Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Grubość zaprawy

Jaką grubość powinna mieć spoina w ścianach fundamentowych?

Ściany fundamentowe z betonowych bloczków murujemy na zaprawę cementową, na tzw. spoiny tradycyjne. Ogólnie przyjmuje się, że tego typu spoiny – po związaniu - mają grubość ok. 1,0-1,5 cm. Jednak w przypadku fundamentów, ze względów czysto praktycznych, dobrze jest murować na spoiny 2 cm, a świeżą zaprawę nakładać znacznie grubiej. Naddatek wyciskany bokami spomiędzy bloczków podczas dobijania wystarczy zebrać kielnią i wrzucić z powrotem na taczkę.

Dlaczego grubiej jest lepiej? Przede wszystkim grubsza warstwa świeżej zaprawy ułatwia dobicie bloczków podczas poziomowania. Zaprawa cementowa jest dość gęsta, a im jest cieńsza, tym stawia większy opór. Betonowe bloczki są nierówne, bywa, że trudno jest wszystko spasować - lepiej mieć większy "zapas".

Grubsza spoina ma jednak jeszcze jedną zaletę użytkową. Prościej jest utrzymać właściwy poziom względem wyznaczonego „0”. Standardowa wysokość bloczków to 12 cm, razem z 2 cm zaprawy mamy 14 cm. Na ściany fundamentowe wysokości 70 cm (a tyle często przyjmuje się w projektach) pasuje idealnie 5 warstw. Wystarczy je wymurować – i nie musimy nic liczyć ani cały czas przymierzać się do sznurków wyznaczających poziom.

Bloczki fundamentowe dobrze jest murować na spoiny grubości 2 cm (fot. red.)
Bloczki fundamentowe dobrze jest murować na grubą warstwę zaprawy, łatwiej je poprawnie wypoziomować - po dobiciu spoina ma 2 cm, a naddatek zbieramy kielnią (fot. red.)

 


Konsultacje: Adam Penger

Data publikacji: 1 czerwca 2023

Zobacz także

Jak unieść zbrojenie w wykopie, kiedy nie ma chudziaka, a musimy zachować właściwy poziom dla zapewnienia otuliny prętów? (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Otulina zbrojenia w ławach fundamentowych

Jak zapewnić właściwy poziom zbrojenia i grubość otuliny strzemion w ławach fundamentowych?
Kiedy chudziak jest potrzebny, a kiedy można go pominąć? (fot. Adam Penger)ŁAWY FUNDAMENTOWE

Czy pod ławami fundamentowymi potrzebny jest chudziak?

Kiedy warto jest przygotować warstwę chudziaka pod ławy fundamentowe, a kiedy lepiej z niego zrezygnować i całość wybetonować z docelowej mieszanki konstrukcyjnej?
Czy trzeba ręcznie usunąć ostatnią warstwe ziemi z dna wykopu? (fot. red.)PYTANIA I DYLEMATY

Ręczne wybieranie gruntu po koparce

Czy po mechanicznym kopaniu ostatnie 10 cm ziemi z dna wykopu pod fundamenty trzeba wybrać ręcznie?