Membranę dachową układa się pod pokryciem, a właściwie pod rusztem z łat i kontrłat, bezpośrednio na krokwiach lub pełnym deskowaniu. Odpowiada za szczelność dachu oraz jego prawidłową wentylację. Woda, która w niewielkich ilościach może się dostać pod pokrycie podczas wichury i ulewnego deszczu, zatrzymywana jest na membranie i odprowadzana bezpiecznie do rynny. Jednocześnie para wodna, która wytwarzana jest na poddaszu, jest przez membranę swobodnie przepuszczana, co zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wilgoci i rozwojowi pleśni np. w łazience.
Wybierając konkretny model membrany, należy uwzględnić kilka podstawowych kwestii. Pierwsza z nich to sposób ułożenia - bezpośrednio na krokwiach, czy na pełnym deskowaniu. Wyższe (lepsze) modele membran nadają się najczęściej do obu zastosowań, niższe modele zwykle układa się tylko na krokwiach. Drugą kwestią jest kąt nachylenia dachu. Im jest niższy, czyli im dach mniej stromy, tym bardziej odpornej na wodę membrany powinniśmy użyć. Minimalny kąt nachylenia dachu dla danego modelu membrany zawsze podany jest w karcie technicznej produktu. Przykładowo, podstawowy model membrany CREATON – UNO Classic - możemy stosować od 16 stopni, a najwyższy QUATTRO LongLife Extra już od 7 stopni.
Membranę układa się pod ołatowaniem, na krokwiach lub deskowaniu, zachowując zakłady zgodne z kierunkiem spływu wody (fot. CREATON)
Kolejne kryterium to rozwiązanie łączenia zakładów membrany. Dobrze, jeśli folia wyposażona jest w paski klejące, najlepiej w dwa szerokie paski. Gwarantuje to większą szczelność, niż w przypadku pasków pojedycznych. W ofercie marki CREATON membrany z podwójnymi paskami mają oznaczenie Extra. Folie, które w ogóle nie mają podklejanych krawędzi (np. CREATON Classic) należy łączyć taśmami.
Szerokie paski klejące gwarantują szczelność warstwy poszycia (fot. CREATON)
Niezwykle istotnym parametrem w kontekście wyboru dobrej membrany dachowej jest współczynnik Sd określający jej właściwości paroprzepuszczalne. W zdecydowanej większości przypadków najlepiej sprawdzają się membrany wysokoparoprzepuszczalne, czyli takie o współczynniku Sd < 0,2 m.
Niewłaściwy dobór membrany może spowodować jej przyspieszone zużycie oraz nieszczelność. W efekcie zawilgoceniu i uszkodzeniu może ulec warstwa ocieplająca oraz drewniana konstrukcja dachu. "W najgorszym przypadku użycie nieodpowiedniej membrany może doprowadzić do przedostania się wody na poddasze budynku i wiązać się z wysokimi kosztami usunięcia zarówno przyczyny, jak i skutków zalania. To pokazuje, jak ważny jest wybór wysokiej jakości membrany dachowej o parametrach odpowiednio dobranych do naszego dachu" - mówi Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON.
Opracowanie na podstawie materiałów prasowych CREATON Polska.
Data publikacji: 21 listopada 2019
Dach jest przegrodą narażoną na najbardziej ekstremalne czynniki zewnętrzne. To połać dachową najmocniej pali słońce, ssie wiatr, uderza grad czy obciąża zalegający śnieg. Wybieramy pokrycie dachowe pod kątem wyglądu. Porównujemy wzory. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od jego funkcjonalności. Od tego, co na danym terenie najlepiej sprawdza się w obliczu szalejących żywiołów. Co wytrzyma wichury albo ma wysoką odporność na płowienie. Czy jesteśmy w stanie dopasować niezbędne akcesoria i obróbki. Czy kąt nachylenia dachu nie zagraża stabilności określonego pokrycia. Czy poszycie jest wystarczająco szczelne i nie grozi nam zamakanie ocieplenia dachu. Dopiero z puli materiałów spełniających te kryteria - wybierajmy wzór pokrycia. To też jest istotne - dach to przecież bardzo rozległa i wyraźna wizytówka domu.