Jako rodzice przywykliśmy do tego, że to my aranżujemy wystrój dziecięcych pokoi. Nastolatek o wielu rzeczach chce jednak decydować samodzielnie. Niebieskie i różowe ściany zastępowane są więc często czarnymi i oblepiane ponurymi plakatami. Aranżacja na pierwszy rzut oka może przytłaczać, ale jeśli podsuniemy dziecku praktyczne pomysły i inspiracje, być może wspólnie uda nam się złagodzić oblicze pomieszczenia, zachowując jednocześnie tak ważną dla młodych ludzi funkcję azylu.
Przy aranżacji młodzieżowego pokoju pomocne będzie wydzielenie różnorodnych stref – do nauki, zabawy i relaksu. Tego typu podział można zrealizować nawet w małych przestrzeniach. Z pomocą przychodzą meble kompaktowe, na przykład piętrowe łóżko, pod którym z powodzeniem zmieścimy biurko i przybory do nauki, a po drugiej stronie pufy typu fatty, otoczone rzeczami ważnymi dla naszego dziecka – sprzętem muzycznym, grami planszowymi czy książkami.
W młodzieżowym wnętrzu bardzo dobrze sprawdzą się rozwiązania proste, nowoczesne i praktyczne, wpisujące się w nurt minimalizmu. W utrzymaniu porządku z pewnością pomoże też kosz na śmieci.
Młodzież za swój ulubiony kolor często uważa czarny. Najchętniej w takiej tonacji widziałaby nie tylko codzienną garderobę, lecz również cały pokój. Jak wykorzystać ten trend, aby rozwijać kreatywność dziecka? Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA, poleca Magnetyczną Farbę Tablicową MAGNAT: "W pokoju nastolatka dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie magnetycznej farby tablicowej. Dzięki niej, na ścianie będzie można za pomocą magnesów umieścić plakaty, rysunki, modne grafiki. To także praktyczna przestrzeń do artystycznej twórczości i różnorodnych notatek.". Warto dodać, że utworzona przez farbę powłoka jest trwała i odporna na wielokrotne zmywanie.
Czarną ścianę najlepiej umiejscowić naprzeciwko okna. Ściany z wnęką okienną najlepiej natomiast pozostawić białe albo - jeśli biel nie odpowiada gustom nastolatka - szare (fot. FFiL ŚNIEŻKA)
Ciemne ściany to idealna baza dla stworzenia nieco przemysłowego klimatu. Ciekawym rozwiązaniem jest tynk strukturalny, np. MAGNAT Style Beton, który nada całemu pomieszczeniu surowego klimatu. „Loftową” kompozycję uzupełnią jasne dodatki – półki, zasłony oraz rolety. Białe grzejniki można pomalować farbą do kaloryferów na kolor miedziany lub stalowy. Wmurowane w ścianę półki z surowej cegły, drewniane meble i punktowe oświetlenie powinny dopełnić wystroju i nadać wnętrzu oczekiwanego charakteru. Warto tak przemyśleć aranżację, żeby nie musieć wymieniać całego wyposażenia, gdy będziemy ją zmieniać.
Aby wpasować się w minimalistyczny klimat, można zagrać szczegółami - na przykład razem z dzieckiem odnowić starą szafę albo samodzielnie przygotować abażury z grubego drutu (fot. FFiL ŚNIEŻKA)
Data publikacji: 15 października 2018
Budowa domu do stanu surowego to dopiero początek długiej drogi dzielącej zakup projektu od pierwszej nocy we własnej sypialni. Wybór podłóg, farb, płytek, rozwiązań do kuchni i łazienki, wszędzie dylematy, opinie i różne potrzeby... Na tej stronie będziemy starali się inspirować ciekawymi rozwiązaniami z zakresu wykończenia domu, zamieszczając trendy, nowinki, ciekawostki i propozycje - a gdzieniegdzie sypniemy garstką porad stricte praktycznych. Zapraszamy!