Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jakie znaczenie ma kształt dachu?

Jak kształt dachu wpływa na wygląd domu i koszty inwestycji? Które dachówki najlepiej sprawdzą się na dachu kopertowym lub wielospadowym, a które przy wariancie nowoczesnej stodoły? Zobacz popularne rozwiązania.

Wybierając projekt domu, z pewnością zwracamy uwagę na kształt dachu – on pierwszy często rzuca się w oczy, jest elementem wieńczącym bryłę domu, nadającym jej określone proporcje i decydującym o stylu. Jego kształt i stopień skomplikowania mają znaczny wpływ na ogólną estetykę budynku oraz na możliwość urządzenia funkcjonalnego poddasza. Są też istotne w kontekście otoczenia i lokalnych warunków atmosferycznych, w tym odporności na wiatr czy skuteczności odprowadzania wody. Kształt dachu znacząco wpływa też na koszty budowy, a w niektórych przypadkach może być nawet czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego typu pokrycia.

Jakie rozwiązania są obecnie najpopularniejsze?

Dach dwuspadowy – tworzą go dwie połacie, najczęściej o tym samym kącie nachylenia. To klasyczny, najprostszy i w stosunku do innych konstrukcji jeden z najtańszych w wykonaniu typ dachu. Wykorzystywany jest powszechnie w nowoczesnym budownictwie (>>> ZOBACZ STODOŁY MIESZKALNE).

  • jako pokrycie dachu dwuspadowego sprawdzą się – ekonomiczne pod względem zużycia i czasu montażu – dachówki w formacie XXL, na przykład ceramiczna TITANIA lub SIMPLA marki CREATON.

Dachówka SIMPLA NUANCE czarna matowa angobowana (fot. CREATON)
Dachówka SIMPLA NUANCE czarna matowa angobowana (fot. CREATON)

Dach czterospadowy – tradycyjny, nawiązujący do klasycznych form architektonicznych, zgrabny kształt, chętnie wybierany przez inwestorów. Znakomicie podkreśla proporcjonalną bryłę budynków. Wariant namiotowy, pozbawiony kalenicy, ma cztery połacie zbiegające się w jednym, centralnie ulokowanym wierzchołku. W wersji kopertowej dwie połacie mają kształt trapezów (łączą się w kalenicy), a ich uzupełnieniem są dwie mniejsze połacie trójkątne.  

  • jako pokrycie dachu kopertowego sprawdzą się dachówki zarówno o klasycznej, jak i nowoczesnej formie, na przykład ceramiczna FUTURA lub DOMINO marki CREATON.

Dach mansardowy – jest typem stylowego, eleganckiego dachu dwuspadowego lub czterospadowego, którego korzenie sięgają jeszcze francuskiego baroku. Jego połacie są „przełamane” - podzielone na dwie części o różnym kącie nachylenia. Dzięki takiemu zabiegowi mamy więcej przestrzeni na poddaszu.

  • podczas montażu dachu mansardowego można zastosować dachówkę mansardową lub łamaną. Marka CREATON oferuje takie rozwiązanie dla większości swoich modeli ceramicznych.

Dach wielospadowy – składa się z licznych połaci i co najmniej dwóch kalenic, najczęściej ustawionych względem siebie prostopadle. To dach przeznaczony na budynki o sporej powierzchni, na planie nieregularnym lub np. w kształcie litery „L”. Ze względu na obecność kilku kalenic i linii koszowych, konieczność licznych docinek dachówek i skomplikowane rozmierzanie, jest to dach najtrudniejszy i najdroższy pod względem wykonawczym.

  • na dachu wielospadowym sprawdzą się modele dachówek takie, jak na dachu kopertowym, ale ze względu na nieuniknione docinanie (np. wzdłuż kosza) warto rozważyć zakup modeli barwionych w masie – PREMION lub CANTUS.

Dachówka PREMION NUANCE czarna angobowana (fot. CREATON)
Dachówka PREMION NUANCE czarna angobowana (fot. CREATON)

Dach pulpitowy – inaczej nazywany jednospadowym, złożony jest tylko z jednej połaci, zazwyczaj o niewielkim kącie nachylenia. Jego górna krawędź, ze względu na specyficzną obróbkę, określana jest mianem pulpitu, stąd nazwa. Doskonale sprawdza się na długich, wąskich bryłach. Dach jednospadowy jest opcją stosunkowo prostą technicznie, a tym samym tanią.

  • jako pokrycie dachu jednospadowego sprawdzą te same modele dachówek, co w dachu dwuspadowym, ale niezastąpione są tu dodatkowo dachówki pulpitowe, których estetyka znacznie przewyższa tradycyjne rozwiązania obróbek blacharskich. W ofercie CREATON dostępne są one dla modeli ceramicznych, jak i cementowych – na przykład płaskiej KAPSTADT.

Dachówka KAPSTADT PLANAR czerwona (fot. CREATON)
Dachówka KAPSTADT PLANAR czerwona (fot. CREATON)

Dach płaski – jeśli mówimy o klasycznym, niemal zupełnie płaskim stropodachu, to oczywiście nie ma tu możliwości zastosowania pokrycia dachówką. Taka konstrukcja posłużyć może jako praktyczna przestrzeń użytkowa – na przykład taras z roślinami. Jeśli natomiast rozszerzymy wariant dachu płaskiego o dach o niewielkim nachyleniu, do 100, to otwiera nam się więcej możliwości. Rozwiązanie to szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku domów nowoczesnych, ale znane jest od lat również np. z zabudowy śródziemnomorskiej.

  • doskonałym rozwiązaniem na dachy o niewielkim nachyleniu są wspomniane już dachówki ceramiczne FUTURA i PREMION oraz SINFONIE, które przy spełnieniu odpowiednich warunków szczelności poszycia, m.in. z odpowiednią membraną, nadają się na połacie o nachyleniu już od 70 (>>> ZOBACZ WIĘCEJ O WARUNKACH SZCZELNOŚCI).

POPULARNE TYPY DACHÓW:

Nie zapominajmy, że na wielu terenach kształt dachu definiowany jest przez warunki zabudowy (WZ) lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych firmy CREATON.

Data publikacji: 26 czerwca 2020

Zobacz także

Dachówki można układać na dachu o spadku mniejszym od zalecanego pod warunkiem zachowania odpowiednio wysokiej szczelności poszycia (rys. CREATON)PYTANIA I DYLEMATY

Zalecane i dopuszczalne nachylenie dachu

Kiedy można układać dachówkę na dachu o spadku mniejszym od zalecanego? I czym zalecany minimalny kąt nachylenia połaci różni się od dopuszczalnego?
Najmniej podatne na rozwój mchu są dachówki ceramiczne glazurowane i angobowane oraz nowoczesne dachówki cementowe z powłokami akrylowymi (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Dach bez mchu

Która dachówka najlepiej obroni się przed porastaniem? Odpowiadają eksperci Akademii CREATON.
Jak zamontować system nośny pod panele fotowoltaiczne na dachu krytym dachówką? (fot. CREATON)PYTANIA I DYLEMATY

Jak zamontować fotowoltaikę?

W jaki sposób najlepiej zamocować panele fotowoltaiczne albo system solarny na dachu krytym dachówką? Czy rodzaj dachówki – falista albo płaska – ma znaczenie?