Wysoko położony blat roboczy, wysoki próg w drzwiach tarasowych, wysoko osadzona balustrada przy schodach bez pomocniczej poręczy, okna z wysoko umieszczonymi klamkami... Żyjąc w ciągłym pośpiechu, pełni energii, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele przeszkód architektonicznych i konstrukcyjnych znajduje się w naszych domach. Jeśli wśród domowników są osoby starsze lub o ograniczonej sprawności ruchowej, warto w miarę możliwości tak zaaranżować przestrzeń, aby każdy mógł z niej korzystać samodzielnie, w sposób w pełni komfortowy, a przede wszystkim bezpieczny. Zwróćmy głównie uwagę na wykorzystanie niskich progów, odpowiednią wysokość blatów roboczych, usytuowanie klamek w dolnej części skrzydła okiennego oraz dobór właściwego wyposażenia łazienki.
Z okien i drzwi korzystamy na co dzień. Aby dla wszystkich domowników były one tak samo wygodne, postawmy na rozwiązania pozwalające na ich bezproblemowe otwieranie i zamykanie przez każdego, niezależnie od wzrostu i sprawności fizycznej.
Oferta dzisiejszego rynku stolarki jest tak szeroka, że wybór rozwiązań pod kątem ich funkcjonalności nie musi oznaczać rezygnacji z dobrych parametrów termicznych i wysokiej klasy odporności na włamanie - bez problemu znajdziemy okna i drzwi spełniające wszystkie stawiane im kryteria.
Dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej pomocne będą zamontowane na ścianach barierki ułatwiające chodzenie. W mieszkaniach, gdzie część pomieszczeń zlokalizowana jest na piętrze, można pomyśleć o specjalnych schodołazach, dźwigach osobowych w postaci krzesełka czy domowej windzie. Nie zapominajmy też o banalnej sprawie oświetlenia. W pomieszczeniach włączniki światła standardowo umieszcza się na wysokości ok. 150 cm od podłogi. Tymczasem włączniki powinny się znaleźć na wysokości umożliwiającej korzystanie z nich przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Na pewno przydadzą się też czujniki ruchu, które automatycznie zapalą światło w pomieszczeniach, gdy pojawi się w nich domownik.
Dla domownika na wózku inwalidzkim istotna będzie odpowiednia, niższa od standardowej, wysokość blatu roboczego, dostosowana do pozycji siedzącej. Pod blatem należy pozostawić wolne miejsce na nogi. Podobnie trzeba zaplanować dostęp do płyty indukcyjnej lub gazowej oraz zlewu, aby ułatwić gotowanie i mycie naczyń. W meblach kuchennych warto zaś zainstalować systemy wspomagania otwierania szafek czy szuflad, najlepiej z cichym domykiem. Sprawdzą się również rozwiązania typu cargo, unikajmy natomiast wysoko zawieszonych półek. Ponadto, kuchnia nie powinna być przeładowana wyposażeniem i sprzętami, aby można było po niej swobodnie poruszać się na wózku (powierzchnia manewrowa: minimum 150x150 cm).
Korzystamy z niej codziennie, dlatego aranżacja powinna być kwestią priorytetową. Dobrym rozwiązaniem będzie zastąpienie wanny prysznicem wyposażonym w specjalne krzesło. Przestrzeń pod prysznicem powinna być antypoślizgowa (można zamontować specjalny brodzik zlicowany z podłogą). Warto także zainstalować umywalkę i WC z uchwytami – na wysokości dostosowanej do potrzeb seniora lub osoby niepełnosprawnej.
Odpowiednio urządzony dom zapewnia osobom o mniejszej sprawności motorycznej samodzielność. O ile nowe budynki są z reguły dobrze przystosowane do wymagań tych grup, o tyle w starszych obiektach często wciąż występują uciążliwe bariery, w tym również mało wygodne w obsłudze, mające już swoje lata okna i drzwi. Producenci oferują w tym zakresie szereg nowoczesnych rozwiązań, z których możemy skorzystać. Pamiętajmy przy tym o ich prawidłowym montażu, a w efekcie zyskamy komfortowe wnętrze, przyjazne dla wszystkich domowników.
Data publikacji: 4 lipca 2019
W nowoczesnych domach przeszklenia zajmują bardzo ważne miejsce w sferze projektowania i aranżacji wnętrz. Przywiązujemy dużą wagę do ich wielkości, wyglądu, a coraz częściej również zintegrowanych przesłon. Na tej stronie przedstawiamy trendy i propozycje producentów - a czasami porady dotyczące nie tylko wyboru, ale też późniejszej eksploatacji. Daj się zainspirować!