Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dylatacja obwodowa

Dylatacja obwodowa to niezbędny element każdej podłogi pływającej. Jak poprawnie wykonać ten detal?

Podłoga pływająca to w naszych domach powszechne rozwiązanie projektowe. Jej budowa musi umożliwiać odseparowanie części użytkowej, czyli tej, po której chodzimy i na której ustawiamy meble (a więc jastrychu wraz z warstwami wykończeniowymi) od elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiedzialne są za to umieszczane w podłodze warstwy izolacyjne – zazwyczaj odpowiedni dla tego typu zastosowania styropian – ale bardzo istotnym elementem, który decyduje o końcowym efekcie, jest również właściwie wykonana dylatacja obwodowa.

Dylatację obwodową wykonuje się wzdłuż wszystkich krawędzi podłogi oraz w progach między pomieszczeniami (fot. PSPS)
Dylatację obwodową wykonuje się wzdłuż wszystkich krawędzi podłogi oraz w progach między pomieszczeniami (fot. PSPS) 

Zadaniem dylatacji obwodowej, nazywanej też krawędziową, jest oddzielenie podłogi od pionowych elementów konstrukcyjnych budynku (ściany, słupy, kominy). Bezpośredni kontakt z nimi mógłby nie tylko zaburzyć spodziewaną izolacyjność (powstałyby tzw. mostki akustyczne lub termiczne), ale też zakłócić swobodną pracę podłogi, a w rezultacie doprowadzić do jej fizycznego uszkodzenia w postaci spękań. Defekty pojawiają się zazwyczaj dopiero po jakimś okresie użytkowania, gdy w pomieszczeniu wszystko jest już wykończone. Prace naprawcze wiążą się więc wówczas często ze sporymi zniszczeniami.

Do wykonania dylatacji obwodowej w układzie podłogi pływającej najczęściej wykorzystuje się gotowe samoprzylepne taśmy PE lub pocięte w paski płyty ze styropianu elastyfikowanego o grubości 10 mm. Po wyschnięciu wylewki wypełnienia dylatacji docina się na żądaną wysokość.

Dylatacje obwodowe powinny być ciągłe na całej swojej wysokości, od płyty konstrukcyjnej aż do wierzchu posadzki.

 

 

 


Konsultacje: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 29 czerwca 2020

Zobacz także

Moduły Monolith można łączyć z większością dostępnych misek ustępowych (fot. GEBERIT)PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE

Brawurowy szklany Monolith

Obudowany szklaną taflą samonośny moduł sanitarny to niezwykle wyrazisty łazienkowy akcent, a przy tym prawdziwy funkcjonalny majstersztyk. Zobacz, jak zbudowany jest ten wyjątkowy stelaż i w jaki sposób przygotować niezbędne przyłącza.
Silikatowo-silikonowy tynk daje szerokie możliwości ciekawego wykończenia fasady (fot. FOVEO TECH)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Jeden tynk – wiele opcji

Tynk Modelowany TSS 05, nowość w ofercie FOVEO TECH, pozwala kreować na fasadzie efekt przestrzenny dwukolorowy, a także wykończenie odwzorowujące deski, płyty trawertynu lub piaskowca albo beton.
Aluminiowy system podtarasowy ułatwia oraz przyśpiesza montaż (fot. JAF)INSPIRACJE

Taras na aluminiowych legarach

Taras z desek kompozytowych wymaga odpowiedniej konstrukcji wsporczej. Firma JAF poleca legary aluminiowe - trwałe, sztywne i wygodne w montażu.