Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

DIY - płyty g-k

Płyty gipsowo-kartonowe to popularny i łatwy do wykonania samodzielnie sposób na wykończenie lub remont wnętrza. O czym pamiętać, aby prace przebiegały sprawnie, a końcowy efekt był zgodny z oczekiwaniami?

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie, które daje szerokie możliwości aranżacji wnętrz. Wykończenie ścian i sufitu, zabudowa pod telewizor, ścianki działowe, maskowanie rur – to tylko niektóre z przykładów zastosowania popularnych płyt w domowych pracach remontowo-budowlanych.

Wykańczanie ścian i sufitu

Stosunkowo prosta obróbka i „suchy” montaż pozwalają na szybkie wykończenie pomieszczeń. Dużym atutem jest też gładka i równa powierzchnia płyt, którą łatwo później malować czy tapetować. O czym pamiętać przy wykańczaniu ścian i sufitu:

  • jeśli podłoże jest stabilne (ściana jest nowa albo istniejący tynk dobrze się trzyma) to przy niewielkich nierównościach (do 1,5 cm) płyty można mocować na klej bezpośrednio do istniejącego podłoża. Wystarczy je tylko zagruntować. Do przyklejania płyt należy wykorzystać przeznaczony do tego celu klej (np. ACRYL-PUTZ® KG 31 Klej gipsowy, który charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością, dużą siłą wiązania i elastycznością),
  • jeśli mamy do czynienia z większymi nierównościami, to musimy przygotować „dystanse” – przycięte i przyklejone do ściany paski z płyt. Dopiero do nich mocujemy materiał, dodatkowo stosując również kołki montażowe.
  • na podłożu nierównym (ubytki bądź odchyłki od pionu i poziomu ponad 6 cm) lub mało stabilnym, albo kiedy chcemy odsunąć obudowę od powierzchni muru czy stropu, potrzebny będzie metalowy stelaż. Dopiero do jego konstrukcji przykręca się obudowę z płyt. 

W przypadku wykonywania konstrukcji stelaża pod stropem, samodzielny montaż może być trudny, dlatego najlepiej, jeśli prace wykonują dwie osoby. Trzeba przede wszystkim pamiętać o wyznaczeniu poziomu sufitu i stabilnym zamocowaniu profili do podłoża. Warto też podkleić je taśmą akustyczną.


Podwieszana konstrukcja stelaża jest niezastąpiona, kiedy chcemy zamaskować nierówny sufit, obniżyć go, zamontować oświetlenie lub ukryć instalację (fot. FFiL ŚNIEŻKA) 

Podwieszany sufit to także metoda na wyciszenie stropu oraz poprawę jego izolacyjności termicznej. Gdy nad nami mieszka więc hałaśliwy sąsiad, możemy użyć płyt dźwiękochłonnych, a przestrzeń między rusztem i stropem wypełnić wełną mineralną.

Zabudowa pod telewizor

Pracę z łatwością przeprowadzimy samodzielnie. Najpierw warto sporządzić na kartce projekt zabudowy, a także miejsce, gdzie będą przebiegały kable oraz gdzie znajdą się otwory na oświetlenie – dzięki temu unikniemy przypadkowych błędów. Potem cały projekt rozrysowujemy też na ścianie.


Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych pozwala ukryć przewody od telewizora i wyeksponować samo urządzenie (fot. FFiL ŚNIEŻKA)

Po wykonaniu konstrukcji i przykręceniu płyt, wszystkie łączenia oraz miejsca styku ze ścianą gruntujemy. Gdy grunt się utwardzi, wklejamy w te miejsca taśmę łączeniową, która wzmocni newralgiczne strefy, a następnie nakładamy masę do spoinowania.


Masa ACRYL-PUTZ® MS 30 nie wymaga użycia taśmy łączeniowej (fot. FFiL ŚNIEŻKA)


Przy szpachlowaniu spoin i narożników ważna jest precyzja, zwłaszcza jeśli w zabudowie zamontowane będzie oświetlenie, gdyż strumień światła wyeksponuje wszelkie ewentualne nierówności.

Maskowanie rur

Wykonanie obudowy rur wymaga przygotowania konstrukcji stelaża, do którego przykręcimy płyty. O czym warto pamiętać?

  • jeśli konstrukcję wykonujemy w pomieszczeniu „wilgotnym”, jak kuchnia czy łazienka, należy zastosować płyty o zwiększonej odporności na wilgoć, oznaczone symbolem H2 (GKBI). Nie powinno być trudności z ich rozpoznaniem, gdyż zazwyczaj są zielone,
  • przy zabudowie rur gazowych musimy spełnić wymagania związane z bezpieczeństwem:  w miejscach łączenia rur np. z zaworami kulowymi czy kolankami należy pozostawić otwory wentylacyjne i rewizyjne w celu umożliwienia prac przeglądowych. Podczas prac pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, a dopływ gazu odcięty.

Ścianki działowe

Ściany działowe to dobry sposób na zmianę aranżacji wnętrza, jego podział czy też urządzenie użytkowego poddasza. Aby konstrukcja była stabilna i nie pojawiły się na niej pęknięcia, pamiętajmy o kilku kwestiach:

  • kluczowy jest odpowiedni dobór profili – im wyższa ścianka, tym powinny być szersze,
  • kołki montażowe powinny być dopasowane do podłoża, musimy też pamiętać o dopasowaniu ich pod kątem grubości i długości,
  • odległość pomiędzy kołkami nie powinna być większa niż 1 m,
  • przy montażu płyt należy zostawić 1 cm luzu pod sufitem – w przeciwnym razie płyty mogą pękać na skutek ugięcia stropu,
  • dobrze jest unikać sztukowania materiału, a jeśli musimy to zrobić, to dbać o to, aby łączenia nie wypadały w jednej linii.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych konstrukcji, powierzchnię płyt przed szpachlowaniem należy zagruntować, ponieważ gips i karton są materiałami wysoce chłonnymi. Płyta może wchłonąć wodę z masy szpachlowej, co w efekcie stwarza ryzyko jej pękania lub kruszenia.


Do wykańczania połączeń płyt i miejsc zamocowania wkrętów służą masy szpachlowe (fot. FFiL ŚNIEŻKA)


 

 

 

 


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych FFiL ŚNIEŻKA.

Data publikacji: 28 września 2020

Zobacz także

INNE

Webinaria Geberit

Studio Geberit zaprasza na cykl szkoleń online skierowanych m.in. do architektów, instalatorów, płytkarzy czy uczniów szkół technicznych.
Pneumatyczne podtynkowe przyciski spłukujące mogą być umieszczone w odległości do 1,7 m od spłuczki (fot. GEBERIT)ległości doPERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE

Zdalny przycisk spłukujący

Umieszczany poza obrysem stelaża przycisk spłukujący ułatwia zgrabną aranżację łazienki i może poprawić komfort obsługi toalety. Jakie są możliwości projektowe, ograniczenia i wymagania montażowe?
Dylatacja obwodowa oddziela podłogę od elementów konstrukcyjnych budynku (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Dylatacja obwodowa

Dylatacja obwodowa to niezbędny element każdej podłogi pływającej. Jak poprawnie wykonać ten detal?