Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak zamontować okna w drewnianym budynku?

Budownictwo drewniane w Polsce zyskuje na popularności, zwłaszcza technologia prefabrykacji CLT. Jak zamontować stolarkę okienną w drewnianym budynku CLT?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak technologia CLT (czym jest CLT – zobacz na końcu tekstu), drewno przeżywa w budownictwie swój renesans. Powstaje coraz więcej drewnianych inwestycji. W budynkach z drewna bardzo ważny jest dobry montaż okien, w tym ich stabilne zamocowanie.

Montaż okna w drewnianym budynku CLT – jak zamontować okno?

W drewnianym budynku z CLT, w zależności od specyfiki inwestycji i konkretnych wymagań, możliwy jest montaż w okna otworze okiennym lub poza nim. Poza otworem okiennym okno może być osadzone za pomocą specjalnych blach, łączników lub prowadnic dostarczanych przez producentów stolarki okiennej. Można je też zamontować w strefie ocieplenia ścian z wykorzystaniem właściwego systemu (np. specjalnych belek montażowych). Montaż w otworze okiennym (w jego środkowej części lub na krawędzi otworu) polega na zamocowaniu mechanicznym przez przeznaczone do tego otwory montażowe w ościeżnicy.

Do stabilnego zamocowania okien potrzebne są wkręty odpowiednie dla danych parametrów stolarki i konstrukcji budynku (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)
Do stabilnego zamocowania okien potrzebne są wkręty odpowiednie dla danych parametrów stolarki i konstrukcji budynku (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)

Technologia przygotowywania ścian CLT oraz wycinanie otworów okiennych w zakładzie produkcyjnym pozwala na większą dokładność. Automatyczny proces wycinania powoduje, że unikamy wielu niedokładności oraz błędów typowych dla budownictwa tradycyjnego. Otwory pod montaż stolarki są idealnie dopasowane, przez co proces wykonawczy jest prostszy i szybszy.

Montaż okna w drewnianym budynku CLT – jakie wkręty wybrać?

Stabilne zamocowanie mechaniczne przekłada się na odporność stolarki okiennej na naprężenia, działanie czynników atmosferycznych i umożliwia zachowanie jej parametrów termoizolacyjności. Potrzebne są do tego odpowiednie wkręty do konstrukcji drewnianych, dopasowane pod względem długości i średnicy do głębokości zakotwienia oraz grubości mocowanego elementu. Ważne jest też stosowanie się do zaleceń producenta stolarki w zakresie liczby oraz rozmieszczenia punktów mocowania.

Do montażu okien w budynku z CLT polecane są wkręty konstrukcyjne do drewna, np. WKCP, WKCS i WKFC Klimas Wkręt-met. Co je wyróżnia? „Wkręty pokryte są powłoką woskową nanoszoną w trakcie procesu produkcji, co znacznie zmniejsza opór podczas ich wkręcania w podłoże. Zostały zaprojektowane tak, aby bezproblemowo rozpocząć wkręcanie i zapobiec pękaniu drewna, specjalny szpic pozwala na skrócenie czasu wkręcania nawet do 40%”  ­mówi Artur Michalak, Product Manager firmy Klimas Wkręt-met, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

W ofercie Klimas Wkręt-met dostępne są wysokiej jakości mocowania dopasowane do różnego rodzaju technik montażowych – zarówno w otworze okiennym, jak i poza nim (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)
W ofercie Klimas Wkręt-met dostępne są wysokiej jakości mocowania dopasowane do różnego rodzaju technik montażowych – zarówno w otworze okiennym, jak i poza nim (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)

Niezależnie od techniki montażu, ważne jest również skuteczne uszczelnienie okna z użyciem pianki poliuretanowej (lub taśmy rozprężnej) oraz taśm paroszczelnej i paroprzeprzepuszczalnej.

Budynki z drewna – czym jest CLT?

CLT (cross laminated timber) to wielkowymiarowe płyty drewniane, które składają się z kilku warstw drewna klejonych prostopadle do siebie. Cechują się wysoką wytrzymałością i są stosowane w budownictwie prefabrykowanym jako płyty ścienne lub stropowe. Płyty są docinane do odpowiedniego rozmiaru na etapie produkcji, więc przyjeżdżają na plac budowy już gotowe. Dzięki temu czas wzniesienia budynku z ich użyciem może być skrócony do kilkunastu, a nawet kilku dni.

CLT (cross laminated timber) to wielkowymiarowe płyty drewniane, które składają się z kilku warstw drewna klejonych prostopadle do siebie.Technologia CLT zapewnia niższe zużycie energii i mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Drewno pozyskiwane z certyfikowanych zalesień jest surowcem o niskim śladzie węglowym. Zalety budynków z CLT to bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, stosunkowo niewielka waga oraz estetyczny, naturalny wygląd. W technologii CLT mogą być wznoszone zarówno budynki mieszkalnie (jedno- i wielorodzinne), jak i obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty komercyjne. W Europie Zachodniej, USA i Australii budownictwo z drewna z powodzeniem konkuruje ze standardowym, opartym przede wszystkim na wykorzystaniu stali, cegły i betonu. W Polsce dopiero zyskuje na popularności, ale tendencja jest rosnąca.


Źródło: materiały prasowe Związku Polskie Okna i Drzwi.

Data publikacji: 21 sierpnia 2023

Zobacz także

fot. TADEKS FERTIG HAUSDOM Z DREWNA

Drewniane prefabrykowane

Firma Tadeks Fertig Haus ma ponad 25-letnie doświadczenie w zakresie budowy domów w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego. Znajdź dowolny wymarzony projekt, a adaptacją i kompleksowym wykonawstwem zajmą się fachowcy.
Domy szkieletowe są szybkie w budowie i przystępne cenowo (fot. DOM ZRAJKOWSKI)TYMCZASEM W KANADYJCZYKU... CYKL

Tymczasem w "kanadyjczyku"...

Cykl poświęcony konkretnej realizacji budynku w technologii szkieletowej. Marek buduje swój wymarzony dom, a przemyśleniami, przestrogami i postępem prac - od wyboru działki po wiechę - postanowił podzielić się z czytelnikami serwisu. Zapraszamy :)
Budowa domu z bali (fot. wmoimdomuzbali.pl)DOM Z DREWNA

Dom z bali - budowa krok po kroku

Chcesz poznać budowę domu z bali "od podszewki"? Zastanawiasz się, jak wygląda ta technologia w praktyce? Na tym blogu możesz zapoznać się z konkretną realizacją i wieloma przydatnymi informacjami, które ułatwią podejmowanie kolejnych decyzji i pozwolą uniknąć wielu błędów.