Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Popularność pomp ciepła z roku na rok rośnie, ale wokół tej tematyki wciąż krąży wiele pytań. Solplanet odpowiada na kilka z nich.   

Czy pompa ciepła musi być podłączona do prądu?

Tak. Bez zasilania urządzenie nie będzie pracowało.

Czy pompa ciepła pracuje w niskiej temperaturze powietrza?

Tak, pompa ciepła jest skuteczna nawet przy temperaturze spadającej poniżej -200C. Ich działanie opiera się na ruchu cząsteczek, a te „zamierają” dopiero przy tzw. zerze absolutnym.

Co kryje się pod „zakazem używania pomp ciepła” wprowadzanym rzekomo przez UE?

Unia Europejska nie ma zamiaru zabronić używania pomp ciepła, a jedynie planuje wprowadzić zakaz używania przestarzałych czynników chłodniczych R410 oraz R32 (będą używane wyłącznie do serwisowania funkcjonujących na rynku urządzeń). W nowych pompach stosowany będzie czynnik R290 lub CO2. To jednak temat istotny jedynie dla producentów. Dla użytkowników pomp ciepła – obecnych i nowych – kwestia ta praktycznie nie ma znaczenia.

Czy pompę ciepła można zainstalować w starym budynku?

Tak, ale trzeba liczyć się z tym, że dla jej optymalnego działania potrzebne będą dodatkowe prace adaptacyjne, jak ocieplenie domu czy wymiana stolarki otworowej.

Do czego służy grzałka elektryczna?

Grzałka elektryczna wspomaga pracę pompy ciepła, gdy temperatura powietrza osiągnie tzw. punkt biwalentny. Jest on ustalany indywidualnie podczas projektowania i doboru instalacji grzewczej. Pompa ciepła pracuje z pełną mocą do wartości punktu biwalentnego (np. -70C), a kiedy zrobi się zimniej, potrzebne będzie wspomaganie dodatkowym źródłem ciepła, czyli np. grzałką elektryczną.

Czy pompa ciepła wymaga wybudowania komina?

Nie.

Po co w instalacji z pompą ciepła robi się bufor?

Bufor to magazyn energii i o tym, czy jest potrzebny, decydują konkretne parametry instalacji. Robi się go np. w instalacji hydraulicznej z ogrzewaniem podłogowym, w którym są zawory termostatyczne i siłowniki. Jeśli po zamknięciu zaworów utracone zostaną przepływy, to bez bufora pompa może nie pracować. To istotne zwłaszcza w starszych instalacjach, gdzie nie ma pewności, jakie są przepływy i czy nie występują miejscowe przewężenia. Poza tym bufor zapobiega taktowaniu pompy ciepła, zwiększając jej żywotność.

Czy pompa ciepła nadaje się do ogrzewania podłogowego?

Tak, pompy ciepła dostępne są w różnych wariantach i mogą działać zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i tradycyjnym.

Dlaczego o pompach ciepła mówi się, że są ekologiczne?

Ponieważ pobierają naturalne zasoby pochodzące z ziemi, powietrza lub wody, a do tego, wykorzystując prawa fizyki, są w stanie wyprodukować czterokrotnie więcej ciepła, niż wynika to z ilości pobranej przez nie energii.

Która pompa ciepła jest wydajniejsza – gruntowa czy powietrzna?

Co do zasady, lepszą wydajność ma pompa gruntowa, bo jej źródło ciepła jest stabilne. Niewielki jest też pobór prądu, ze względu na to, że temperatura w gruncie wynosi +30C. Powietrzna pompa ciepła jest natomiast znacznie tańsza, co w ogólnym bilansie może niwelować różnicę w kosztach obu rozwiązań.


Źródło: materiały prasowe Solplanet.


Więcej przeczytasz na ecieplo.pl.

Więcej o rekuperacji przeczytasz na ecieplo.pl


 

Data publikacji: 28 lipca 2023

Zobacz także

Montaż klimatyzacji to nie fizyka kwantowa, ale warto wiedzieć, jakich błędów się wystrzegać.OGRZEWANIE

Najczęstsze błędy przy montażu klimatyzacji

Aby klimatyzator dobrze spełniał swoje zadanie, musi być poprawnie zamontowany. Zobacz, jakich błędów unikać.
Dobry zamek i bezpieczny klucz to podstawa ochrony domu przed intruzami (rys. Eryka Rakoczy)KLUCZ DO BEZPIECZEŃSTWA – EVVA RADZI

Czy można oszczędzać na bezpieczeństwie?

Podobno dla złodzieja każdy dom to kwestia przygotowania i czasu, ale im tego czasu potrzeba więcej, tym możemy czuć się bezpieczniejsi. Na co zwrócić uwagę kupując system zamknięć do domu? Zapytaliśmy ekspertów EVVA Polska.
Uszczelnienie cokołu to ważny detal w nowoczesnym budynku (fot. REMMERS)BUDOWLANE DETALE

Uszczelnienie strefy cokołowej budynku

Pomimo realnych szkód wilgotnościowych, jakie woda wyrządza w strefie przyziemia, cokół budynku to detal wciąż zaniedbywany w temacie hydroizolacji. Zobacz, jak i czym powinno się go uszczelnić.