Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jaki dach wybrać?

Rodzaj pokrycia dachowego najczęściej zasygnalizowany jest w projekcie, ale umówmy się – to tylko początek trudnej drogi poszukiwań wymarzonego dachu. Jakie kroki podjąć przed ostateczną decyzją? 

Jaki materiał pokryciowy wybrać? Jest to jedno z pytań, które zadają sobie wszyscy planujący budowę własnego domu. Przeglądanie portali i magazynów, mijanie okolicznych domów oraz częste wizyty w sklepach budowlanych, zamiast pomóc, przeważnie sprawiają, że pytań rodzi się jeszcze więcej. Co, poza dizajnem, powinniśmy sprawdzić przed zakupem?

Zorientuj się w lokalnych przepisach

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek wyborów, najpierw należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub postarać się o decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Te dokumenty zawierają istotne informacje dotyczące tego, na co możemy sobie pozwolić. Mogą – choć nie muszą - definiować np. kształt i kąt nachylenia połaci dachowej, a także kolor czy rodzaj pokrycia dachowego.

Dopasuj rodzaj blachodachówki do kształtu dachu

Zapewnienie zgodności zaproponowanych rozwiązań z wymaganiami MPZP lub WZ jest obowiązkiem projektanta i podczas sporządzania lub adaptacji projektu nie musimy się o nie martwić. Możemy skupić się na wyborze konkretnych rozwiązań. W przypadku kiedy projekt zakłada prosty, dwuspadowy dach, pozbawiony wolego oka, okien dachowych czy lukarn, najlepszym rozwiązaniem zdecydowanie będzie wybór blachodachówki ciętej na wymiar bądź nowoczesnych paneli dachowych na rąbek. Jeżeli dach jest bardziej skomplikowany, lepszym rozwiązaniem będzie blachodachówka panelowa. Nie tylko ułatwi rozmierzanie dachu, ale też zapewni lepszy efekt wizualny.

Blacha na rąbek w postaci gotowych paneli to tradycyjne pokrycie w nowoczesnej, wygodnej formie (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Blacha na rąbek w postaci gotowych paneli to tradycyjne pokrycie w nowoczesnej, wygodnej formie (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Skonsultuj się z dekarzem

Umów się na spotkanie z firmą dekarską, w celu pokazania projektu domu, omówienia swoich potrzeb, oczekiwań dotyczących efektu końcowego dachu i funkcjonalności poddasza. Profesjonaliści z chęcią podzielą się z tobą swoim wieloletnim doświadczeniem na temat różnych pokryć dachowych, ekonomicznego sposobu montażu i eksploatacji oraz pomogą w doborze akcesoriów wpływających na walory akustyczne i termoizolacyjne dachu. Fachowiec wyjaśni również w jaki sposób dany rodzaj pokrycia wpływa na więźbę dachową, jakie są metody wstępnego krycia, objaśni wymagania dotyczące termoizolacji i wiatroizolacji. Jeśli wybór padł na blachodachówkę, warto przeanalizować usytuowanie budowy i warunki atmosferyczne, jakie panują w danej lokalizacji. Długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych, wilgoć, bliskość ruchliwej drogi lub lasu są wskazówką, jaki kształt materiału pokryciowego i jaki rodzaj powłoki ochronnej będzie najbardziej odpowiedni.

Przeanalizuj przeznaczony na budowę budżet

Każdy rodzaj pokrycia dachowego ma określony czas swojej żywotności. Jeśli zależy ci na budowie domu ekonomicznego, najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie blachodachówka – doskonale sprawdzi się zarówno na dachach remontowanych, jak i w nowych budynkach mieszkalnych, biurowych czy gospodarczych. Na rynku znajdziemy modele o różnym przetłoczeniu, a także blachodachówki przypominające wyglądem dachówki płaskie albo drewniany gont. Pamiętaj, aby przeglądając ofertę dostępnych modeli zwrócić uwagę na rodzaj powłoki ochronnej, gdyż to właśnie ona decyduje o trwałości dachu oraz jego odporności na rdzewienie, uszkodzenia mechaniczne czy promieniowanie UV. Najlepsze parametry wykazują powłoki poliuretanowe, których gwarancja trwa nawet do 50 lat. Dużą popularnością wśród inwestorów wyróżniają się również powłoki poliuretanowo – poliestrowe, czyli hybrydowe (np. powłoka PURMAX). Wykazują doskonały stosunek jakości do ceny i objęte są gwarancją do 40 lat.

Blachodachówka PŁASKA idealnie pasuje do budynków o prostej bryle i dwuspadowym dachu (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Blachodachówka PŁASKA idealnie pasuje do budynków o prostej bryle i dwuspadowym dachu (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Zatrudnij sprawdzonych fachowców

Wybór pokrycia dachowego jest sprawą indywidualną, lecz nie zapominajmy o drugiej stronie medalu, czyli rzetelnej pracy firmy dekarskiej. Najlepiej wybrać firmę z wieloletnim doświadczeniem w kładzeniu danego rodzaju pokryć dachowych i cieszącą się dobrymi opiniami od innych budujących. Jeśli w okolicy nie możesz znaleźć fachowców z polecenia, spróbuj skonsultować się z producentem wybranego pokrycia. Być może doradcy wskażą, która firma np. odbyła odpowiednie szkolenie i w związku z tym z dużym prawdopodobieństwem dobrze poradzi sobie z prawidłowym wykonaniem dachu.  


Zobacz więcej:

>>> blachodachówki

>>> blachodachówka panelowa

>>> Blachy Pruszyński


Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński.

Data publikacji: 26 maja 2023

Zobacz także

Innowacyjny system 2w1, czyli Galeco DACHRYNNAAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Galeco DACHRYNNA – sekret idealnego dopasowania

Galeco jak zawsze innowacyjnie! W ofercie pojawił się pierwszy na rynku zintegrowany system 2w1, łączący dach z ukrytym systemem rynnowym.
Czym się kierować przy wyborze konkretnych dachówek na dach? (fot. CREATON)DACH

Kupujemy dach

Dachówka dachówce nierówna. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?
Rozmowa i migawki ROZMOWY

Akademia CREATON - migawki ze szkolenia

"Byłam, widziałam, montowałam!" - relacja ze szkolenia dla dekarzy, które odbyło się w Akademii CREATON w Widziszewie. O tym, co się dzieje na sali, opowiada Michał Kacprzak.