Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Funkcjonalna brama garażowa

W nowoczesnych budynkach najpopularniejsze są bramy garażowe segmentowe. Różnią się one parametrami i estetyką. Jaką bramę wybrać?

W większości domów garaż zlokalizowany jest w bryle budynku. Brama, która zajmuje dość znaczną powierzchnię – od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych – mocno wyróżnia się na fasadzie, więc powinna być dobrana pod kątem estetyki. Wpływa też na ogólny bilans energetyczny, więc istotne mogą być jej parametry cieplne. Brama garażowa stanowi również atrakcyjny punkt dla włamywaczy, stąd warto rozważyć opcje decydujące o bezpieczeństwie. Oczywiście nie należy zapominać o codziennej wygodzie użytkowania, na którą wpływają określone praktyczne funkcje, w jakie wyposażone są bramy garażowe segmentowe.

Jakie wymiary bramy garażowej?

Bramy garażowe wykonywane są dokładnie pod wymiar otworu montażowego. To cenna informacja dla osób, które wymieniają starą bramę na nową. Z kolei ci inwestorzy, którzy dopiero są na etapie projektu lub wczesnej budowy domu, powinni przyjrzeć się rozmiarom typowym, bo niekiedy otwór o kilka centymetrów szerszy lub węższy może istotnie wpłynąć na cenę. Niezależnie od szerokości, warto pamiętać o wygodnej wysokości bramy.

Popularność samochodów typu SUV sprawia, że dla komfortowego korzystania z wjazdu do garażu brama nie powinna być niższa niż 2,10-2,25 m (fot. WIŚNIOWSKI)
Popularność samochodów typu SUV sprawia, że dla komfortowego korzystania z wjazdu do garażu brama nie powinna być niższa niż 2,10-2,25 m (fot. WIŚNIOWSKI)

Parametry cieplne bramy

Mają znaczenie, gdy garaż jest połączony z domem. Zgodnie z obecnymi przepisami, współczynnik przenikania ciepła bramy garażowej nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2K). Im będzie niższy, tym wyrób „cieplejszy”. Jeżeli zatem zależy nam na wysokim poziomie termoizolacyjności, w standardzie domów energooszczędnych i pasywnych, to warto wybrać bramę o grubszym płaszczu – 60 mm (np. UniTherm WIŚNIOWSKI z panelem INNOVO). Pamiętajmy też, że poza konstrukcją, grubością wypełnienia i uszczelkami, na parametry termiczne produktu ma wpływ prawidłowy montaż.

Estetyka wykończenia

Bogata oferta rodzajów wykończenia pozwala indywidualnie dopasować bramę garażową pod względem wizualnym – może być spójna z kolorystyką stolarki otworowej lub elewacji albo przeciwnie, kontrastować z nimi. Ważna jest jakość wykończenia – kolor musi być trwały, odporny na blaknięcie i działanie czynników atmosferycznych. Wysoką trwałość zapewnia malowanie proszkowe. W przypadku bram WIŚNIOWSKI w procesie malowania proszkowego nie stosuje się szkodliwych dla ekosystemu rozpuszczalników, więc jest to opcja ekologiczna.

W przypadku bram segmentowych WIŚNIOWSKI dostępnych jest wiele technologii dekorowania paneli, a dzięki specjalnemu malowaniu bramy segmentowej PRIME na czarno w wersji black edition można uzyskać elegancki wygląd garażu nie tylko od zewnątrz, ale i od środka (fot. WIŚNIOWSKI)
W przypadku bram segmentowych WIŚNIOWSKI dostępnych jest wiele technologii dekorowania paneli, a dzięki specjalnemu malowaniu bramy segmentowej PRIME na czarno w wersji black edition można uzyskać elegancki wygląd garażu nie tylko od zewnątrz, ale i od środka (fot. WIŚNIOWSKI)

Dodatki do bram garażowych

Brama segmentowa nie musi być pełna. Jeśli potrzebujemy w garażu naturalnego światła, możemy wstawić w płaszcz bramy przeszklenia. Z kolei sztuczne oświetlenie zagwarantujemy montując systemy LED pod prowadnice. W celu przewietrzenia garażu, przy zachowaniu bezpieczeństwa i ochrony przed gryzoniami, warto skorzystać z opcji uchyłu górnego panelu. 

W bramie segmentowej UniPro oraz UniTherm WIŚNIOWSKI dostępna jest opcja uchyłu górnego panelu w celu bezpiecznego przewietrzenia garażu (fot. WIŚNIOWSKI)
bramie segmentowej UniPro oraz UniTherm WIŚNIOWSKI dostępna jest opcja uchyłu górnego panelu w celu bezpiecznego przewietrzenia garażu (fot. WIŚNIOWSKI)

Specjalny przeszklony panel aluminiowy HORIZON umożliwia doświetlenie wnętrza garażu (fot. WIŚNIOWSKI)
Specjalny przeszklony panel aluminiowy HORIZON umożliwia doświetlenie wnętrza garażu (fot. WIŚNIOWSKI)

 


Źródło: materiały prasowe Związku Polskie Okna i Drzwi, kampania „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”.
>>> dobrymontaz.com

Data publikacji: 20 października 2023

Zobacz także

Spójna z architekturą budynku oraz bezpieczna i komfortowa w obsłudze brama garażowa to must have nowoczesnego domu (fot. FAKRO)BRAMY GARAŻOWE

INNOVIEW LINE - nowa jakość garażu

Brama garażowa to już nie tylko zamknięcie garażu, ale ważny element architektury budynku. Segmentowe bramy garażowe z serii INNOVIEW LINE to funkcjonalne i estetyczne uzupełnienie kompleksowej oferty stolarki do domu.
Dbaj o przydomową automatykę, a przed zimą wykonaj serwis napędów do bram wjazdowej i garażowej, żeby znienacka nie odmówiły posłuszeństwa (fot. BFT)BRAMY GARAŻOWE

Napęd do bramy ­– sprawdź przed zimą!

Zimy nie są już tak srogie, jak kiedyś, ale plucha, wiatr i marznący deszcz ze śniegiem nie zachęcają do opuszczania auta przed bramą… Aby uniknąć przykrych niespodzianek w zimowe miesiące i zapewnić sobie wygodny dostęp do garażu i posesji, zadbaj o konserwację napędu.
Podziemny garaż hydrauliczny, czyli winda samochodowa, umożliwia wygospodarowanie dodatkowego miejsca parkingowego (fot. podziemnygaraz.pl)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Garaż hydrauliczny

Działka za mała na dwustanowiskowy garaż? Nie ma zgody na nowy budynek albo wiatę? Na podjeździe brakuje miejsca dla wszystkich zmotoryzowanych domowników? Ciekawym rozwiązaniem jest podziemny garaż hydrauliczny, czyli nowoczesna winda samochodowa.