Recykling zyskuje na znaczeniu w wielu aspektach naszego życia, również w aranżacji wnętrz. W internecie znajdziemy wiele filmików z cyklu DIY, na których krok po kroku zobaczymy, jak stworzyć coś oryginalnego z nieprzydatnego już przedmiotu albo dosłownie materiałów odpadowych, takich jak drewno rozbiórkowe z demontażu starych wiat, domków na drzewie czy ogrodowych konstrukcji.
Najpierw sprawdźmy, w jakiej drewno jest kondycji - czy nie jest pokryte pleśnią, zgniłe, spróchniałe, czy nie bytują lub bytowały w nim szkodniki (świadczy o tym obecność licznych „dziurek”). Takie deski są słabe i nie można używać ich do celów konstrukcyjnych. Jeśli natomiast drewno wygląda zdrowo, śmiało możemy brać się za rozbiórkę i majsterkowanie. W starych deskach często zakotwiczone są gwoździe. „Aby się ich szybko i wygodnie pozbyć, wystarczy użyć łomo-wyciągacza płaskiego do gwoździ lub młotka ciesielskiego z zębem” – podpowiada Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO. Do wyjmowania desek przyda się łom-wyciągacz w wersji standard.
Łom-wyciągacz do gwoździ płaskich, w wersji standard lub tradycyjny, to trwały, solidny wyrób, który powstał z wysokogatunkowej stali, a więc posłuży nam przez wiele lat (fot. JUCO)
Do usuwania gwoździ można również wykorzystać poręczny wyciągacz jednostronny (fot. JUCO)
Młotek ciesielski z zębem MONOBLOCK ma mocny szpic do podważania gwoździ i praktyczną wstawkę magnetyczną do ich przytrzymywania. Został wyposażony ponadto w wygodną rękojeść z tworzywa, dzięki której stabilnie leży w dłoniach. Jeśli chcemy sięgnąć po lżejsze narzędzie, wybierzmy młotek ciesielski z zębem z serii Fiberglass z trzonkiem z włókna szklanego (fot. JUCO)
Kupując akcesoria, wybierajmy te wykonane z wysokiej jakości materiałów, o części roboczej kutej i hartowanej indukcyjnie. W ofercie polskiej firmy JUCO znajdziemy takie niezawodne narzędzia.
Gdy pozbyliśmy się gwoździ, w następnej kolejności należy oczyścić powierzchnię drewna, np. usunąć stare powłoki malarskie przy pomocą szlifierki lub papieru ściernego, a później je odpylić. Kolejnym krokiem jest przycięcie desek na pożądaną długość czy kształt, zabezpieczenie ich impregnatem i praca nad formą przyszłego przedmiotu.
Z drewna rozbiórkowego najczęściej robimy proste meble - ławki, stoliki i półki. Nie potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi ani kwalifikacji. Stare deski warto też wykorzystać na ramy do zdjęć, obrazów czy luster, listwy przypodłogowe, listewki do sztukaterii albo prostą okładzinę dekoracyjną (w stylu boazerii) na ścianie. Możemy też użyć drewna na elementy balustrady schodów albo osłony donic z kwiatami.
Drewno z odzysku można pozyskać z własnych zasobów, ale także kupić na aukcjach internetowych czy targach staroci. Własnoręczne nadanie „drugiego życia”, poza przysłużeniem się naturze, dostarczy nam wiele satysfakcji i radości, a nietuzinkowy przedmiot z czasem może zyskać niezastąpioną wartość sentymentalną.
Źródło: materialy prasowe JUCO.
Data publikacji: 18 lutego 2022
Budowa domu do stanu surowego to dopiero początek długiej drogi dzielącej zakup projektu od pierwszej nocy we własnej sypialni. Wybór podłóg, farb, płytek, rozwiązań do kuchni i łazienki, wszędzie dylematy, opinie i różne potrzeby... Na tej stronie będziemy starali się inspirować ciekawymi rozwiązaniami z zakresu wykończenia domu, zamieszczając trendy, nowinki, ciekawostki i propozycje - a gdzieniegdzie sypniemy garstką porad stricte praktycznych. Zapraszamy!