Współczesna stolarka otworowa jest bardzo ciepła i funkcjonalna – okna i drzwi mają znakomite parametry termoizolacyjne, a ich obsługą możemy sterować za pomocą smartfona. Jednak nawet najlepsze, najbardziej zaawansowane wyroby nie spełnią dobrze swojej funkcji, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane. Brak dbałości o staranne zmocowanie i uszczelnienie ram może skutkować problemami z otwieraniem i zamykaniem, a także sporymi stratami ciepła z wnętrza domu. Nowoczesne systemy montażowe na profilach (belkach okiennych) zapewniają skuteczne wyeliminowanie mostków termicznych i uzyskanie ciągłości izolacji na całym obwodzie okna lub drzwi. Dla monterów to również bezpieczne i wygodne rozwiązanie, pozwalające na skrócenie prac montażowych do niezbędnego minimum.
Wykorzystanie „ciepłych” profili to jedna z najnowocześniejszych technik montażowych. Purenitowe belki okienne są łatwe w obróbce i nie wymagają używania specjalistycznych narzędzi, a prace przebiegają szybko i sprawnie. Profile mogą być stosowane do montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia lub bezpośrednio w otworze montażowym, skutecznie chroniąc przed stratami ciepła z budynku. „To bardzo wygodne rozwiązanie dla monterów.Belki okienne pasują do każdego rodzaju profili z PVC, aluminium i drewna. Mogą być też wykonywane na indywidualne zamówienie, w dowolnej szerokości, wysokości oraz wyprofilowaniu” – mówi Kamil Biały, specjalista ds. produktu marki NYXON*.
Do montażu okien i drzwi balkonowych lub tarasowych w warstwie ocieplenia budynku zalecanym rozwiązaniem jest belka okienna NYXON „L” Green. Nośność jednego metra kwadratowego belki to 250 kg, a jej współczynnik przewodzenia ciepła nie przekracza 0,089 W/(mK). W przypadku okien sprawdzi się też termoparapet NYXON Black. Jest on złożony z belki podwalinowej, na której opiera się okna, połączonej z zewnętrznym i wewnętrznym „ciepłym” parapetem. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne wyeliminowanie mostków termicznych występujących na styku stolarki z murem.
Ciepła belka - montaż okna w warstwie ocieplenia krok po kroku:
1. Przygotowanie powierzchni ściany wokół otworu okiennego. Podłoże powinno być równe i oczyszczone, a chłonne materiały murowe zagruntowane minimum 24 godziny przed montażem.
2. Dopasowanie szerokości belki do wielkości wysunięcia okna poza mur.
3. Montaż profilu dolnego:
Klej nanosi się w dwóch pasmach, równomiernie na szerokości profilu, a następnie belkę przykleja do muru i mocno dociska (zdjęcie z pokazów montażowych podczas MONTERIADY)
4. Montaż pozostałych profili wokółokiennych - styk profili pionowych z poziomymi należy kleić na całej jego powierzchni.
5. Ustabilizowanie belek w pionie i w poziomie.
6. Mechaniczny montaż belek:
7. Uszczelnienie okna za pomocą rozwiązań wchodzących w skład kompletnego systemu montażu. W przypadku belek montażowych Nyxon są to produkty PENOSIL: taśmy do ciepłego montażu i piana montażowa, a w miejscach, gdzie nie ma możliwości użycia taśm - płynna folia uszczelniająca.
* Firma NYXON jest partnerem ogólnopolskiej kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ - Zadbaj o ciepły dom”.
Źródło: materiały prasowe kampanii DOBRY MONTAŻ.
dobrymontaz.com
Data publikacji: 3 marca 2023
Białe czy kolorowe? Łukowe? Dwie szyby, trzy? Ze słupkiem ruchomym? Ze szprosami? Drewniane, plastikowe, aluminiowe? A może antywłamaniowe albo superciepłe? Nie wiesz, jakie powinny być okna w Twoim domu? Takie, które spełniają Twoje konkretne potrzeby. Każdy ma inne - wygląd, parametry cieplne albo bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, że okna muszą być dobrej jakości. Kupione u sprawdzonego producenta, a nie w przypadkowej firmie, w której trudno będzie dochodzić ewentualnych roszczeń. Muszą też być poprawnie zamontowane, bo to sposób osadzenia okna w murze tak naprawdę decyduje o jego właściwościach.