Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kreacje okna FORMA

FORMA to powrót do tradycyjnej linii okien, ale w nowoczesnym stylu i funkcjonalności. Proste krawędzie profili odważnie korespondują z minimalistyczną koncepcją stolarki PVC, a całość ubrana jest w najwyższej jakości detale techniczne. Do wyboru są trzy różne modele – wybierz swój wymarzony!

Obecna architektura lubuje się w prostocie. Stolarka otworowa nie stanowi wyjątku. Wracamy do czystości formy, szukamy harmonijnych, niewymyślnych rozwiązań, prostych linii, które stanowią idealną oprawę dla naturalnego światła i nie wybijają się w domu na pierwszy plan. Jednocześnie od tych skromnych z wyglądu okien oczekujemy znacznie więcej, niż kiedyś. Muszą być wytrzymałe, szczelne, „ciepłe” i dopracowane estetycznie, mają też stanowić spójny z całością budynku element architektoniczny. Dlatego MS więcej niż OKNA nie poprzestaje na klasycznym wyglądzie. Trzy siostry z nowatorskiej linii okien PVC: FORMA, FORMA Viso i FORMA ThermoFibra oferują szereg zalet funkcjonalnych i ponadczasową, ale jednak modernistyczną estetykę, tak ważną w dzisiejszych trendach projektowych.

Trzy modele, jedna wspólna czysta linia. Od lewej: FORMA, FORMA Viso ze zlicowanym skrzydłem i FORMA ThermoFibra o profilach wzmacnianych włóknem szklanym (fot. MS)
Trzy modele, jedna wspólna czysta linia. Od lewej: FORMA, FORMA Viso ze zlicowanym skrzydłem i FORMA ThermoFibra o profilach wzmacnianych włóknem szklanym (fot. MS)

W dużym uproszczeniu, tym, co odróżnia modele FORMA Viso i FORMA ThermoFibra od bazowego modelu FORMA są:

  • zlicowane skrzydło w modelu FORMA Viso,
  • zastosowanie procesu linktruzji w oknach FORMA ThermoFibra – profile skrzydła są wzmacniane wiązkami włókna szklanego, dzięki czemu nie potrzebują stalowych wzmocnień i okno jest w stanie uzyskać bardzo niską przenikalność cieplną.

Więcej na temat detali technicznych oraz możliwości wykończenia i wyposażenia poszczególnych modeli okien FORMA można dowiedzieć się w salonach sprzedaży MS więcej niż OKNA oraz na stronie producenta (PRZEJDŹ DO STRONY). Poniżej opisujemy najważniejsze ogólne cechy linii FORMA.

Ultrawąskie ramy, czyli więcej światła szyby

Przekrój profili okiennych rozpatruje się w kontekście głębokości oraz szerokości. Głębokość to mówiąc potocznie grubość ram – to, co widzimy po otwarciu skrzydła. Płytsze ramy oznaczają mniejszy ciężar i lepszy efekt estetyczny, ale trudniejsze jest wówczas prawidłowe osadzenie ciepłych pakietów szybowych i zapewnienie odpowiedniej izolacyjności termicznej. Producentom zależy na tym, aby przy jak najmniejszej głębokości profili wciąż spełniać wyśrubowane parametry techniczne. W przypadku okien FORMA cel osiągnięto pewnym kompromisem - wszystkie modele mają ościeżnice o głębokości 76 m, w każdym inna jest natomiast głębokość profilu skrzydła: od najwęższego 80 mm w oknach FORMA, przez 85 mm w FORMA ThermoFibra, po 92 mm w FORMA Viso. W zależności od oczekiwań, architekt lub inwestor może dobrać takie rozwiązanie, które usatysfakcjonuje go i na płaszczyźnie właściwości technicznych, i wyglądu. 

Zobacz więcej o skrzydłach okiennych FORMA
>>> ZOBACZ WIĘCEJ O SKRZYDŁACH OKIENNYCH FORMA

Szerokość to ten wymiar ramy, który widzimy od frontu. Im szerokość mniejsza, tym większe światło szyby i tym subtelniejsza linia stolarki. Co istotne, mniej liczy się wymiar pojedynczego profilu, a bardziej zestawienia skrzydło + rama przy zamkniętych oknach. Bezkonkurencyjny pod tym względem jest model FORMA ThermoFibra, gdzie sumaryczna wysokość zestawienia ram wynosi zaledwie 109 mm. Tuż obok, z niemal niezauważalną różnicą 3 mm, plasuje się model FORMA o zestawieniu równym 112 mm. Z kolei w dwuskrzydłowych konstrukcjach najwęższe złożenia ze słupkiem ruchomym są w FORMA Viso - wynoszą zaledwie 124 mm (w pozostałych modelach ok. 30 mm więcej, a przy słupku stałym ok. 50 mm więcej).

FORMA Viso z wyraźnie zaakcentowanymi krawędziami profili wygląda bardzo elegancko w każdym wnętrzu (fot. MS)
FORMA Viso z wyraźnie zaakcentowanymi krawędziami profili wygląda bardzo elegancko w każdym wnętrzu (fot. MS)

Dodatkowy efekt maksymalizacji powierzchni przeszklenia okna FORMA uzyskują dzięki bardzo wąskim przylgom w ramie i skrzydle. 7-milimetrowe przylgi dotąd stosowane były tylko w stolarce aluminiowej. To rozwiązanie sprawia też, że od zewnętrznej strony szyba prawie licuje z profilem skrzydła, co bardzo estetycznie wygląda.

