Skąd biorą się na ścianach ciemne ślady i przetarcia? Wystarczy, że nieuważnie przestawimy krzesło, zbyt zamaszyście odkurzamy, przesuniemy po ścianie rączką roweru czy oponą wózka albo po prostu mamy małe dzieci, które opierając stopy o ściany niekoniecznie zdejmują najpierw buciki. Te nieestetyczne zabrudzenia na większości malowanych ścian są nieuniknione, bo nikt z nas nie jest w stanie na każdym kroku uważać na swoje ruchy, nie owiniemy też wnętrza zasłonami. Dulux znalazł jednak rozwiązanie - farbę odporną na powstawanie smug i przetarć.
Zacznijmy od genezy powstawania czarnych śladów. Mają w tym swój udział mikrocząsteczki zwane wypełniaczami, które wchodzą w skład farb. Wzmacniają one powłokę malarską i zapewniają jej odpowiedni stopień połysku. Niestety, przez swoje nieregularne kształty delikatnie ponad nią wystają i to wystarcza, aby osadzały się na nich drobinki łatwo ścieralnych materiałów, takich jak plastik, guma czy drewno. Tymczasem w nowej farbie Dulux EasyCare+ wypełniacze mają regularne kształty malutkich kuleczek. Mikrosferyczna struktura sprawia, że utworzona przez farbę powłoka jest gładsza, mniej podatna na zjawisko tarcia, a dzięki temu znacznie bardziej odporna na plamy i przetarcia (stąd nazwa tej technologii: Scuff Resist – z ang. scuff = przetarcie). Przy okazji pozostaje też bardzo trwała i odporna na szorowanie.
Choć cząsteczek wypełniaczy nie widać gołym okiem, to jednak potrafią one ścierać strukturę przedmiotów przesuwanych wzdłuż ścian, co w efekcie powoduje powstawanie smug i przetarć farby (fot. DULUX)
Gładkie powierzchnie mikrosferycznych cząsteczek wypełniaczy praktycznie eliminują zjawisko tarcia, a co za tym idzie brudzenia się ścian (fot. DULUX)
Nowatorska technologia farby Dulux EasyCare+ nie oznacza konieczności rezygnacji z szerokiego wachlarza kolorystycznego. Mamy tu do wyboru całą gamę odcieni, od najpopularniejszych szarości (np. Miętowa Szarość, Kolor Roku 2020), stonowanych pasteli po intensywne zielenie, granaty czy bordo.
>>> zobacz najnowszą Kartę Kolorów Dulux
W sklepie internetowym Dulux dostępne są też testery, które przydadzą się, kiedy nie możemy zdecydować się na konkretny kolor. Producent zachęca również do skorzystania z aplikacji Dulux Visualizer, z poziomu której można zobaczyć, jak prezentują się kolory z palety Dulux EasyCare+ na naszej własnej ścianie.
>>> przejdź do aplikacji Dulux Visualizer
Farba Dulux EasyCare+ ma wykończenie matowe. Nakłada się ją dwukrotnie, zachowując dwugodzinny odstęp czasu między kolejnymi warstwami (w przypadku bardzo ciemnych, nasyconych kolorów konieczne może być zastosowanie 3 warstw). Dostępne opakowania to: 2,5 l, 5 l lub 9 l. Jeden litr wystarcza do jednokrotnego pomalowania 16 m2 ściany. Do malowania najlepiej używać wałków z wełny owczej lub sznurkowych o długości runa 10-18 mm. Farba jest łatwa w aplikacji, nie chlapie, a matowe wykończenie pomaga ukryć niedoskonałości pokrywanej kolorem powierzchni.
Opracowanie na podstawie materiałów prasowych firmy Dulux.
Aby dowiedzieć się więcej o produkcie i możliwości zakupu >>> przejdź na stronę producenta.
Zobacz przykładowe aranżacje kolorystyczne:
Data publikacji: 4 maja 2020
Budowa domu do stanu surowego to dopiero początek długiej drogi dzielącej zakup projektu od pierwszej nocy we własnej sypialni. Wybór podłóg, farb, płytek, rozwiązań do kuchni i łazienki, wszędzie dylematy, opinie i różne potrzeby... Na tej stronie będziemy starali się inspirować ciekawymi rozwiązaniami z zakresu wykończenia domu, zamieszczając trendy, nowinki, ciekawostki i propozycje - a gdzieniegdzie sypniemy garstką porad stricte praktycznych. Zapraszamy!