw. Mamy nowoczesne rozwiązania instalacyjne, technologie grzania, chłodzenia i wentylacji, pompy ciepła i grzejniki hybrydowe do niskich temperatur zasilania... Na tej stronie będziemy o nich pisać. Zapraszamy!