Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kontrowersja kontrolowana

Klasyczna bryła, naturalne materiały, dom niby prosty - a jednak nie sposób przejść obok niego obojętnie. O niesamowitym House 27.1 z pracowni DomPP.pl / Majchrzak Pracownia Projektowa rozmawiamy z architektem - Renatą D. Majchrzak.

House 27.1 stoi na terenie bardzo wrażliwym architektonicznie, bo w środowisku parku krajobrazowego objętego programem ochrony siedlisk. Nie narzuca jednak mieszkańcom żadnych niewygodnych kompromisów -  wszystko zostało zaprojektowane zgodnie z ich życzeniami.

 
ZOBACZ PREZENTACJĘ PROJEKTU

W jakiej technologii wybudowany jest dom?

RDM: Ta konkretna realizacja powstała w technologii szkieletu drewnianego, ale dostępna jest też wersja murowana. Zależało nam na tym, żeby parametry domu zbliżyły się do standardu energooszczędnego, szukaliśmy też rozwiązań ekologicznych, żeby dom był zdrowy, ekonomiczny i neutralny dla naturalnego środowiska - stąd na przykład wykończenie z płyt gipsowo-włóknowych czy farby nie zawierające lotnych związków organicznych.  

Czy ze względu na specyfikę lokalizacji wdrożono tu określone systemy grzewcze?

RDM: Zainstalowano powietrzną pompę ciepła i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. 

Jakie były wstępne oczekiwania inwestorów?

RDM: Zależało im na stworzeniu domu dwukondygnacyjnego z dużą częścią dzienną, otwartą zarówno wewnętrznie, żeby stanowiła tętniące życiem serce domu, jak i zewnętrznie - na ogród. Na piętrze miała znaleźć się dyskretna część nocna z trzema sypialniami i miejscem zabaw dla dzieci. Bryłę budynku, założoną na planie prostokąta, ukształtowały lokalne uwarunkowania: uformowanie działki, orientacja względem stron świata oraz bezpośrednie otoczenie, czyli od frontu droga dojazdowa, a od tyłu las i część terenu przeznaczona na ogród. 

Podstawowa bryła budynku to klasyczna stodoła, skąd pomysł na to nietypowe przełamanie jej częścią prostopadłościenną?

RDM: Pod względem architektonicznym budynek miał spełniać surowe wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego narzucające formę, stąd koncepcja prostej bryły z dwuspadowym dachem, która wpisywała się w ustalenia warunków przestrzennych. Część prostopadłościenna to pewna kontrowersja, która rzeczywiście przełamuje stereotyp, pokazuje, że klasyczny budynek mieszkalny może z powodzeniem przyjąć formy odważniejsze. To dodaje wartości naszej pracy. Celowo też zastosowaliśmy zupełnie inne wykończenie obu brył - antracytowa kolorystyka elewacji i dachu pokrytych nowoczesnymi płytkami włóknocementowymi z jednej strony kontrastuje z tradycyjnym drewnem, a z drugiej podkreśla kontekst miejsca, wpisuje się w otaczający las. I co bardzo ważne - z biegiem lat drewno będzie patynować, szlachetnieć, zachowując swój charakter.

Wyraźny podział obu części daje się zauważyć również w programie funkcjonalnym parteru domu.

RDM: To prawda. W prostopadłościanie ulokowaliśmy całe zaplecze techniczne: kotłownię, pralnię, pomieszczenie gospodarcze i łazienkę. Całą część "stodołową" zajmuje strefa dzienna. Przesuwne okno tarasowe ma 8,76 m szerokości - to nie tylko zapewnia dostęp naturalnego światła, ale też praktycznie zaciera granicę wizualną i użytkową między wnętrzem domu i otoczeniem, kadrując widok na ogród i las. 



Przeszkleń nie brakuje również na piętrze. Sięgające ziemi okna fasadowe i wkomponowane w skosy okna dachowe dają mieszkańcom możliwość stałego obcowania z naturą przez obserwowanie krajobrazu otaczającego dom parku narodowego. 


Trochę szokujące jest to, że w domu nie ma klasycznej strefy wejścia...

RDM: Faktycznie, drzwi frontowe nie są w żaden sposób zaakcentowane, a wchodząc przez nie trafiamy od razu do otwartej części dziennej. Jedyną przesłoną, jeśli tak można to nazwać, jest ścianka odgradzająca kuchnię. Chodziło o maksymalne wizualne otwarcie wnętrza.

Tu nawet schody prowadzące na piętro są ażurowe, żeby nie odgradzały od światła. Inwestorom bardzo się to rozwiązanie podoba.

A to jest najważniejsze. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Szerszy opis samego projektu i i namiary na pracownię można znaleźć w dziale prezentacji: 
ZOBACZ PREZENTACJĘ PROJEKTU

Zdjęcia pochodzą z gotowej realizacji, autor: Piotr Spigiel.


Majchrzak Pracownia Projektowa jest firmą architektoniczną oferującą pełny zakres usług projektowych i inżynierskich. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 2010 roku, ale na rynku istnieje już ponad 20 lat. 


 

Data publikacji: 20 stycznia 2019

Zobacz także

Folie grzewcze działają zupełnie inaczej niż tradycyjne systemy oparte na grzejnikach (fot. RED SNAKE PODLASIE)ROZMOWY

Infrared - z czym to się je?

Przywykliśmy do tego, że z dachu domu wystaje przynajmniej jeden komin, a w pomieszczeniach mamy grzejniki albo ciepłe podłogi. System ogrzewania podczerwienią wywraca to myślenie do góry nogami… O jego zaletach oraz o kwestiach technicznych i użytkowych rozmawiamy z przedstawicielem firmy Red Snake.
Na energooszczędność warto patrzeć przez pryzmat kilku cech, nie tylko parametrów cieplnych elementów murowych (fot. KMR)ROZMOWY

Silikaty a energooszczędność

Silikaty nie należą do "ciepłych" materiałów murowych. Skąd bierze się ich popularność w budownictwie energooszczędnym i pasywnym? O czym pamiętać, żeby w pełni wykorzystać ich możliwości? Ciekawa rozmowa z ekspertami Stowarzyszenia Producentów Silikatów "Białe murowanie".
Ocieplanie pianką natryskową ma wiele zalet użytkowych (fot. HONTER)ROZMOWY

Zgłębiamy ocieplanie pianką

Temat „wełna czy pianka – czym izolować poddasze” to na forach budowlanych przysłowiowy kij w mrowisko. Póki co pianka natryskowa coraz mocniej szturmuje rynek ociepleń. Z ekspertem z firmy Honter rozmawiamy o zaletach tego rozwiązania.