Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Duże okna? Z aluminium!

Stolarka aluminiowa wygląda lekko, nie wymaga konserwacji i łatwo się ją myje. Jest stworzona do wielkich przeszkleń.

Nowoczesne trendy architektoniczne promują wplatanie zewnętrznego widoku we wnętrze domu. Otwieramy się na świat, na ogród, wpuszczamy do wnętrza dużo więcej światła niż kiedyś. Oczywiście wszystkie okna mogą mieć bardzo duże rozmiary, ale w przypadku drewna czy PCW wiąże się to z koniecznością zastosowania wzmocnień - najczęściej umieszcza się na pewnej wysokości ślemię, czyli poprzeczkę konstrukcyjną. Okna aluminiowe pozwalają na zamknięcie szyby tylko w cieniutkiej obwodowej ościeżnicy. I to nawet na elewacjach o wystawie południowej, gdzie ciemne ramy naprawdę mocno się nagrzewają. Do niedawna ta wytrzymałośc przegrywała z parametrami cieplnymi - obecnie nawet wielkogabarytowe przeszklenia mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne, więcej na ten temat w artykule "Ciepłe okna aluminiowe".

Bezkonkurencyjna stabilność

Cały problem z maksymalnym rozmiarem okien dotyczy tak naprawdę skrzydła, które musi się otwierać. Wspornikowe oddziaływanie rozwartego skrzydła na okucia okienne i kotwy mocujące do ościeża, dynamiczne obciążenia podczas ruchu czy zamykania sprawiają, że okno nie może być dowolnie duże ani ciężkie. Przyjmuje się, że skrzydło nie powinno ważyć więcej niż 150 - 160 kg. To wcale nie tak dużo w przypadku trzyszybowych szkleń, a tylko takie teraz się w ciepłych oknach montuje. Skrzydło nie powinno bowiem mieć powierzchni większej niż 3 m2​, czyli przy szerokości 1,5 m wysokość nie powinna przekraczać 2 m. Warto wiedzieć, że te rygorystyczne obwarunkowania dotyczą okien najcieplejszych, tymczasem systemy o nieco gorszej izolacyjności termicznej, które mają bardziej wytrzymałe wzmocnienia, są stabilniejsze i mogą być większe. Jest to więc pewien kompromis - duże okna wpuszczą więcej światła, straty energii nie będą odczuwalne, a ogromne przeszklenie naprawdę wygląda zjawiskowo. Okna przesuwne, gdzie obciążenia działają głównie pionowo, a także nieotwierane, oczywiście mogą być większe - maksymalne wymiary w zależności od systemu wynoszą od 140 x 250 cm do 170 x 290 cm. Największe dopuszczalne wymiary mają okna narożne, których konstrukcja ze względu na łączenie profili pod kątem niejako sama się usztywnia. Okno narożne może mieć wysokość 3 m i szerokości przeszkleń 3 m oraz 2,4 m.

​Łatwe utrzymanie

Ogromną zaletą okien aluminiowych jest ich trwałość. Ramy nie wymagają konserwacji, a do mycia nie trzeba używać żadnych specjalistycznych środków. Szyby, ze wzgledu na wielkość, myje się zazwyczaj mechanicznie, żeby nie pozostawiać smug - na przykład ręcznym odkurzaczem Kä​rcher. Ramy wystarczy przetrzeć zwilżoną płynem myjącym ściereczką i wytrzeć do sucha. Ta łatwość utrzymania w czystości wynika nie tylko z idealnej wręcz gładkości profili, ale przede wszystkim z tego, że są one bardzo wąskie i nie mają żadnych zagłębień, żłobień, tłoczeń - brud nie ma gdzie się osadzać.

Data publikacji: 31 marca 2017

Zobacz także

PYTANIA I DYLEMATY

Dlaczego nie powinno się montować okien w upał?

Fachowcy powiedzieli, że nie przyjdą zamontować mi okien, bo jest fala upałów. Podobno ma to szkodliwy wpływ na piankę. To prawda?
Część promieniowania jest odbijana z powrotem do pomieszczenia (fot. PILKINGTON)OKNA, DRZWI

Co daje szyba niskoemisyjna?

Nie ma już chyba okien bez szyby niskoemisyjnej - ta warstwa znajduje się na wewnętrznej tafli każdego pakietu szybowego. Jakie nam to daje korzyści użytkowe?

Dwukomorowe pakiety szybowe i termoizolacyjne przekładki w profilach to nowy standard w stolarce aluminiowej (fot. SCHÜCO)OKNA, DRZWI

Ciepłe okna aluminiowe

Aluminium świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne, przeszklenia mogą być duże - a od niedawna również bardzo ciepłe.