Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Folia dachowa w kalenicy

Rozcinać czy zaklejać? Na zakład czy z dodatkowym pasem? Zobacz typowe rozwiązania montażu folii wstępnego krycia wzdłuż kalenicy.

Uproszczona zasada jest taka, że jeśli nie mamy sztywnego poszycia, to montujemy membranę dachową najszczelniej, jak się da, a jeśli mamy - to kalenica powinna pozostać otwarta. Oczywiście uproszczona zasada ma to do siebie, że zdarzają się od niej odstępstwa, dlatego o indywidualnym rozwiązaniu powinien zdecydować albo projektant, albo dekarz obeznany z konkretnym pokryciem dachowym. Generalnie można jednak przyjąć, że na większości dachów sytuacje są typowe i kalenica nie powinna dekarzy zaskoczyć.

Kalenica zamknięta - zaklejamy

Z kalenicą zamkniętą mamy do czynienia wtedy, kiedy dach jest niewentylowany, to znaczy ocieplenie połaci szczelnie wypełnia przestrzeń między krokwiami na całej ich wysokości. Nad ociepleniem  nie pozostawia się pustki wentylacyjnej - dolega ono do folii dachowej. W rozwiązaniu tym zawsze stosuje się folię wysokoparoprzepuszczalną, czyli membranę dachową, która swobodnie odprowadza ewentualną parę wodną na zewnątrz, pod pokrycie, a jednocześnie chroni izolację przed zawilgoceniem. Ponieważ pod folią nie ma żadnej szczeliny wentylacyjnej, nie ma też potrzeby odprowadzania spod niej powietrza czy wilgoci - a zatem nie ma sensu rozcinać jej w kalenicy. Wręcz nie należy tego robić, bo zniweczyłoby to efekt szczelnej osłony dachu. Membranę należy układać szczelnie wokół kalenicy, pozostawiając z obu jej stron zakład wynoszący minimalnie od 10 cm (Braas) przez 15 cm (Dachowa, Tyvek) do 25-30 cm (Mdm). Wielkość zakładu jest określona w instrukcji danego producenta. Krawędzie powinno się podkleić (używając zintegrowanych pasków klejących albo odpowiedniej taśmy w rolce), a następnie ustabilizować mocowanymi wzdłuż krokwi kontrłatami i ostatnią - najbliższą kalenicy - łatą.

W dachach niewentylowanych kalenica musi być szczelnie otulona, a zakłady folii podklejone taśmą (fot. KR)
W dachach niewentylowanych kalenica musi być szczelnie otulona, a zakłady folii podklejone taśmą (fot. KR)

W starych instrukcjach można jeszcze spotkać rozwiązanie mówiące, że jeżeli nie podkleja się krawędzi, należy o 5-10 cm zwiększyć zakłady folii po obu stronach kalenicy. Poparte najnowszymi badaniami wytyczne mówią jednak wyraźnie, że zakłady powinno się podklejać zawsze, inaczej poszycie nie jest szczelne.

Kalenica otwarta - wentylujemy

Otwarta kalenica ma za zadanie odprowadzić na zewnątrz wilgoć i powietrze zgromadzone na nieużytkowym nieogrzewanym stryszku albo w przestrzeni między poszyciem a izolacją. W praktyce, przy dzisiejszych trendach budowlanych, z takim przypadkiem mamy do czynienia właściwie tylko wtedy, kiedy na dachu jest deskowanie. Są dwa sposoby "otwarcia" kalenicy:

1. Zakończenie folii pod kalenicą (to rozwiązanie nadaje się tylko pod dachówki profilowane). Gdy pod szczytem dachu mamy nieogrzewany strych i w skosach nie ma ocieplenia, wówczas izolacja połaci kończy się na poziomie jętek (lub w suficie nad ostatnią użytkową kondygnacją). Folię dachową "urywa się" wtedy z obu stron 10 cm poniżej linii kalenicy, a na niej mocuje wzdłuż krokwi kontrłaty, ale bez ostatniej łaty. Aby zabezpieczyć strefę kalenicy przed ewentualną woda i wiatrem wciskanym pod gąsiory, na kontrłatach mocuje się dodatkowy pas folii wstępnego krycia, zachodzący na tę niepełną z zakładem około 15 cm. Dopiero na tym daszku mocuje się ostatnią łatę.

Rozwiązanie 1 - folię z połaci urywa się pod kalenicą, a wzdłuż niej mocuje się odizolowany kotrłatami dodatkowy pas (fot. BRAAS)​
Rozwiązanie 1 - folię z połaci urywa się pod kalenicą, a wzdłuż niej mocuje się odizolowany kotrłatami dodatkowy pas (fot. BRAAS)​

2. Wkładka wentylacyjna. Wsuwa się ją pod zakład folii przerzuconej przez kalenicę. Jeśli ostatnie pasmo folii jest za wąskie i nie wystarczy go na zakład, należy obniżyć go o 15-20 cm i nad kalenicą przełożyć nowy pas - z zakładem wynoszącym około 15 cm. Po umocowaniu kontrłat w przestrzeniach między nimi wsuwa się pod ów zakład wkładki wentylacyjne folii. Rozszczelniają one warstwy folii, umożliwiając odprowadzenie powietrza. Zaletą tego rozwiązania jest jego uniwersalność - wkładki nadają się zarówno pod pokrycia profilowane, jak i płaskie. 

Rozwiązanie 2 - folię przerzuca się na zakład jak w kalenicy zamkniętej, ale dla zapewnienia wentylacji wsuwa się między kontrłatami specjalne wkładki (fot. BRAAS)
Rozwiązanie 2 - folię przerzuca się na zakład jak w kalenicy zamkniętej, ale dla zapewnienia wentylacji wsuwa się między kontrłatami specjalne wkładki (fot. BRAAS)

 

Data publikacji: 31 stycznia 2017

Zobacz także

Dachówki cementowe KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG wyróżniają się wysoką trwałością, odpornością na uszkodzenia i porastanie oraz korzystnym stosunkiem jakości do ceny (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Dachówki na lata

KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG to trzy modele dachówek cementowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów ze względu na trwałość, wyróżniający design oraz staranne dopracowanie detali. Wszystkie dostępne są w konkurencyjnych cenach i z szeregiem systemowych akcesoriów.
Falowane dachy nigdy nie wychodza z mody. Jaką blachodachówkę wybrać? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)DACH IDEALNY

Dach w kształcie fali – kiedy się sprawdza?

Tradycyjna fala na dachu jest głęboko zakorzeniona w naszej wyobraźni. Wzór fali jest obecnie najpopularniejszym w Polsce motywem, niezależnie od wybranego materiału pokryciowego. Jaki jest sekret falowanego dachu i gdzie sprawdzi się najlepiej?
Zielone rozwiązanie całe na biało - owa membrana Wienerberger Leadax RoovAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Biała membrana do dachów płaskich

W ofercie Wienerberger pojawiła się nowość - Leadax Roov, pochodząca z recyklingu biała membrana z PVB do dachów płaskich.