Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dach bez mchu

Która dachówka najlepiej obroni się przed porastaniem? Odpowiadają eksperci Akademii CREATON.

Kiedy budujemy dom na obrzeżach lasu albo w pobliżu terenów zadrzewionych, do tego w strefie zacienionej, musimy liczyć się z tym, że na dachu wcześniej czy później pojawi się zazielenienie i mech. To naturalne zjawisko nie ma wpływu na trwałość ani szczelność pokrycia, ale psuje jego estetykę (choć są i zwolennicy takich zarośniętych połaci). Najskuteczniejszą metodą pozbycia się biologicznej inwazji oraz zapobieżenia jej rozwojowi jest stosowanie chemicznych preparatów ochronnych, ale zanim uciekniemy się do drastycznych środków - warto rozważyć po prostu wybór odpowiedniego pokrycia. Jarosław Kostrzewa oraz Michał Kacprzak z Akademii CREATON wyjaśniają, które dachówki najdłużej opierają się rozwojowi mchu. 

"Na porastanie przez mech nie ma większego wpływu kształt dachówki. Istotna natomiast jest jej powłoka" - mówi Jarosław Kostrzewa. "Najbezpieczniejsze pod tym względem będą glazurowane dachówki ceramiczne, na których szklistej i praktycznie pozbawionej porów powierzchni nie mają jak osadzić się nawiewane z wiatrem drobinki ziemi, które są podłożem dla mchu - ani jego zarodniki". Takie połyskujące pokrycie jest jednak rozwiązaniem dość zobowiązującym i nie każdemu się podoba. "Jeśli nie chcemy, aby nasz dach błyszczał i jesteśmy zwolennikami powierzchni matowych, możemy wybrać ceramiczną dachówkę angobowaną. Zapewni ona lepszą ochronę przed mchem niż większość dachówek cementowych, ze względu na gładszą powierzchnię. Powłoka ta również znacznie dokładniej będzie się oczyszczała podczas deszczu, dzięki czemu łatwiej utrzymać pokrycie w czystości - a tym samym stworzyć niekorzystne warunki dla rozwoju mchu. Najbardziej podatna na porastanie, przez swoją szorstkość, jest dachówka ceramiczna z powierzchnią naturalną"  - wyjaśnia ekspert. 

Dachówki angobowane są gładkie i dzięki temu mniej podatne na porastanie - na zdjęciu dachówka ceramiczna PREMION NUANCE brązowa angobowana (fot. CREATON)
Dachówki angobowane są gładkie i dzięki temu mniej podatne na porastanie - na zdjęciu dachówka ceramiczna PREMION NUANCE brązowa angobowana (fot. CREATON)

Michał Kacprzak oddaje natomiast sprawiedliwość dachówkom betonowym. Ich jakość w ciągu ostatnich lat znacząco się poprawiła i obecnie, dzięki bardzo dobrym powłokom zabezpieczającym, wcale nie odstają estetyką od swoich ceramicznych sióstr, nawet w ekstremalnych warunkach. "Nie musimy ograniczać się do pokryć ceramicznych. Dobrym, ekonomicznym rozwiązaniem będą również nowoczesne dachówki cementowe" - sugeruje Michał Kacprzak. "Są one dostępne w wersjach pokrytych odpornymi powłokami akrylowymi - również matowymi. Przykładem takich dachówek są np. dachówki cementowe CREATON GOTEBORG, HEIDELBER i KAPSTADT w matowej wersji PLANAR".

Ważna jest też budowa dachówki i sposób jej montażu - rozbudowane zamki i równo uformowana powierzchnia spodu dachówki sprzyjają dokładnemu, szczelnemu przyleganiu elementów na połaci. Dzięki temu mniej jest szczelin, w które mogłyby wciskać się i osadzać nawiewane drobinki ziemi i zarodniki.

Jeśli mimo wszystko zazielenienie i mech pojawiają się na dachu, warto zwrócić się o pomoc do przedsiębiorstw zajmujących się czyszczeniem połaci. 

 


Opracowanie we współpracy z ekspertami Akademii CREATON.

Data publikacji: 5 czerwca 2020

Zobacz także

Jak zamontować system nośny pod panele fotowoltaiczne na dachu krytym dachówką? (fot. CREATON)PYTANIA I DYLEMATY

Jak zamontować fotowoltaikę?

W jaki sposób najlepiej zamocować panele fotowoltaiczne albo system solarny na dachu krytym dachówką? Czy rodzaj dachówki – falista albo płaska – ma znaczenie?
Panele łączy się na zatrzask. Monytaż jest łatwy, ale wymaga staranności (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Montaż panelu na rąbek

Panel dachowy na rąbek to rozwiązanie znane i lubiane przez inwestorów od lat. Jak wygląda montaż takiego pokrycia?
Szczelność połączenia taśmy kalenicowej z pokryciem zapewnia butyl umieszczony wzdłuż krawędzi (fot. BRAAS)BUDOWLANE DETALE

Taśma kalenicowa

Aby taśma kalenicowa dobrze spełniała swoją funkcję, musi być poprawnie ułożona, a podklejone butylem krawędzie precyzyjnie dociśnięte do pokrycia dachowego.