Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ceramika w aranżacji wnętrz

Naturalna i trwała, od setek lat stosowana jako materiał konstrukcyjny, cegła już dawno przebojem weszła do wnętrz. Różnorodność kształtów i tekstur staje się wątkiem przewodnim niejednej realizacji, a nieoczywiste rozwiązania dają pomieszczeniom nową energię i świeżość.

Naturalna cegła łączy w sobie nie tylko estetykę, plastyczność i szlachetność, ale też wyjątkowe parametry techniczne i użytkowe. Nic dziwnego, że przez inwestorów, deweloperów i architektów na całym świecie uznawana jest za materiał wyjątkowy.Najbardziej popularne we wnętrzach są cegły i płytki klinkierowe. Materiał ten na dobre zagościł w domach i mieszkaniach. Mnogość formatów i tekstur sprawia, że cegła sprawdza się w tradycyjnych aranżacjach, domach rustykalnych i w przestrzeniach bardzo współczesnych, nowoczesnych, minimalistycznych.

Klinkier sprawdza się nie tylko jako materiał dekoracyjny, ale również konstrukcyjny – stosujemy go na schodach, jako obudowę mebli czy armatury, na kuchenne blaty, a nawet sufity i ściany w sypialniach. 

Myli się jednak ten, komu ceglana ściana klinkierowa kojarzy się wyłącznie z klasycznym wymiarem cegły i tradycyjnym przewiązaniem murarskim. Dziś architekci również we wnętrzach eksperymentują z formatami pojedynczych elementów i ze sposobem ułożenia cegły. We wnętrzach, gdzie odporność na warunki atmosferyczne nie ma znaczenia, ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia projektanta.

Klinkier we wnętrzach jest funkcjonalny i estetyczny, ale nikogo już nie dziwi. Tymczasem zaskakujący element aranżacji przy planowaniu wystroju mieszkania czy biura może stanowić… naturalna nieotynkowana cegła czy wręcz pustak ceramiczny. Oszczędnie zaprojektowane wnętrze w połączeniu z charakterystycznym kolorem ceramicznych bloków tworzy minimalistyczną i niekonwencjonalną przestrzeń.

Doskonałym przykładem kreatywnego wykorzystania cegieł ceramicznych jest nowa siedziba firmy Wienerberger w Centrum Praskim Koneser. Przestrzeń została zaprojektowana przez warszawską pracownię Konrada Krusiewicza – The Design Group. Wykorzystując materiały z portfolio firmy, architekci stworzyli zrównoważone, lekkie i przestronne wnętrze. Jego wygląd doskonale odzwierciedla ducha Wienerberger. Ceramiczne elementy przeplatają się tu z elementami industrialnymi – wysokimi sufitami czy odkrytą instalacją, tworząc harmonijną i klimatyczną przestrzeń, która sprzyja kreatywności.

Ceramiczne pustaki wentylacyjne nie kojarzą się zazwyczaj z aranżacją wnętrz, jednak w rękach kreatywnego architekta mogą stworzyć zaskakujące, nietypowe konstrukcje. Otwory w pustakach ułożonych horyzontalnie tworzą przepuszczającą światło ceramiczną barierę, która może pozostać odkryta dla oczu bądź zamglona przez specjalny system - i zawsze będzie pięknie wyglądać.

Więcej inspiracji na stronie WIENERBERGER. W ofercie podstawowej firmy Wienerberger dostępnych jest kilkadziesiąt modeli cegieł klinkierowych o różnorodnej stylistyce i kolorystyce, na zamówienie można wybierać wśród ponad 300 wzorów.


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych firmy Wienerberger.
Zdjęcia wykorzystane w artykule są własnością firmy Wienerberger.

Data publikacji: 30 sierpnia 2019

Zobacz także

fot. ATLASAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Gładź "na wałek"

ATLAS GTA to idealnie gładka, śnieżnobiała gładź polimerowa do aplikacji... wałkiem. 
Ręcznie sttlizowane deski podłogowe każdemu wnętrzu dodadzą klasy (fot. MAFRA)WYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG

Podłogi piękne nieszablonowością

Aż żal po nich chodzić... Prezentujemy pieczołowicie dopracowane, dostępne w unikatowych formatach i strukturach deski podłogowe z rodzinnej manufaktury Mafra.
Odmień dom z farbą MAGNAT Creative (fot. FFiL ŚNIEŻKA)WYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG

Odmień dom kolorem

Planowanie własnego mieszkania czy domu często wymaga od nas użycia wyobraźni i inwencji twórczej. Wybór kolorystyki wnętrza jest doskonałą okazją, by puścić wodze fantazji i poeksperymentować z barwami.