Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dywan w domu alergika

Życie alergików nie należy do najłatwiejszych. Pierwsze, czego pozbywają się z domu, to... dywany. Niesłusznie! Ekspert firmy ARTE wyjaśnia, dlaczego mit o szkodliwości dywanów jest nie do końca prawdziwy – i poleca produkty przyjazne  dla osób uczulonych na kurz czy roztocza.

Alergeny powodują kichanie, kaszel, łzawienie oczu czy duszności. Panuje powszechne przekonanie, że aby ograniczyć te uciążliwe przypadłości, należy zrezygnować z dywanów. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że dywany same w sobie nie uczulają (poza niezwykle rzadkimi przypadkami alergii na naturalne surowce, głównie wełnę, z których dywany mogą być wykonane). Tak naprawdę jest wręcz odwrotnie – właściwie dobrany i utrzymywany w czystości dywan może przyczyniać się do zmniejszenia liczby lotnych cząstek kurzu i roztoczy we wnętrzach.


Dywany wykonane z przędz syntetycznych charakteryzują się silnie antystatycznymi właściwościami – nie elektryzują się, dzięki czemu przyciągają mniej kurzu. Ponadto to właśnie one posiadają najsilniejsze właściwości przeciwdziałające rozwojowi alergenów. Co więcej, dywany polipropylenowe, akrylowe lub poliamidowe są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i mniej podatne na zabrudzenia. Będą więc idealnym rozwiązaniem dla praktycznie każdego alergika (fot. ARTE)

Jak dowodzą wyniki badań przeprowadzonych m.in. przez Niemieckie Towarzystwo Alergii i Astmy, w pomieszczeniach, w których podłoga jest odkryta, znacznie wzrasta ryzyko unoszenia się w powietrzu drobnych cząsteczek, a tym samym ich wdychania. Dywany działają na  nie jak pułapka, kumulując je w sobie i ograniczając ich krążenie w powietrzu. Jeśli więc są regularnie czyszczone, mogą nam bardziej pomóc, niż zaszkodzić. Zgadza się jednak, że dywan dywanowi nierówny i przy niektórych typach alergii warto wprowadzić pewną selekcję.

Ważny element - surowiec

Dywany produkuje się z włókien naturalnych (wełny, bawełny, jedwabiu) lub syntetycznych (polipropylen, akryl, poliamid, heat-set). Naturalna przędza, choć niewątpliwie szlachetna, niestety jest najmniej wskazana dla alergików. Przykładem może być wełna, która pochłania i oddaje wilgoć, przez co w naturalny sposób reguluje poziom suchego powietrza w domu. Alergicy natomiast powinni tego unikać, bo wzmożona wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego  osobom cierpiącym na alergię poleca się włókna syntetyczne.


Dzięki zaletom włókien syntetycznych alergicy nie muszą rezygnować z przytulnego wystroju wnętrz, jaki zapewnia dywan (fot. ARTE)

Dywany ze sztucznych tworzyw posiadają właściwości antyalergiczne. Produkty wykonane z przędz syntetycznych charakteryzują się silnie antystatycznymi właściwościami – nie elektryzują się, dzięki czemu przyciągają mniej kurzu” - wyjaśnia Piotr Biegański z firmy ARTE. „Ponadto to właśnie one posiadają najsilniejsze właściwości przeciwdziałające rozwojowi alergenów. Co więcej, dywany polipropylenowe, akrylowe lub poliamidowe są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i mniej podatne na zabrudzenia. Będą więc idealnym rozwiązaniem dla praktycznie każdego alergika”. Jednocześnie dywany syntetyczne świetnie imitują te naturalne.


Na pierwszy rzut oka dywany syntetyczne przypominają te wykonane z wełny. Ich dużymi zaletami jest bardzo dobra sprężystość i elastyczność – podobna do przędzy z wełny owczej” - zauważa specjalista firmy ARTE. 

Dobrą wiadomością jest fakt, że na naszym rynku ze wszystkich dywanów około 75% stanowią te ze sztucznych tworzyw, nie trzeba więc martwić się o ograniczoną ilość wzorów czy kształtów.

Codzienna pielęgnacja

Aby alergik będzie mógł czuć się całkowicie komfortowo i bezpiecznie w domowym zaciszu, niezbędna jest właściwa pielęgnacja i ciągłe utrzymanie czystości sprawi. Warto zaopatrzyć się w odkurzacze z filtrami antybakteryjnymi lub elektrostatycznymi. „Odkurzacze wyposażone w filtr wodny nie będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Mimo powszechnej opinii o wydajności, nie są o wiele efektywniejsze od zwykłych odkurzaczy” - tłumaczy Piotr Biegański.


Dywany z włókien syntetycznych łatwiej utrzymać w czystości niż te naturalne, co dla alergików jest bardzo istotne (fot. ARTE)

Należy także pamiętać, że roztocza, mimo mikroskopijnych rozmiarów, są niezwykle żywotne i odporne na temperaturę. Giną dopiero w 60 stopniach. „W domowych warunkach trudno wyprać dywan w tak wysokiej temperaturze, dlatego warto kilka razy w roku oddać go w ręce specjalistycznych firm czyszczących” - podpowiada ekspert firmy ARTE. „Zimą natomiast warto wywiesić dywan na zewnątrz. Roztocza są ciepłolubne, więc wystawione na mróz, natychmiast zginą, a ich jaja i odchody staną się całkowicie niegroźne”.


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych firmy ARTE.

Data publikacji: 17 września 2019

Zobacz także

Cegły klinkierowe i naturalne, a nawet surowe pustaki to doskonały materiał na oryginalne wykończenie pomieszczeń (fot. WIENERBERGER)WYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG

Ceramika w aranżacji wnętrz

Naturalna i trwała, od setek lat stosowana jako materiał konstrukcyjny, cegła już dawno przebojem weszła do wnętrz. Różnorodność kształtów i tekstur staje się wątkiem przewodnim niejednej realizacji, a nieoczywiste rozwiązania dają pomieszczeniom nową energię i świeżość.
fot. ATLASAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Gładź "na wałek"

ATLAS GTA to idealnie gładka, śnieżnobiała gładź polimerowa do aplikacji... wałkiem. 
Ręcznie sttlizowane deski podłogowe każdemu wnętrzu dodadzą klasy (fot. MAFRA)WYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG

Podłogi piękne nieszablonowością

Aż żal po nich chodzić... Prezentujemy pieczołowicie dopracowane, dostępne w unikatowych formatach i strukturach deski podłogowe z rodzinnej manufaktury Mafra.