Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zalecane i dopuszczalne nachylenie dachu

Dla większości dachówek producenci podają minimalne zalecane nachylenie połaci 22 stopnie. Jednocześnie w instrukcjach jest napisane, że przy zachowaniu warunku podwyższonej szczelności poszycia te same dachówki nadają się do montażu na dachach o spadku 16 czy 10 stopni ...  Określa się wtedy tzw. minimalne nachylenie dopuszczalne. Co to znaczy? Czym nachylenie dopuszczalne różni się od zalecanego? I kiedy można układać dachówkę na dachu o spadku mniejszym od zalecanego?

[nazwisko dw. redakcji]

 


Odpowiadają Jarosław Kostrzewa i Michał Kacprzak, CREATON:

Można układać dachówkę na dachach o mniejszych stopniach niż zalecane 220, musimy jednak wtedy zastosować kilka dodatkowych zabezpieczeń przed wodą. Są one zależne od rodzaju pokrycia i od kąta dachu. Każda dachówka ma swój zakres "kątów bezpiecznych", w których radzi sobie najlepiej (bez względu na rodzaj poszycia) - to właśnie kąty zalecane - i tych, w których wymagane są dodatkowe obostrzenia, a więc mniejsze od zalecanych, ale nadal dopuszczalne. Każda dachówka ma też kąt graniczny, poniżej którego, niezależnie od zastosowanych rozwiązań poszycia, stosować jej nie wolno. To właśnie minimalny kąt dopuszczalny. 

Dla przykładu w dachówce ceramicznej Titania standardowy zalecany kąt nachylenia połaci wynosi 220, a minimalny dopuszczalny to 100. Na czym to polega?

  • wystarczy, że zastosujemy pod dachówką membranę dachową i już możemy kąt obniżyć do 160
  • jeśli membrana ta będzie na zakładach klejona lub zgrzewana - czyli zapewnimy jej maksymalną szczelność - okaże się ona wystarczającym zabezpieczeniem nawet przy 140;
  • aby uzyskać jeszcze niższy kąt wynoszący 120 musimy zastosować pełne deskowanie z membraną klejoną na deskach;
  • ostateczny kąt 100 wymaga dodatkowo obudowy membraną kontrłat, w celu zabezpieczenia ich przed wolno spływającą z dachu wodą.

Czyli - upraszczając - możemy układać dachówkę Titania na dachu o kącie nachylenia 100, chociaż zalecany kąt to 220, ale musimy zapewnić połaci odpowiednio szczelne poszycie.

Dachówka ceramiczna Titania jest tutaj dobrym przykładem ze względu na jej popularność na naszym rynku budowlanym. W ofercie CREATON Polska znajdują się jednak dachówki, które przy zachowaniu najwyższej szczelności poszycia możemy montować na dachach już od 70 nachylenia połaci, do dachówek tych należą takie modele jak: Premion, Futura oraz Sinfonie. W przypadku tych trzech modeli, poza wymienionymi zabezpieczeniami, wymagana jest specjalna membrana o maksymalnej odporności na wodę – CREATON QUATTRO 360 extra long life. To produkt wykonany w technologii termopoliuretanowej, którego poszczególne pasy są ze sobą trwale zgrzewane, tworząc barierę dla nawet najtrudniejszych warunków, jakie mogą panować na dachach o niskich kątach nachylenia.


>>> ZOBACZ TEŻ "Dach o małym nachyleniu"


 

Data publikacji: 17 czerwca 2020

  • Krystian 2021-02-08 18:20:53
    Kit fotomontaż. Tego typu membrana jeszcze nie zgrzewana nie da szczelności dachu.
    Odpowiedz
  • Kamil 2021-08-24 10:15:40
    Przecież jest zgrzewana.