Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dachówki ręcznie formowane

Duch tradycyjnego rzemiosła. Elementy przechodzące z rąk do rąk. Piece opalane węglem, jedyne, które pozwalają wydobyć z gliny pstrej jej piękną unikatową grę kolorów.

Proces produkcji zaczyna się od przygotowania gliny. Wtłoczona w odpowiednie formy, obrabiana ręcznymi narzędziami, jest następnie suszona w specjalnych komorach. Są one każdorazowo zamurowywane na czas schnięcia, czyli sześć dni. Potem otwór ostrożnie rozłupuje się, składając cegły do ponownego wykorzystania - i kolejna partia dachówek zostaje zamurowana. Wysuszone elementy są przewożone wózkami i wypalane w temperaturze ponad 1000​0​C w XIX-wiecznym piecu węglowym​. Po dwunastu dniach każda dachówka jest oglądana i opukiwana młoteczkiem w celu weryfikacji jakości. Gwarancja na wyroby wynosi 40 lat. Krótki film z przebiegu procesu produkcyjnego można obejrzeć na stronie Heritage Roof Tiles (trzeba kliknąć "obejrzyj").

Co je wyróżnia

Poza ręcznym procesem produkcyjnym - i w jego wyniku - nieporównywalny z żadną nowoczesną dachówką efekt wizualny. Przede wszystkim niezwykła kolorystyka. Ma ona podłoże w pochodzeniu gliny. Ostrzeszowska glina pstra charakteryzuje się bardzo bogatym wachlarzem odcieni, od płowożółtego, przez czerwienie, brązy, po brunatny, prawie czarny kolor. Ważny jest też sposób wypału - tylko piece opalane węglem wydobywają to pstre piękno. Niedoskonała forma, daleka od idealnie gładkich i równych krawędzi maszynowej obróbki. Szorstka struktura, którą elementy zawdzięczają posypce piaskowej używanej przy formowaniu. Misterne wzory na powierzchni, a także możliwość wykonania zupełnie indywidualnego tłoczenia lub kształtu dachówki. Zakład słynie z zabiegów renowacyjnych. Polegają one na wiernym odtworzeniu dachówki, gąsiora czy kominka wentylacyjnego na podstawie elementu starego, nierzadko uszkodzonego, a nawet niekompletnego. Takie wyroby są specjalnie postarzane, żeby nie odcinały się zbyt intensywnie na tle dachu. Można w ten sposób odrestaurować również całe dachy. Z kompletną ofertą można się zapoznać na stronie producenta.

Parametry

Dachówki produkuje się na zamówienie, mogą mieć dowolne wymiary i kształty. Jest jednak pula produktów nazywanych potocznie standardowymi. Mamy dachówki typowe, grzbietowe, koszowe, boczne, szczytowe, okapowe, gąsiory półokrągłe i kątowe, a także ozdobne. Dachówki typowe są nieco mniejsze od tych powszechnie sprzedawanych. Mają długość 26,5 cm i szerokość 16,5 cm, ważą około 1,25 kg. Gęściej też rozmieszcza się łaty - maksymalnie co 11 cm. Do przekrycia jednego metra kwadratowego potrzeba przez to aż 60 sztuk dachówek. Ciężar gotowego pokrycia wynosi 75 kg/m2​. Gąsiory mają długość 30 cm i ważą około 3,3 kg. Ważne - te dachówki są dedykowane dachom o nachyleniu nie mniejszym niż 350​. Na bardziej płaskich połaciach wolno je układać, jeśli wykona się wodoszczelne poszycie, ale trzeba pamiętać, że może to negatywnie wpłynąć na końcowy efekt wizualny gotowego dachu.

 

Data publikacji: 22 czerwca 2017

Zobacz także

Mnich-mniszka to pokrycie typowe dla klimatu śródziemnomorskiego (fot. KMR)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Dach w stylu śródziemnomorskim

Charakterystyczny wzór pokrycia typu mnich-mniszka możemy osiągnąć wybierając tradycyjne pary dachówek, bardziej nowoczesne dachówki zakładkowe albo szybką w montażu blachodachówkę modułową.
Płyta pilśniowa RWH jest nienasiąkliwa, ale paroprzepuszczalna (fot. PFLEIDERER)WIĘŹBA I POSZYCIE

Płyta pilśniowa na dachu

Jest odporna na wilgoć i otwarta dyfuzyjnie, czym na korzyść różni się od standardowego sztywnego poszycia.

(fot. MONIER BRAAS)DACH

Pierwsza na rynku gwarancja systemowa

Kupując kompletny system dachowy od jednego producenta otrzymujemy gwarancję systemową, obejmującą nie tylko materiał, ale też wykonawstwo.