Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

DIY – narzędzia dla domowego hydraulika

Naprawa cieknącego kranu, zatkany syfon, podłączenie nowej pralki lub zmywarki – do mniej skomplikowanych prac hydraulicznych nie potrzebujemy fachowca. Z dobrymi narzędziami łatwo przeprowadzimy je samodzielnie.

Awaria hydrauliczna potrafi zaskoczyć każdego. Mamy wówczas dwa wyjścia – albo wzywamy fachowca, albo sami możemy zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Ta druga opcja często jest najszybsza, bo hydraulicy miewają napięty grafik. Przed rozpoczęciem działania musimy jednak skompletować odpowiednie narzędzia. Zapał do pracy to jedno, ale przecież mimo najszczerszych chęci, mocno zapieczonej śruby nie poluzujemy gołymi rękami. Warto więc najpierw sprawdzić zawartość domowej skrzynki narzędziowej, a jeśli nie jest wystarczająco dobrze wyposażona – zadbać o przygotowanie niezbędnych akcesoriów, z którymi w razie awarii łatwiej i szybciej wykonamy zadanie.

Cieknący kran

To jedna z najczęstszych, a przy tym dość kosztownych w skutkach i niezwykle irytujących usterek. Aby dostać się do wylewki i wymienić uszkodzoną uszczelkę, do odkręcenia śruby potrzebny będzie klucz płaski lub oczkowy (odgięty albo płasko-oczkowy, wyposażony w dwa końce, z których jeden jest płaski, a drugi zakończony oczkiem). Sprawdzi się także klucz nastawny, z którego użyciem możemy pracować z rurami, śrubami i nakrętkami o różnych średnicach, gdyż mechanizm zapewnia możliwość dostosowania szerokości rozstawu szczęk. Jeśli przyczyną przeciekania jest uszczelka zlokalizowana w głowicy kranu, to przydatny będzie również wkrętak płaski (popularnie zwany śrubokrętem), którym podważymy zaślepki śrub mocujących kurki lub uchwyt mieszacza (w przypadku baterii jednouchwytowej).

Od lewej: klucz płaski dwustronny, oczkowy odgięty i wkrętak płaski. Dzięki dobrze dobranym sprzętom, sprawnie odkręcimy poszczególne elementy baterii kranowej i rozwiążemy „kapiący problem” (fot. JUCO)
Od lewej: klucz płaski dwustronny, oczkowy odgięty i wkrętak płaski. Dzięki dobrze dobranym sprzętom, sprawnie odkręcimy poszczególne elementy baterii kranowej i rozwiążemy „kapiący problem” (fot. JUCO)

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroką ofertę narzędzi ręcznych. Z pozoru wszystkie wyglądają podobnie, jednak warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. „Wysoką wytrzymałością, odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne cechują się wyroby ze stali chromowano-wanadowej. Oferowane przez nas klucze płaskie są wyprodukowane właśnie ze stali chromowo-wanadowej 31 CRV3, podwójnie chromowane, hartowane i utwardzane. Klucze nastawne są zaś produktami kutymi w całości, co przekłada się na ich trwałość. Antypoślizgowa powłoka zapewnia stabilny chwyt oraz komfort pracy” – mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO, polskiej firmy, która produkuje narzędzia ręczne, łącząc tradycyjne techniki kowalskie z nowoczesnymi technologiami. „Najlepiej postawić na sprzęty oznaczone logo producenta. W przypadku rozwiązań pozbawionych takiego oznaczenia nie mamy gwarancji ich jakości” – dodaje ekspert JUCO.

Zatkany zlew lub cieknący syfon

Przyczyną przecieków pod zlewem często jest uszkodzona, zmurszała uszczelka. W przypadku plastikowych rur, nie powinno być większych trudności z ich odkręceniem, aby wymienić uszczelnienie na nowe. Jeśli mamy do czynienia z instalacją metalową, warto posłużyć się szczypcami nastawnymi do rur. „Dzięki swojej konstrukcji szczypce nastawne zapewniają mocny samozaciskowy chwyt, co zdecydowanie ułatwia pracę z obłymi elementami o gładkiej powierzchni, takimi właśnie jak rury instalacji hydraulicznych, które trudno jest „złapać” za pomocą innych typów kluczy” – mówi Daniel Światłoń.

Od lewej: klucz nastawny PVC, klucz nastawny szwedzki, szczypce do rur nastawne odsadzone (fot. JUCO)
Od lewej: klucz nastawny PVC, klucz nastawny szwedzki, szczypce do rur nastawne odsadzone (fot. JUCO)

Narzędzia ręczne będą pomocne również, gdy trzeba uporać się z zatkanym zlewem. Jeśli nie pomoże zastosowanie gumowego przepychacza lub specjalnej spirali, rozwiązaniem będzie odkręcenie i dokładne oczyszczenie syfonu, w którym w trakcie eksploatacji kuchni lub łazienki zbiera się kamień oraz różnego rodzaju zabrudzenia.

Warto pamiętać, że nie wszystkie usterki są tak samo łatwe do naprawienia. Żeby nie narobić sobie większych szkód niż pożytku, poważniejsze działania lepiej powierzyć jest doświadczonemu fachowcowi.


Źródło: materiały prasowe JUCO

Data publikacji: 18 sierpnia 2021

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Terca Kosmo Nova

Tradycyjny format w nowym wydaniu - firma Wienerberger wprowadza popularną cegłę Kosmo w wersji Nova.
Panele ogrodzeniowe można skompletować z bramą wjazdową i furtką (fot. FORTLOOK)INSPIRACJE

Od paneli po bramę

Nowoczesne systemowe ogrodzenia wykonane ze stali są przystępne cenowo, trwałe i łatwe w konserwacji, a niektóre z nich można bez problemu zamontować samodzielnie.
Beton komórkowy to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom (fot. H+H POLSKA)ŚCIANY

Na mur beton naturalnie!

Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Za jego wyborem przemawiają: łatwość obróbki, odpowiednia wytrzymałość, naturalny proces produkcji oraz wysokie parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. Szeroka oferta H+H to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom. Materiał prasowy.