Nowoczesne trendy architektoniczne promują wplatanie zewnętrznego widoku we wnętrze domu. Otwieramy się na świat, na ogród, wpuszczamy do wnętrza dużo więcej światła niż kiedyś. Oczywiście wszystkie okna mogą mieć bardzo duże rozmiary, ale w przypadku drewna czy PCW wiąże się to z koniecznością zastosowania wzmocnień - najczęściej umieszcza się na pewnej wysokości ślemię, czyli poprzeczkę konstrukcyjną. Okna aluminiowe pozwalają na zamknięcie szyby tylko w cieniutkiej obwodowej ościeżnicy. I to nawet na elewacjach o wystawie południowej, gdzie ciemne ramy naprawdę mocno się nagrzewają. Do niedawna ta wytrzymałośc przegrywała z parametrami cieplnymi - obecnie nawet wielkogabarytowe przeszklenia mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne, więcej na ten temat w artykule "Ciepłe okna aluminiowe".
Cały problem z maksymalnym rozmiarem okien dotyczy tak naprawdę skrzydła, które musi się otwierać. Wspornikowe oddziaływanie rozwartego skrzydła na okucia okienne i kotwy mocujące do ościeża, dynamiczne obciążenia podczas ruchu czy zamykania sprawiają, że okno nie może być dowolnie duże ani ciężkie. Przyjmuje się, że skrzydło nie powinno ważyć więcej niż 150 - 160 kg. To wcale nie tak dużo w przypadku trzyszybowych szkleń, a tylko takie teraz się w ciepłych oknach montuje. Skrzydło nie powinno bowiem mieć powierzchni większej niż 3 m2, czyli przy szerokości 1,5 m wysokość nie powinna przekraczać 2 m. Warto wiedzieć, że te rygorystyczne obwarunkowania dotyczą okien najcieplejszych, tymczasem systemy o nieco gorszej izolacyjności termicznej, które mają bardziej wytrzymałe wzmocnienia, są stabilniejsze i mogą być większe. Jest to więc pewien kompromis - duże okna wpuszczą więcej światła, straty energii nie będą odczuwalne, a ogromne przeszklenie naprawdę wygląda zjawiskowo. Okna przesuwne, gdzie obciążenia działają głównie pionowo, a także nieotwierane, oczywiście mogą być większe - maksymalne wymiary w zależności od systemu wynoszą od 140 x 250 cm do 170 x 290 cm. Największe dopuszczalne wymiary mają okna narożne, których konstrukcja ze względu na łączenie profili pod kątem niejako sama się usztywnia. Okno narożne może mieć wysokość 3 m i szerokości przeszkleń 3 m oraz 2,4 m.
Ogromną zaletą okien aluminiowych jest ich trwałość. Ramy nie wymagają konserwacji, a do mycia nie trzeba używać żadnych specjalistycznych środków. Szyby, ze wzgledu na wielkość, myje się zazwyczaj mechanicznie, żeby nie pozostawiać smug - na przykład ręcznym odkurzaczem Kärcher. Ramy wystarczy przetrzeć zwilżoną płynem myjącym ściereczką i wytrzeć do sucha. Ta łatwość utrzymania w czystości wynika nie tylko z idealnej wręcz gładkości profili, ale przede wszystkim z tego, że są one bardzo wąskie i nie mają żadnych zagłębień, żłobień, tłoczeń - brud nie ma gdzie się osadzać.
Data publikacji: 31 marca 2017
Nie ma już chyba okien bez szyby niskoemisyjnej - ta warstwa znajduje się na wewnętrznej tafli każdego pakietu szybowego. Jakie nam to daje korzyści użytkowe?
Aluminium świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne, przeszklenia mogą być duże - a od niedawna również bardzo ciepłe.
Białe czy kolorowe? Łukowe? Dwie szyby, trzy? Ze słupkiem ruchomym? Ze szprosami? Drewniane, plastikowe, aluminiowe? A może antywłamaniowe albo superciepłe? Nie wiesz, jakie powinny być okna w Twoim domu? Takie, które spełniają Twoje konkretne potrzeby. Każdy ma inne - wygląd, parametry cieplne albo bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, że okna muszą być dobrej jakości. Kupione u sprawdzonego producenta, a nie w przypadkowej firmie, w której trudno będzie dochodzić ewentualnych roszczeń. Muszą też być poprawnie zamontowane, bo to sposób osadzenia okna w murze tak naprawdę decyduje o jego właściwościach.