Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak zamontować okno z użyciem profili?

Dobrze przeprowadzony montaż okien i drzwi to montaż nowoczesny, energooszczędny i ekologiczny – do jego wykonania można wykorzystać ciepłe i wytrzymałe belki okienne, tworzące wokół stolarki szczelną ramę. 

Współczesna stolarka otworowa jest bardzo ciepła i funkcjonalna – okna i drzwi mają znakomite parametry termoizolacyjne, a ich obsługą możemy sterować za pomocą smartfona. Jednak nawet najlepsze, najbardziej zaawansowane wyroby nie spełnią dobrze swojej funkcji, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane. Brak dbałości o staranne zmocowanie i uszczelnienie ram może skutkować problemami z otwieraniem i zamykaniem, a także sporymi stratami ciepła z wnętrza domu. Nowoczesne systemy montażowe na profilach (belkach okiennych) zapewniają skuteczne wyeliminowanie mostków termicznych i uzyskanie ciągłości izolacji na całym obwodzie okna lub drzwi. Dla monterów to również bezpieczne i wygodne rozwiązanie, pozwalające na skrócenie prac montażowych do niezbędnego minimum.

Montaż okien i drzwi z belką NYXON „L” GREEN

Wykorzystanie „ciepłych” profili to jedna z najnowocześniejszych technik montażowych. Purenitowe belki okienne są łatwe w obróbce i nie wymagają używania specjalistycznych narzędzi, a prace przebiegają szybko i sprawnie. Profile mogą być stosowane do montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia lub bezpośrednio w otworze montażowym, skutecznie chroniąc przed stratami ciepła z budynku. „To bardzo wygodne rozwiązanie dla monterów.Belki okienne pasują do każdego rodzaju profili z PVC, aluminium i drewna. Mogą być też wykonywane na indywidualne zamówienie, w dowolnej szerokości, wysokości oraz wyprofilowaniu” – mówi Kamil Biały, specjalista ds. produktu marki NYXON*.

Do montażu okien i drzwi balkonowych lub tarasowych w warstwie ocieplenia budynku zalecanym rozwiązaniem jest belka okienna NYXON „L” Green. Nośność jednego metra kwadratowego belki to 250 kg, a jej współczynnik przewodzenia ciepła nie przekracza 0,089 W/(mK). W przypadku okien sprawdzi się też termoparapet NYXON Black. Jest on złożony z belki podwalinowej, na której opiera się okna, połączonej z zewnętrznym i wewnętrznym „ciepłym” parapetem. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne wyeliminowanie mostków termicznych występujących na styku stolarki z murem. 

Ciepła belka - montaż okna w warstwie ocieplenia krok po kroku:

1. Przygotowanie powierzchni ściany wokół otworu okiennego. Podłoże powinno być równe i oczyszczone, a chłonne materiały murowe zagruntowane minimum 24 godziny przed montażem. 

2. Dopasowanie szerokości belki do wielkości wysunięcia okna poza mur.

3. Montaż profilu dolnego: 

  • wywiercenia w profilach otworów o średnicy dostosowanej do trzpienia kołka. Otwory w profilu powinny być rozmieszczone w rozstawie nie większym niż 530 mm i oddalone ok. 30 mm od krawędzi bocznej i ok. 200 mm od krawędzi końcowych,
  • przyklejenie profilu do podłoża za pomocą kleju NYXON SPECIAL GLUE.

Klej nanosi się w dwóch pasmach, równomiernie na szerokości profilu, a następnie belkę przykleja do muru i mocno dociska (fot. MONTERIADA)
Klej nanosi się w dwóch pasmach, równomiernie na szerokości profilu, a następnie belkę przykleja do muru i mocno dociska (zdjęcie z pokazów montażowych podczas MONTERIADY)

4. Montaż pozostałych profili wokółokiennych - styk profili pionowych z poziomymi należy kleić na całej jego powierzchni. 

5. Ustabilizowanie belek w pionie i w poziomie.

6. Mechaniczny montaż belek:

  • wywiercenie otworów w murze (przez te przez wcześniej przygotowane w belkach),
  • montaż śrub - ich długość i rodzaj dobiera się w zależności od rodzaju muru.

7. Uszczelnienie okna za pomocą rozwiązań wchodzących w skład kompletnego systemu montażu. W przypadku belek montażowych Nyxon są to produkty PENOSIL: taśmy do ciepłego montażu i piana montażowa, a w miejscach, gdzie nie ma możliwości użycia taśm - płynna folia uszczelniająca.


* Firma NYXON jest partnerem ogólnopolskiej kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ - Zadbaj o ciepły dom”.

NYXON-PENOSIL - nowoczesny montaż okien i drzwi, belki okienne, taśmy, piany montażowe (fot. NYXON)


Źródło: materiały prasowe kampanii DOBRY MONTAŻ.
dobrymontaz.com
 

Data publikacji: 3 marca 2023

Zobacz także

Nowoczesne przesłony zewnętrzne pełnią wiele przydatnych funkcji, a jedną z nich jest skuteczna ochrona przed przegrzewaniem wnętrza domu. Rolety czy żaluzje - zobacz, kiedy co sprawdzi się lepiej (fot. MS)INSPIRACJE OKIENNE

Zostaw upał za oknem!

Nowoczesne duże przeszklenia wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła słonecznego, ale jego nadmiar, podobnie jak brak, bywa uciążliwy. Jak wygodnie regulować nasłonecznienie i temperaturę pomieszczeń? Skutecznym i eleganckim rozwiązaniem są osłony zewnętrzne, takie jak rolety lub żaluzje fasadowe.
Remont. Co zrobić ze starymi oknami PVC i gdzie kupić nowe? Rozmowa na naszym kanale YT.ROZMOWY

Wymiana okien PVC

Stara stolarka okienna to dużo odpadów, które dla branży, jako regranulat PVC, stanowią cenny surowiec do produkcji nowych okien. Najpierw jednak musimy zdemontowane okna oddać do utylizacji. Zobacz, gdzie to zrobić i dlaczego to takie ważne.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

EKOmodernizacja z oknami PVC

Zrównoważony rozwój, oszczędność energii, design - ulepsz swoją przestrzeń życiową poprzez modernizację za pomocą okien PVC.