Zlicowane skrzydło – efekt uwielbiany przez projektantów

Zlicowane skrzydło to rozwiązanie, w którym po zamknięciu okna od zewnętrznej strony (od elewacji) nie mamy charakterystycznego cofnięcia względem ramy, ale całość zachowuje jedną płaszczyznę. Efekt jest niezwykle elegancki, bo jedynym wizualnym odcięciem skrzydeł pozostaje obwodowe wąskie wgłębienie. Przy minimalistycznej architekturze budynku tak wkomponowana w elewację stolarka pięknie się prezentuje. Wśród okien FORMA wymarzonym modelem dla miłośników takiej nowoczesnej estetyki jest FORMA Viso. Całość uzupełniają dopracowane narożniki, zgrzewane w technologii V-Perfect – cienka linia zgrzewu jest niemal niewidoczna.

Najnowocześniejsze okucia

Okucia to te elementy, których na co dzień nie widzimy, przynajmniej dopóki nie otworzymy okna , ale których awaria albo niefunkcjonalność są dla nas bardzo uciążliwe. To te drobne metalowe elementy decydują o wygodzie obsługi, bezpieczeństwie, a nawet w pewnym stopniu o zdrowym klimacie w pomieszczeniach. Dobrej jakości okucia powinny być równie ważnym kryterium wyboru, co parametry i estetyka okien. W oknach FORMA przewidziano najnowocześniejsze okucia Siegienia TITAN AF. Podstawowe z ich zalet to duża nośność (ciężar skrzydła do 130 kg), zaawansowana technologia zaczepów antywłamaniowych z rolkami oraz rozwórka ZIMA / LATO, pozwalająca na dostosowanie ilości infiltrującego powietrza do warunków i w rezultacie utrzymanie w domu optymalnej wentylacji i komfortu przez cały rok.

Funkcjonalne rozwiązania okuć Siegienia TITAN AF w oknach FORMA można obejrzeć na filmie:

Okna FORMA - parametry techniczne

Jak wspomniano we wstępie, od nowoczesnej stolarki oczekujemy spełnienia bardzo rygorystycznych wymagań w zakresie szczelności, wytrzymałości czy izolacyjności termicznej. Najniższym (najlepszym) współczynnikiem przenikania ciepła może się poszczycić model FORMA ThermoFibra, w którym profil skrzydła nie ma stalowych wzmocnień. W zależności od rodzaju zastosowanej ramki dystansowej okno referencyjne o wymiarach 1230x1480 mm osiąga wartość Uw od 0,76 W/(m2K) – z ciepłą ramką MS - do nawet 0,69 W/(m2K) – z ramką Thermobar. Pozostałe modele nie odbiegają daleko – w zależności od zastosowanych ramek dystansowych ich Uw = 0,73-0,80 W/(m2K).

Linia FORMA to również drzwi tarasowe – dzięki dopracowanym detalom mają dobre właściwości termiczne i są wygodne w obsłudze, a ich estetykę można bez problemu dopasować i do elewacji, i do wystroju wnętrza (fot. MS)
Linia FORMA to również drzwi tarasowe – dzięki dopracowanym detalom mają dobre właściwości termiczne i są wygodne w obsłudze, a ich estetykę można bez problemu dopasować i do elewacji, i do wystroju wnętrza (fot. MS)

Jeśli chodzi o szczelność powietrzną, wszystkie okna z linii FORMA mają klasę 4, natomiast klasę wodoszczelności 9A. Odporność na obciążenie wiatrem to C5, co odpowiada prędkości wiatru 204 km/h (przy tej prędkości odkształcenie okna nie przekroczyło dopuszczalnych wartości).

Rozbudowana gama kolorystyczna okien

Okna FORMA można zamówić w jednym z kilkudziesięciu wariantów wykończenia. Poza strukturami drewnopodobnymi, dostępne są eleganckie, stonowane okleiny satynowe, a także metaliczne, które ze względu na swój nowoczesny design idealnie wpasowują się w koncepcję FORMY. Przykładowe rozwiązania i wzorniki można na żywo obejrzeć w salonach sprzedaży MS więcej niż OKNA.

>>> ZNAJDŹ SWÓJ SALON MS


Artykuł opracowany we współpracy z MS więcej niż OKNA.

Data publikacji: 23 sierpnia 2023

Zobacz także

Jakich wkrętów użyć do zamontowania okien w budynku drewnianym CLT? (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)OKNA, DRZWI

Jak zamontować okna w drewnianym budynku?

Budownictwo drewniane w Polsce zyskuje na popularności, zwłaszcza technologia prefabrykacji CLT. Jak zamontować stolarkę okienną w drewnianym budynku CLT?
W ostatnich latach można zaobserwować rozwój nowatorskich projektów architektonicznych, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania i wykorzystują nowoczesne materiały - zobacz realizację w Markach (fot. FAKRO)INSPIRACJE OKIENNE

Dom w Markach - case study

Właściciele domu w podwarszawskich Markach postawili na drewniane okna FAKRO INNOVIEW z czarnym oblachowaniem. Zobacz, jaki osiągnęli efekt.
Jak poprawnie wykonać uszczelnienie okien i drzwi tarasowych na poziomie terenu? (fot. REMMERS)BUDOWLANE DETALE

Uszczelnienie okien na poziomie terenu

Stolarka osadzona w strefie przyziemia, podobnie jak cokół budynku, jest stale narażona na obciążenia wodą i wymaga szczelnej hydroizolacji.