W dobie rosnących kosztów energii i zmieniających się norm energetycznych, wiele starszych budynków wymaga dodatkowego docieplenia. Nawet te, które już zostały ocieplone, mogą nie spełniać dzisiejszych standardów. Odpowiednio przeprowadzona modernizacja izolacji może znacząco poprawić efektywność energetyczną budynku, zapewniając jednocześnie wyższy komfort jego użytkownikom.
Docieplenie polega na montażu warstwy ociepleniowej na dotychczasowej termoizolacji. Takie rozwiązanie, poza podniesieniem parametrów termicznych budynków, niesie ze sobą także inne korzyści:
Docieplenie budynku można wykonać tylko wtedy, gdy pozwala na to stan obecnej termoizolacji. Przed rozpoczęciem inwestycji konieczna jest dokładna analiza przeprowadzona przez wykwalifikowanego fachowca na podstawie dokumentacji technicznej oraz tzw. odkrywek. Odkrywki polegają na wycięciu kilku fragmentów ocieplenia, żeby sprawdzić jego przekrój oraz jakość podłoża.
Jeśli stara warstwa izolacji jest w złym stanie, nie jest wystarczająco nośna lub zawilgocona, to trzeba bezwzględnie ją usunąć. Usunięcie materiału jest też zalecane, gdy proces ocieplania nie został przeprowadzony do końca i materiał termoizolacyjny był odsłonięty oraz narażony na działanie czynników atmosferycznych.
Docieplenie domu powinno być realizowane na podstawie projektu, który uwzględnia ocenę technicznego stanu istniejącej izolacji, klasyfikację ogniową, układ warstw planowanego docieplenia oraz metodę jego mocowania. W trakcie inwestycji należy stosować jedynie takie systemy, które są zatwierdzone jako druga warstwa izolacyjna (zgodnie z dokumentacją).
Styropian musimy dobrać pod kątem zastosowania - na strefę przyziemia nadają się płyty o zmniejszonej nasiąkliwości, zazwyczaj kolorowe. Na elewację styropiany fasadowe - białe lub grafitowe (fot. PSPS)
Montaż należy przeprowadzać z użyciem odpowiednich kołków do styropianu, które powinny przechodzić przez wszystkie warstwy ocieplenia i solidnie zakotwić się w podłożu.
Prawidłowo dobrane kołki zapewniają stabilność starej i nowej warstwy termoizolacji, chroniąc je przed uszkodzeniami (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)
Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża poprzez usunięcie zabrudzeń, mchów, glonów oraz luźnych fragmentów, a także uzupełnienie wszelkich ubytków. Następnie, aby zwiększyć przyczepność i wyrównać chłonność podłoża, przeprowadza się gruntowanie. Po tych przygotowaniach można przystąpić do montażu nowej termoizolacji, stosując klej oraz łączniki mechaniczne.
Docieplenie budynku to doskonała okazja, aby wykonać kompleksową termomodernizację i jednocześnie wymienić stare okna i drzwi zewnętrzne na nowoczesne, energooszczędne modele. Demontaż i montaż stolarki najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem prac ociepleniowych, starając się nie naruszać ciągłości istniejącej izolacji - chyba że konieczne jest powiększenie otworów montażowych, aby dopasować je do nowych produktów. Ważne, aby precyzyjnie uszczelnić połączenia stolarka-mur. To pozwoli zminimalizować straty ciepła i uniknąć mostków termicznych. W tym celu dobrze sprawdzają się płynne membrany.
Płynne membrany Soudatight to produkty przydatne podczas wymiany stolarki okiennej w procesie termomodernizacji budynku. Są łatwe w aplikacji, elastyczne, i nie wymagają gruntowania (fot. SOUDAL)
Ocieplenie wtórne, polegające na montażu nowej warstwy termoizolacji na starej, to skuteczny sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku. Kluczem do sukcesu jest dokładna analiza stanu istniejącej izolacji i prawidłowe przeprowadzenie prac, co zapewni trwałość i efektywność całej inwestycji.
