W większości domów garaż zlokalizowany jest w bryle budynku. Brama, która zajmuje dość znaczną powierzchnię – od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych – mocno wyróżnia się na fasadzie, więc powinna być dobrana pod kątem estetyki. Wpływa też na ogólny bilans energetyczny, więc istotne mogą być jej parametry cieplne. Brama garażowa stanowi również atrakcyjny punkt dla włamywaczy, stąd warto rozważyć opcje decydujące o bezpieczeństwie. Oczywiście nie należy zapominać o codziennej wygodzie użytkowania, na którą wpływają określone praktyczne funkcje, w jakie wyposażone są bramy garażowe segmentowe.
Bramy garażowe wykonywane są dokładnie pod wymiar otworu montażowego. To cenna informacja dla osób, które wymieniają starą bramę na nową. Z kolei ci inwestorzy, którzy dopiero są na etapie projektu lub wczesnej budowy domu, powinni przyjrzeć się rozmiarom typowym, bo niekiedy otwór o kilka centymetrów szerszy lub węższy może istotnie wpłynąć na cenę. Niezależnie od szerokości, warto pamiętać o wygodnej wysokości bramy.
Popularność samochodów typu SUV sprawia, że dla komfortowego korzystania z wjazdu do garażu brama nie powinna być niższa niż 2,10-2,25 m (fot. WIŚNIOWSKI)
Mają znaczenie, gdy garaż jest połączony z domem. Zgodnie z obecnymi przepisami, współczynnik przenikania ciepła bramy garażowej nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2K). Im będzie niższy, tym wyrób „cieplejszy”. Jeżeli zatem zależy nam na wysokim poziomie termoizolacyjności, w standardzie domów energooszczędnych i pasywnych, to warto wybrać bramę o grubszym płaszczu – 60 mm (np. UniTherm WIŚNIOWSKI z panelem INNOVO). Pamiętajmy też, że poza konstrukcją, grubością wypełnienia i uszczelkami, na parametry termiczne produktu ma wpływ prawidłowy montaż.
Bogata oferta rodzajów wykończenia pozwala indywidualnie dopasować bramę garażową pod względem wizualnym – może być spójna z kolorystyką stolarki otworowej lub elewacji albo przeciwnie, kontrastować z nimi. Ważna jest jakość wykończenia – kolor musi być trwały, odporny na blaknięcie i działanie czynników atmosferycznych. Wysoką trwałość zapewnia malowanie proszkowe. W przypadku bram WIŚNIOWSKI w procesie malowania proszkowego nie stosuje się szkodliwych dla ekosystemu rozpuszczalników, więc jest to opcja ekologiczna.
W przypadku bram segmentowych WIŚNIOWSKI dostępnych jest wiele technologii dekorowania paneli, a dzięki specjalnemu malowaniu bramy segmentowej PRIME na czarno w wersji black edition można uzyskać elegancki wygląd garażu nie tylko od zewnątrz, ale i od środka (fot. WIŚNIOWSKI)
Brama segmentowa nie musi być pełna. Jeśli potrzebujemy w garażu naturalnego światła, możemy wstawić w płaszcz bramy przeszklenia. Z kolei sztuczne oświetlenie zagwarantujemy montując systemy LED pod prowadnice. W celu przewietrzenia garażu, przy zachowaniu bezpieczeństwa i ochrony przed gryzoniami, warto skorzystać z opcji uchyłu górnego panelu.
W bramie segmentowej UniPro oraz UniTherm WIŚNIOWSKI dostępna jest opcja uchyłu górnego panelu w celu bezpiecznego przewietrzenia garażu (fot. WIŚNIOWSKI)
Specjalny przeszklony panel aluminiowy HORIZON umożliwia doświetlenie wnętrza garażu (fot. WIŚNIOWSKI)
Źródło: materiały prasowe Związku Polskie Okna i Drzwi, kampania „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”.
>>> dobrymontaz.com
Data publikacji: 20 października 2023
Bramy garażowej używamy znacznie częściej niż wielu okien w domu, a bywa, że na co dzień zastępuje nam nawet drzwi wejściowe. Dlatego jej wybór powinien być przemyślany. Zanim rzucimy się podziwiać barwne katalogi i przeglądać wzory tłoczeń i kolory, sprawdźmy, jaka brama najlepiej spełni nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności. Zastanówmy się, jak brama ma się otwierać, ile mamy na nią miejsca, co chcemy trzymać w garażu i jak rozwiązać komunikację. Pomyślmy, czy ma być termoizolacyjna, bo na przykład garaż jest ogrzewany, czy wystarczy prosty, nieizolowany płaszcz, bo garaż stoi osobno w dalekim kącie ogrodu. Musimy uświadomić sobie, jak ważna jest trwałość i bezawaryjność mechanizmów. Nikt nie chce po kilku miesiącach od wprowadzenia się do domu wzywać serwisantów „bo coś się zacina”. Brama musi też być bezpieczna. Zarówno pod względem ochrony przed włamaniem, jak i spokojnego korzystania z jej obsługi. Kiedy wszystkie kwestie konstrukcyjne i użytkowe zostaną dogadane – z przetasowanej puli wybierzmy tę, która zwyczajnie najbardziej nam się podoba. W końcu jest bardzo widoczną wizytówką domu.