Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ciepłe okna aluminiowe

Aluminium świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne, przeszklenia mogą być duże - a od niedawna również bardzo ciepłe.

Jeszcze kilka lat temu szklana fasada wiązała się z kompromisem - albo rozmiar, albo ciepło. Dopiero pojawiały się pierwsze docieplane profile, były drogie i dostępne tylko w nielicznych systemach, raczej w standardowych rozmiarach. Tylko że do typówki można było zdecydować się na znacznie tańsze i dużo cieplejsze PCW, nie było sensu montować zimnego aluminium... Okna aluminiowe wybierano z konieczności, ze względu na ich stabilność w wielkogabarytowych konstrukcjach. Obecnie te megaprzeszklenia wreszcie są ciepłe, a dzięki temu, że rośnie ich popularność, a wraz z nią konkurencja wśród producentów, są też coraz bardziej przystępne cenowo. Poszerzone i podzielone na komory profile, termoizolacyjne przekładki, ciepłe pakiety szybowe i uszczelki - nie mogło nie wyjść, nowoczesne okna aluminiowe mają nawet certyfikaty budownictwa pasywnego.

Ciepłe pakiety szybowe

To na obecnym rynku stolarki otworowej żadna nowość. Po zaostrzeniu wymagań normowych współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw​ nie powinien być większy niż 1,1 W/(m2.K), a tylko okna z co najmniej dwukomorowym przeszkleniem, których współczynnik Ug​ wynosi około 0,5 W/(m2.K), są w stanie spełnić taki warunek. Okna aluminiowe nie ustępują tym z innych materiałów. Pakiety mają średnio grubość 4,8 - 7,2 cm i składają się z trzech, a w przypadku okien do domów pasywnych nawet z czterech tafli, w tym wewnętrznej niskoemisyjnej, czyli z warstwą odbijającą część promieniowania cieplnego z powrotem do pomieszczenia. Przestrzenie międzyszybowe o szerokości 1,8 cm (najczęściej) są wypełnione argonem. Obwodowe ramki dystansowe również są wykonane z materiału o mniejszej przewodności niż tradycyjne alumniowe - ze stali lub tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Badania wskazują, że przy panującej na zewnątrz temperaturze 00​C na krawędzi szyby z aluminiową ramką temperatura wynosi około 110​C, a z ramką z tworzywa - powyżej 130​C. Podwyższa się też temperatura punktu rosy i związanej z nim kondensacji pary wodnej. Taka pozornie mało znacząca ramka jest więc istotna dla parametrów cieplnych całego okna.

Ciepłe profile

Niezależnie od dobrych pakietów szybowych, które stosuje się juz w każdym typie stolarki, tym, co zrewolucjonizowało stolarkę aluminiową, było poszerzenie profili i ich podział na komory oraz zastosowanie termoizolacyjnych przekładek. Profile mają szerokość około 10 cm (ościeżnica nieco mniej niż skrzydło) i w zależności od systemu są podzielone na trzy lub cztery komory. W środkowej znajduje się materiał izolacyjny grubości 3,4 - 4,5 cm. Zazwyczaj jest to poliamid wzmocniony włóknem szklanym połączony ze spienionym izolatorem, a w firmie Eko-Okna zastosowano nawet innowacyjny aerożel o bardzo niskiej przewodności cieplnej. Firma Schüco stosuje dodatkowo klin z pianki izolacyjnej we wrębie przyszybowym, w miejscu osadzenia pakietu szybowego. U nich też stosuje się wyjątkowo skonstruowaną uszczelkę środkową - koekstrudowaną, czyli zespoloną z profilem, a do tego wyprofilowaną w specjalne podwójne wpusty i płetwę. Jest to jednak luksu z najwyższej półki, raczej ciekawostka niż rozwiązanie na nasz rynek. Standardowo okna są wyposażane w trzy proste uszczelki z kauczuku syntetycznego EPDM i jest to wystarczająco dobra ochrona przed infiltracją powietrza.

Dzięki ciągłemu udoskonalaniu technologii produkcji i opracowywaniu coraz to nowych badań w celu poprawy termoizolacyjności branża okien aluminiowych bardzo prężnie się rozwija. Już teraz osiągają niezwykle korzystne współczynniki przenikania ciepła dla całego okna Uw​ = 0,8 - 1,1 W/(m2.K), a te najcieplejsze nawet rekordowo niskie 0,53 W/(m2.K). Są to wartości podawane dla referencyjnego okna otwieranego o wymiarach 123 x 148 cm.

Więcej informacji na stronach producentów: SCHÜCO, DAKO (przydatna porównywarka parametrów), EKO-OKNA (MB-86 i MB-104 Passive), STOLBUD (linia Gold i Platinium)

Data publikacji: 27 marca 2017

Zobacz także

Piana montażowa a termoizolacja (fot. CERESIT)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Piana odporna na UV

Piana montażowa odpowiada za uszczelnienie termoizolacyjne stref wokół okien i drzwi. Wybór odpowiedniego produktu i jego właściwa aplikacja wpływają na komfort użytkowy i energooszczędność budynku.
Nowoczesne przeszklenia w domu jednorodzinnym (fot. Saint-Gobain Glassolutions)INSPIRACJE OKIENNE

Korzyści z nowoczesnych przeszkleń

Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne szyby? Lepsza termoizolacyjność, ochrona przed hałasem i zwiększone bezpieczeństwo to tylko kilka z wielu zalet.
Brązowe rolety antywłamaniowe zamontowane w oknach domu jednorodzinnego (fot. KRISHOME))INSPIRACJE OKIENNE

Zwiększ bezpieczeństwo domu z roletami antywłamaniowymi

Nowe rolety antywłamaniowe z systemem RC2 oferują zaawansowane zabezpieczenia, które skutecznie utrudniają dostęp do wnętrza domu.