Uniwersalne łączniki ThermoDrive V2 Klimas Wkręt-met
ThermoDrive V2 to nowoczesne łączniki do mocowania systemów ociepleń opartych na styropianie i wełnie mineralnej. Dzięki zmiennej strefie zakotwienia (25-65 mm) i bardzo wysokiej sztywności talerzyka, zapewniają stabilność i trwałość izolacji na różnych podłożach. Łączniki te są idealnym rozwiązaniem zarówno dla nowych budynków, jak i dla tych poddawanych termomodernizacji.
Styropian – rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu
Styropian, lekki i przyjazny dla środowiska materiał termoizolacyjny, jest najpopularniejszym wyborem w budownictwie. Składający się w 98% z powietrza, zapewnia doskonałą izolację, trwałość i wytrzymałość ocieplenia. Stosowany jest do ocieplania fundamentów, ścian, podłóg i dachów, oferując ochronę przed chłodem i upałem.
Płynne membrany Soudal Soudatight
Płynne membrany Soudatight to innowacyjne rozwiązanie w termomodernizacji, szczególnie przy wymianie stolarki okiennej. Są łatwe w aplikacji, elastyczne, i nie wymagają gruntowania. Doskonale sprawdzają się na nierównych, wilgotnych lub zapylonych powierzchniach, zapewniając skuteczne uszczelnienie i ochronę przed utratą ciepła.
Źródło: materiały prasowe POiD w ramach kampanii "TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ".
Opracowanie: Magdalena Madej
Data publikacji: 10 sierpnia 2024
Murowane budynki najczęściej ociepla się metodą ETICS, czyli lekką mokrą. I zazwyczaj wybiera się styropian, coraz częściej ciemny. Izolację przykleja się do muru, a następnie wykańcza zbrojoną zaprawą szpachlową i tynkiem. Całość musi być spójna, chemia budowlana nie może być agresywna wobec materiału ociepleniowego ani się od niego odspajać. Zazwyczaj produkty są uniwersalne. Ale... Warstwa izolacji ścian to obecnie minimum 15-20 cm. To dużo. W tak grubym materiale trudno o jednorodność w kwestii rozkładu naprężeń. Inaczej pracuje spodnia część, która musi zapewnić trzymanie się muru, a inaczej wierzchnia, nagrzewana od słońca. Z tego powodu izolacja podlega mikroodkształceniom, co naraża na pękanie zarówno zarówno warstwę kleju po stronie muru, jak i tynku z zewnątrz. Wystarczy drobny błąd wykonawcy, niefortunne warunki atmosferyczne podczas prac, brak osłon przeciwsłonecznych - i może dojść do odpadnięcia izoalcji albo popękania tynku. Co wtedy? Do kogo zwrócić się z reklamacją - do wykonawcy, który zrzuci winę na kiepską jakość materiałów? Do producenta materiału ociepleniowego, który zarzuci wykonawcy, że zbyt długo pozostawił styropian na ekspozycję słońca? Czy do producenta chemii budowlanej, który uzna, że styropian miał wady? Wszyscy umywają ręce, a inwestor zostaje ze swoim nierozwiązanym problemem sam. I tu dochodzimy do głównej zalety systemu. Jeśli kupimy kompletny system elewacyjny, czyli nie tylko izolację, ale również niezbędną chemię budowlaną, w przypadku awarii zwracamy się do tego konkretnego producenta. Oczywiście nadal winą może być obarczany wykonawca, bo gwarancja systemowa na tego typu usługę nie obowiązuje, jest tu zbyt duże ryzyko niestabilności pogody - ale zazwyczaj firmy chętnie godzą się na rozwiązania kompromisowe, na przykład darmową część nowych, potrzebnych do wymiany materiałów. Naważniejsze, że inwestor nie zostaje z problemem sam.