Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak naprawić uszkodzony narożnik ściany?

Obtłuczone narożniki ścian to zmora rodziców małych dzieci… I nie tylko. Chwila nieuwagi, twardy przedmiot – i uszkodzenie gotowe. Na szczęście można je łatwo naprawić i wcale nie trzeba do tego wzywać fachowca. Zobacz podpowiedzi eksperta Baumit.

Domowe szlaki komunikacyjne, pokoje dziecięce i pomieszczenia gospodarcze to te miejsca, w których najłatwiej o obity narożnik ściany. Wystarczy, że podczas wnoszenia czy przesuwania mebli uderzymy ostrym kantem o ścianę. Zdarza się to nader często nawet jeszcze na etapie budowy, podczas prac wykończeniowych, zanim w ogóle zdążymy pomyśleć o urządzaniu wnętrza! W efekcie uprzednio równiutki i gładki narożnik zostaje pozbawiony farby, najczęściej razem z fragmentem gładzi lub tynku, czasami wręcz ulega wgnieceniu i z całą pewnością nie prezentuje się korzystnie. Na szczęście dość łatwo da się to naprawić.

W świeżym, pięknie wykończonym wnętrzu każde uszkodzenie mocno rzuca się w oczy, a fachowca do takiego drobiazgu znaleźć ciężko - na szczęście narożnik, przy odrobinie zdolności manualnych, można łatwo naprawić samodzielnie (fot. BAUMIT)
W świeżym, pięknie wykończonym wnętrzu każde uszkodzenie mocno rzuca się w oczy, a fachowca do takiego drobiazgu znaleźć ciężko - na szczęście narożnik, przy odrobinie zdolności manualnych, można łatwo naprawić samodzielnie (fot. BAUMIT) 

Naprawa narożnika

Obecnie większość tynków wewnętrznych jest wykonana z zapraw gipsowych, a cementowo wapienne najczęściej także są wygładzane szpachlami na spoiwie gipsowym. Dlatego też niewielkie obtłuczenia można wypełnić miejscowo, używając gipsowych mas szpachlowych.

Zanim przystąpimy do ich nakładania, musimy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże – oczyścić je i zagruntować, celem zwiększenia przyczepności.

Miejsce wymagające naprawy należy dokładnie oczyścić z kurzu i luźnych fragmentów starej zaprawy, np. przy pomocy pędzla, a następnie pokryć warstwą gruntu, który ograniczy chłonność podłoża i dodatkowo wzmocni jego strukturę. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy – przy pomocy kielni lub szpachelki – warstwę masy szpachlowej i formujemy krawędź narożnika” - podpowiada Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit. Większe ubytki uzupełnia się często na dwa, trzy razy, aby masa nie spływała pod własnym ciężarem. Warto też zastosować wówczas zbrojenie z nierdzewnych wkrętów i jednostronny ,,szalunek” z gładkiej pacy lub łaty. Po stwardnieniu zaprawę trzeba przeszlifować. Przyda nam się do tego specjalna paca do szlifowania i drobnoziarnisty papier lub siatka ścierna o gradacji 180-220. Po uzyskaniu równej i gładkiej powierzchni wystarczy już tylko odpylić narożnik, zagruntować, a gdy wyschnie – pomalować”.

Większe uszkodzenia, a zwłaszcza uszkodzenia zbrojonych narożników (metalowe listwy podtynkowe są teraz standardem) wymagają niestety usunięcia pokrzywionych elementów i odbudowania podkładu. 

Uszkodzone, powyginane narożnikowe profile aluminiowe trzeba wymienić na nowe (fot. BAUMIT)
Uszkodzone, powyginane narożnikowe profile aluminiowe trzeba wymienić na nowe (fot. BAUMIT)

Pomocne profile narożnikowe

Aluminiowy profil nie uchroni wprawdzie przed zewnętrznym odrapaniem, ale na pewno zmniejsza skalę zniszczeń, pozwalając we względnym spokoju ducha patrzeć na punktowe odpryski aż do zaplanowanych prac remontowych. Obecnie stosowanie metalowych listew podtynkowych jest już standardem, ale jeszcze kilka - kilkanaście lat temu tak nie było. Dlatego przy okazji remontu takiego starszego wnętrza, we wrażliwych miejscach warto wstawić narożnikowe profile aluminiowe. Przy okazji pomogą uzyskać proste, pionowe krawędzie.

Maciej Iwaniec tłumaczy, jak to zrobić krok po kroku:

1. Podłoże, na którym będziemy wykonywać prace, musi być czyste i wcześniej zagruntowane.

2. Przygotujmy zakupiony wcześniej profil narożnikowy i dotnijmy go na odpowiednią długość przy pomocy nożyc do blachy.

3. Za pomocą szpachelki nakładamy na zabezpieczane miejsce masę szpachlową i zatapiamy w niej profil, pamiętając o tym, by go równomiernie docisnąć. Nadmiar materiału rozprowadzamy aż do pokrycia oraz wstępnego wygładzenia perforowanej powierzchni profilu.

4. To jest moment, kiedy warto do naroża przystawić poziomicę i sprawdzić ustawienie profilu w pionie – na tym etapie można jeszcze skorygować ewentualne odchylenia poprzez delikatny nacisk lub odsunięcie.

5. Profil w całości musi być zatopiony w masie szpachlowej, aby był niewidoczny na powierzchni ściany.

6. Po wyschnięciu masy szpachlowej jej powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym lub siatką.

Samodzielna naprawa narożnika ściany czy wstawienie profilu ochronnego nie należą do skomplikowanych zadań – z powodzeniem można podjąć się ich we własnym zakresie. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach, aby pomieszczenie odzyskało świeżość, a wykonana praca przyniosła satysfakcję.


Źródło: materiały prasowe Baumit Polska.

Data publikacji: 7 maja 2021

Zobacz także

Okna dachowe wpuszczają do wnętrza światło i ciepło. Markizy zewnętrzne pozwalają kontrolować ich ilość (fot. FAKRO)INSPIRACJE

Markizy – antidotum na upał

Okna dachowe już na dobre zagościły w naszej architekturze i trudno nam sobie wyobrazić poddasze bez nich. Latem nieosłonięte okna mogą jednak prowadzić do przegrzewania wnętrza. FAKRO oferuje markizę zewnętrzną - do wypróbowania za darmo do końca września!
Jaki materiał wybrać na blat kuchenny? Zobacz porównanie od TechniStone (fot. TECHNISTONE)RÓŻNE TRENDY

Co na blat kuchenny?

Kamień naturalny, konglomerat kwarcowy, a może solid surface? TechniStone przygotował porównanie tych popularnych materiałów. Pod lupę trafiły aspekty takie jak higiena, odporność na plamy i gorącą temperaturę oraz łatwość montażu.
W zgodzie z Matką Naturą - ecoFAKROAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

W zgodzie z Matką Naturą - ecoFAKRO

W obecnych czasach ochrona środowiska naturalnego oraz stworzenie warunków do zdrowego życia ludzi to już norma. Producenci ograniczają negatywny wpływ na środowisko i projektują coraz bardziej energooszczędne produkty. Jakie proekologiczne działania podejmuje firma FAKRO?