Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Blachodachówka szyta na miarę

Czy kształt dachu może decydować o tym, która blachodachówka okaże się lepsza - cięta na wymiar albo panelowa? Może i decyduje! Zatem jaki wariant wybrać na jaki dach?

Rynek pokryć dachowych został zdominowany przez blachodachówki. Trudno się dziwić – świetnie prezentują się na każdym dachu, są trwałe, funkcjonalne i lekkie. Ich cena również jest atrakcyjna, co oczywiście doceniają inwestorzy. Ale zalety blaszanych pokryć dostrzegają także dekarze – a dla uzyskania najlepszego efektu radzą, jak dobierać rodzaj blachodachówki do budowy dachu.

Niekiedy wybór dokonuje się sam - niektóre modele blachodachówek, np. PŁASKA, dostęne są tylko w wersji panelowej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Niekiedy wybór dokonuje się sam - niektóre modele blachodachówek, np. PŁASKA, dostęne są tylko w wersji panelowej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Blachodachówki swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że są uniwersalne - sprawdzą się dobrze w przypadku dachów prostych, dwuspadowych, dachów remontowanych, dachów domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych. Dzięki nim możemy zrealizować i te nieskomplikowane, i bardziej odważne projekty. Blachodachówki dostępne są w różnej kolorystyce, powłokach dekoracyjno-ochronnych oraz przetłoczeniach. Dodatkowo, od kilku lat,  dostępne są także w dwóch formatach – a więc wybierając pokrycie musimy się zdecydować nie tylko na określony model i odcień, ale też na blachodachówkę ciętą na wymiar lub panelową. Wszystko zależy od kształtu dachu.

Blachodachówka cięta na wymiar a panelowa – różnice

Blachodachówka cięta na wymiar jest rozwiązaniem tradycyjnym, chociaż oczywiście od momentu powstania przeszła szereg udoskonaleń.  Dzisiejsze materiały pokryciowe to doskonale zabezpieczone arkusze, których szerokość waha się od 100 do  120 cm, a długość na linii produkcyjnej wynosi kilkanaście metrów (są przycinane na odpowiedni wymiar). W ofercie firmy Blachy Pruszyński – wiodącego na polskim rynku producenta pokryć dachowych – największe jednorazowe pokrycie zapewnia model RUBIN: szerokość kryjąca arkusza to aż 1150 mm! Ilość materiału potrzebnego na dach oblicza się na podstawie projektu, za pomocą specjalnego programu. Długie arkusze blachodachówki ciętej na wymiar wymagają ostrożnego załadunku, transportu i rozładunku na placu budowy, bo niewłaściwie traktowane (zrzucane, ciągnięte, obtłukiwane) są podatne na uszkodzenia.

Poszczególne modele blachodachówek ciętych mają różny kształt– od bardzo wysokich przetłoczeń, po formy lżejsze optycznie. Bogata jest też kolorystyka, od wciąż modnych szarości, przez tradycyjne czerwienie i brązy, po ekstrawaganckie odcienie żółtego czy zielonego. Dzięki temu osiągniemy każdy zamierzony efekt wizualny i dopasujemy pokrycie do ulubionego stylu domu.

Blachodachówka LOARA dostępna jest w formie panelowej i arkuszy ciętych na wymiar (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Blachodachówka LOARA dostępna jest w formie panelowej i arkuszy ciętych na wymiar (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Blachodachówki panelowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem i powstały we współpracy z dekarzami i inwestorami. To zestandaryzowane arkusze, których długość waha się od 70 do 72 cm, a szerokość całkowita wynosi 116-120 cm. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że pakowane są w paczki i dostępne są od ręki w hurtowniach oraz składach budowlanych – nie będziemy mieli więc problemu z zakupem brakujących elementów czy zwrotem nadwyżki materiału. Do wyliczenia niezbędnej ilości materiału nie jest potrzebny żaden specjalistyczny program, wystarczy rzut dachu. Co więcej, mały ciężar i niewielki format sprawiają, że są znacznie mniej narażone na uszkodzenia przy transporcie i rozładunku, a ich montaż przebiega szybko, wystarczy 2-3-osobowa ekipa dekarska. Jak podkreślają producenci, a dekarze to potwierdzają, w przypadku paneli dachowych ilość odpadów jest znikoma – szacuje się, że jest to tylko około 5% zamówionego materiału. Jest to efekt niewielkich rozmiarów, które pozwalają optymalnie rozmierzyć połacie.

