Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wełna szklana od podszewki

Ciepła i cicha wełna mineralna szklana jest najczęściej wybieraną izolacją poddaszy czy lekkich ścian działowych. Technologia jej wytwarzania pokazuje, że to materiał nie tylko dobry jakościowo, ale też bezpieczny dla zdrowia i ekologiczny.

Podczas procesu produkcyjnego używa się piasku, który jest naturalnym surowcem, sody i i stłuczki szklanej, pochodzącej z odzysku, czyli ze szkła poddawanego recyklingowi. Wymieszane składniki trafiają do wanny szklarskiej - pieca, w którym w temperaturze 1200-15000​C wytapia się szkło. Ciekły strumień mieszanki trafia na dysk rozwłókniający. Jest to wykonany ze stopów niklu otwarty walec, w którego ściankach znajduje się od 20 do 40 tysięcy otworów o średnicy 0,6-0,8 μm. Dysk kręci się z prędkością 2000 obrotów na minutę. Stopione szkło wypychane jest przez mikrootwory siłą odśrodkową, formując włókna szklane. Włókna wpadają do szybu opadowego, gdzie przelatują przez pierścień spryskujący. Podawane jest z niego spoiwo - w zależności od technologii produkcji mogą to być tradycyjne żywice fenolowo-formaldehydowe (stężenie w promilach) albo proekologiczne naturalne żywice wodne (PureOne) czy skrobia (ECOSE). Pokryte lepiszczem włókna opadają do strefy formowania na obracające się przeciwbieżnie bębny. Pod wpływem ich nacisku włókna zlepiają się, a spomiędzy bębnów wyjeżdża długi i luźny kobierzec wełny. Trafia on do komory polimeryzacyjnej, gdzie zachodzi proces utwardzenia środka wiążącego. To tutaj reguluje się gęstość produktu, dobierając odpowiednio prędkość przenośników linii. Po wyjściu z komory polimeryzacyjnej wełniany kobierzec ma temperaturę około 2000​C, przechodzi więc jeszcze proces chłodzenia. Ścina się też jego krawędzie strumieniem piły wodnej, pod ciśnieniem 1000-2500 barów. Ścinki są transportowane do młynków, do ponownego wykorzystania, woda również jest zawracana do obiegu. Utwardzoną, schłodzoną i dociętą wełnę bada się izotopowym miernikiem gramatury, który umożliwia kontrolę równomiernego rozkładu włókna. Jeśli to potrzebne - matę pokrywa się papierem, folią aluminiową lub włókniną, a następnie tnie poprzecznie i transportuje do maszyn zwijających i komresujących. Maty są poddawane nawet siedmiokrotnej kompresji, dzięki czemu gotowe zapakowane rolki są łatwe w transporcie. Cały cykl produkcyjny można w skrócie obejrzeć na przykład na filmowej prezentacji ​z fabryki wełny mineralnej Isover.

 

 

Data publikacji: 13 kwietnia 2017

Zobacz także

Elementy wytworzone z różnych granulatów różnią się kolorem i właściwościami (fot. BASF)MATERIAŁY

EPS w handlowych odsłonach

Neopor, peripor, styropor - znasz te odmiany EPS? Przeczytaj, czym różnią się gotowe wyroby i jakie zastosowanie dedykują im producenci.
Szary styropian jest cieplejszy, ale trudniejszy wykonawczo niż biały (fot. KMR)ŚCIANY

Szary vs biały

Styropian biały kontra szary. Czym się różnią poza kolorem? Jaką mają izolacyjność, nasiąkliwość, wytrzymałość? Jaki styropian wybrać na elewację?
Jednym z kluczowych elementów termomodernizacji domu jest ocieplenie ścian, podłogi i dachu (fot. PSPS)ŚCIANY

Termomodernizacja a komfort termiczny w budynku

Jak styropian wpływa na stabilność temperatury wewnętrznej budynków oraz jakie korzyści przynosi jego zastosowanie?