Fotowoltaika pozwala na pozyskiwanie energii w ekologicznym duchu, daje też szansę na zredukowanie kosztów energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania lub schłodzenia domu. Panele fotowoltaiczne najczęściej montujemy na dachu, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie bezpiecznego systemu mocowania.
Kluczowe dla montażu systemu fotowoltaicznego są wsporniki, dzięki którym stała konstrukcja będzie stabilna oraz funkcjonalna. Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie dwa rodzaje wsporników pod panele, o dwóch różnych odległościach zaczepów montażowych: 350/20 oraz 350/30. Wsporniki do paneli fotowoltaicznych zostały stworzone z myślą o blachodachówkach, które charakteryzują się przetłoczeniem do 20 mm lub 30 mm oraz długością panelu sięgającą 350 mm.
Długość oraz szerokość dla obu elementów jest taka sama i wynosi odpowiednio 383 mm oraz 30 mm.
Wsporniki to rozwiązanie, które daje gwarancję kompletnej instalacji fotowoltaicznej i w przeciwieństwie do opcji uniwersalnych, jest tworzone z myślą o konkretnych modelach blachodachówek - na zdjęciu wsporniki do paneli na rąbek (fot. CEDA)
Wsporniki znajdziemy w ofercie w 6 popularnych kolorach. Selekcja kolorów została dokonana na podstawie statystyki popularności poszczególnych barw w dekarskim świecie.
Panele dachowe na rąbek stanowią łatwe podłoże dla instalacji PV, dobrze też komponują się z nią wizualnie, dając efekt kojarzący się z wyznacznikami stylu postindustrialnego. Specjalnie dla pokryciach tego typu powstały wsporniki bez otworów. Całość daje się zamontować bez większych trudów. Pamiętajmy o tym, że wsporniki przeznaczone są dla paneli NA RĄBEK o wysokości zamka do 46 mm.
Jak w każdym przypadku prac na wysokości, konieczne jest zachowanie procedur bezpieczeństwa oraz ostrożność. Należy też uważać, aby nie zniszczyć blachodachówki – używać odpowiedniego obuwia i narzędzi, unikać uderzeń i wgniatania blachy oraz uważać na uszkodzenia samych paneli.
Opisywane wsporniki pasują do takich modeli blachodachówek modułowych jak: RUBIN, SZAFIR, LOARA oraz TIGRA (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI, na zdjęciu model TIGRA)
Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński.
Data publikacji: 16 maja 2024
Dach jest przegrodą narażoną na najbardziej ekstremalne czynniki zewnętrzne. To połać dachową najmocniej pali słońce, ssie wiatr, uderza grad czy obciąża zalegający śnieg. Wybieramy pokrycie dachowe pod kątem wyglądu. Porównujemy wzory. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od jego funkcjonalności. Od tego, co na danym terenie najlepiej sprawdza się w obliczu szalejących żywiołów. Co wytrzyma wichury albo ma wysoką odporność na płowienie. Czy jesteśmy w stanie dopasować niezbędne akcesoria i obróbki. Czy kąt nachylenia dachu nie zagraża stabilności określonego pokrycia. Czy poszycie jest wystarczająco szczelne i nie grozi nam zamakanie ocieplenia dachu. Dopiero z puli materiałów spełniających te kryteria - wybierajmy wzór pokrycia. To też jest istotne - dach to przecież bardzo rozległa i wyraźna wizytówka domu.