Blachodachówka cięta na wymiar czy panelowa – dobieramy do kształtu dachu

W polskim krajobrazie dominują dachy strome. Obecnie modne są proste, dwuspadowe, bo im mniej skomplikowany kształt, tym budowa dachu jest szybsza i tańsza, powstaje też mniej odpadów. Ponadto proste dachy wpisują się w panujący minimalizm oraz obowiązek budowy domów energooszczędnych. Nadal jednak wielu inwestorów decyduje się na bardziej rozbudowane dachy wielospadowe. I to zwłaszcza ta grupa powinna poważnie zastanowić się nad tym, czy lepiej wybrać blachodachówkę ciętą na wymiar, czy panelową.

W przypadku prostych dachów jedno- i dwuspadowych tak naprawdę mamy dowolność – sprawdzi się tu każdy rodzaj blachodachówki (fot. Blachy Pruszyński, na zdjęciu blachodachówka REN).
Na dachy o prostych połaciach pasuje zarówno blachodachówka cięta na wymiar, jak i modułowa - model REN dostępny jest w obu wersjach (fot. Blachy Pruszyński).

W przypadku prostych dachów jedno- i dwuspadowych tak naprawdę mamy dowolność – sprawdzi się tu każdy rodzaj blachodachówki.  

Gdy nasz dom przekrywa dach kopertowy (czterospadowy) mamy połacie skośne, co zawsze generuje odpady, a tych jest mniej przy blachodachówce panelowej. Jednak dopóki forma jest prosta, bez lukarn i załamań, mimo wszystko korzystny może być zakup blachodachówki ciętej na wymiar. Jest wydajna, bo jeden arkusz może pokryć nawet 9 m2, więc sprawdzi się na dachu o sporej powierzchni. Pamiętajmy, aby blachodachówkę zamówić ze sporym wyprzedzeniem – od dawna już materiał nie „zalega” na składach, tylko jest przygotowywany zgodnie z projektem dachu i na indywidualne zlecenie.

Gdy dach wielopołaciowy jest mocno rozbudowany i urozmaicony dodatkowymi elementami, np. lukarnami czy wolimy oczkami, to zawsze najlepszym wyborem będzie blachodachówka panelowa. Mały format umożliwia łatwiejsze dopasowanie bezpośrednio do kształtu dachu.


Uwaga! Niezależnie od tego, czy decydujemy się na blachodachówkę panelową, czy na wymiar, zawsze wybierajmy produkty renomowanych producentów, np. Blachy Pruszyński . W ten sposób możemy być pewni, że nasz dach będzie nie tylko estetyczny, ale także trwały, a w przypadku jakichkolwiek problemów producent rozpatrzy reklamację czy zgłoszenie. Dodatkowo w ofercie znajdziemy niezbędne akcesoria do pokrycia. Być może za taki materiał zapłacimy więcej niż u lokalnych wytwórców, ale ta wysoka cena obejmuje między innymi specjalistyczne, rygorystyczne badania, a także pomoc na każdym etapie budowy lub użytkowania dachu oraz długą, nawet 50-letnią gwarancję.


Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński.

 

Data publikacji: 4 kwietnia 2023

Zobacz także

Dachówki ceramiczne to pokrycie INSPIRACJE

Dach premium z ceramiki

Dachówka ceramiczna jest pokryciem ponadczasowym. Wyróżnia ją wysoka jakość, trwałość, funkcjonalność oraz atrakcyjny wygląd, a zróżnicowanie formy i estetyki modeli umożliwia zaprojektowanie dachu szytego na miarę indywidualnych potrzeb i preferencji.
Sposób wykończenia blachodachówki wpływa na jej estetykę i trwałość oraz na cenę (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Powłoki ochronne metalowych materiałów budowlanych

Co warto wiedzieć o sposobach zabezpieczania blaszanych pokryć dachowych, ogrodzeń czy paneli elewacyjnych?
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe mocowanie dachówek CREATON

Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA.