Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Co zamiast eternitu?

Zgodnie z dyrektywą UE, do 2032 roku musimy pozbyć się pokryć zawierających azbest do 2032 roku. Podpowiadamy, czym zastąpić niepożądany materiał.

Eternit nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie, a azbestowe włókna składające się na eternitową całość potrafią mocno wyniszczyć nasz układ oddechowy. Unia Europejska postanowiła zakończyć pewną epokę i wyeliminować archaiczne pokrycia dachowe, które stanowią realne zagrożenie dla mieszkańców domu i okolicy. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają alternatywy dla azbestu.

Dlaczego nie warto zwlekać z usunięciem azbestu?

Ostatnie lata sprawiły, że świadomość zagrożenia, jakie niesie za sobą pokrycie z eternitu, znacząco wzrosła. Dachy wykonane z tego materiału nie spełniają dzisiejszych wymogów dekarskich ani nie odznaczają się zbyt dobrą kondycją.


Uszkodzone pokrycie eternitowe uwalnia włókna azbestowe, które bez większych problemów przedostają się do naszego organizmu.


Niewidzialne cząstki potrafią wyrządzić olbrzymie szkody w ludzkim układzie oddechowym, przyczyniają się też do rozwoju chorób poza płucami. Eternit stanowi zagrożenie, które należy zneutralizować.

Nowoczesna blachodachówka – lekki i ładny zamiennik dla eternitu

Zdjęcie eternitu z dachu to zapowiedź lepszego jutra. Trzeba go jednak zastąpić odpowiednim materiałem. Ze względu na wymagania więźby dachowej i konstrukcji budynku, które często nie są w najlepszym stanie technicznym, zaleca się montaż pokryć lekkich, takich, jak blachodachówka. Dostępna jest w dwóch formach, czyli w modułach oraz arkuszach ciętych na wymiar. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się na dachach odznaczających się wysokim stopniem skomplikowania. Drugie to idealne kandydatki na pokrycie dachu prostego.

Blachodachówki mogą pochwalić się bogactwem dostępnych modeli. Każdy model to inne przetłoczenie, które wpisuje się w daną stylistykę. Do najciekawszych opcji wśród blachodachówek należą: inspirowana skandynawską myślą dekarską blachodachówka FIORD, składająca hołd płaskim materiałom blachodachówka PŁASKA PLUS oraz korzystająca z tradycji drewnianego gontu blachodachówka REGLE.

Blachodachówka FIORD to lekkie, trwałe i atrakcyjne wizualnie pokrycie dachowe, które bez problemu zastąpi eternit (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Blachodachówka FIORD to lekkie, trwałe i atrakcyjne wizualnie pokrycie dachowe, które bez problemu zastąpi eternit (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Mocną pozycją na rynku może pochwalić się również panel na rąbek stojący. Jego atutami są bogactwo odmian oraz różnorodność w kwestii wysokości rąbka czy wyglądu - mogą być całkowite płaskie, jak i wyposażone w przetłoczenia. Doceniany jest również łatwy montaż i uniwersalność opisywanych paneli.

Świetną kandydatką na zastępstwo eternitu jest również blacha trapezowa. Ten niemal klasyczny materiał pokryciowy stanowi połączenie stali ocynkowanej z jakościową powłoką i może pochwalić się parametrami technicznymi na wysokim poziomie. Siłą trapezu są kolory, których w ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy naprawdę dużo, od popularnych odcieni, aż do nieoczywistych barw. Ciekawe są również profilowania blachy trapezowej. Przykładowo, blacha TP 26 SUPER pozwoli nam na osiągnięcie efektu płaskiego pokrycia. Warto dodać, że firma Blachy Pruszyński pokrywa trapez od spodu włókniną kondensacyjną. Materiał ten absorbuje wodę, wykraplającą się pod blachą w ciepłe dni, umożliwiając jej bezpieczne odparowanie bez szkody dla trwałości materiału pokryciowego.

Uszkodzone pokrycie eternitowe uwalnia włókna azbestowe, które bez większych problemów przedostają się do naszego organizmu.O jakich jeszcze zastępcach eternitu możemy mówić?

Potencjalnym kierunkiem są dachówki, od ceramicznych, poprzez bitumiczne, aż do betonowych. Dachówka ceramiczna stanowi rodzaj pokrycia ciężkiego, które może wiązać się z koniecznością wzmocnienia więźby dachowej. Ciężka praca z nią zostanie zrekompensowana długim żywotem materiału na naszym dachu. Znacznie przystępniejszy w układaniu jest gont bitumiczny, tu jednak wymagane jest sztywne poszycie. Niezależnie od tego, co wybierzemy, koniecznie sięgnijmy po pomoc sprawdzonej ekipy. Doświadczeni dekarze będą wiedzieli, jak zainstalować nowe pokrycie oraz pozbyć się starego.

Trwała powłoka

Pod wpływem technologicznego rozwoju branża dekarska cały czas się zmienia. Nie ma mowy tu o zastoju, ponieważ cały czas w życie wchodzą nowe pomysły. Dzisiejsze materiały pokryciowe powstają przy użyciu najlepszych surowców. W przypadku pokryć blaszanych fundamentem jest stalowy rdzeń, walory ochronne oraz estetyczne produktów zapewniają zewnętrzne powłoki. Godną uwagi propozycją jest powłoka hybrydowa, która stanowi połączenie poliestru z poliuretanem. Szczytowym osiągnięciem w dziedzinie hybrydowych powłok jest PURMAX od firmy Blachy Pruszyński. Jej podstawowymi zaletami są: wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, świetne radzenie sobie z trudnymi warunkami pogodowymi oraz trzymanie się z dala od procesów fotostarzenia.

Recykling i utylizacja

Zdemontowane pokrycie powinno zostać przekazane do odbioru firmie zajmującej się wywozem tego typu odpadów. Można też pomyśleć o jego ponownym wykorzystaniu, choćby na nietuzinkowe daszki nad drzwiami wejściowymi czy niecodzienne altany.

 


Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński

Data publikacji: 5 kwietnia 2024

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowy trapez dachowy

Nowa blacha trapezowa T18P od Blachy Pruszyński – stop podciekaniu wody deszczowej!
Falowane dachy nigdy nie wychodza z mody. Jaką blachodachówkę wybrać? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)DACH IDEALNY

Dach w kształcie fali – kiedy się sprawdza?

Tradycyjna fala na dachu jest głęboko zakorzeniona w naszej wyobraźni. Wzór fali jest obecnie najpopularniejszym w Polsce motywem, niezależnie od wybranego materiału pokryciowego. Jaki jest sekret falowanego dachu i gdzie sprawdzi się najlepiej?
Zielone rozwiązanie całe na biało - owa membrana Wienerberger Leadax RoovAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Biała membrana do dachów płaskich

W ofercie Wienerberger pojawiła się nowość - Leadax Roov, pochodząca z recyklingu biała membrana z PVB do dachów płaskich.