Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Droga dojazdowa

​​Porządny dojazd jest podczas budowy ogromnym ułatwieniem. Niestety, często musimy walczyć z fanaberiami terenu.

Nie każdy chce mieszkać na terenie zurbanizowanym, nie zawsze udaje się kupić działkę przy ulicy. Nie zwalnia to jednak z obowiązku przygotowania drogi dojadowej we własnym zakresie. Trzeba pamiętać, że robi się to nie tylko dla umożliwienia czy ułatwienia pracy wykonawcom, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Prawidłowo przygotowana droga posłuży przecież również nam, mieszkańcom, a także - odpukać - karetce pogotowia czy straży pożarnej.

Szeroka, utwardzona droga dojazdowa ułatwia transport materiałów budowlanych, a później codzienną komunikację (fot. KMR)
Szeroka, utwardzona droga dojazdowa ułatwia transport materiałów budowlanych, a później codzienną komunikację (fot. KMR)

Wstępne tyczenie odbywa się już na etapie projektu budowlanego. W przypadku domu na odludziu trasę dojazdową wyznacza się najczęściej po zapoznaniu z ukształtowaniem terenu i rodzajem podłoża, wybierając grunt utwardzony, w miarę płaski, droga może mieć wtedy dowolną szerokość. Kiedy działka znajduje się w otoczeniu inych, droga dojazdowa bardzo często jest wydzielona linią ogrodzeń, bywa wąska i podmokła. Może się na przykład okazać, że szerokość drogi albo promień jej łuku uniemożliwa wjazd wielkogabarytowych pojazdów, a po byle deszczu - kiedy jesteśmy zmuszeni do brodzenia po kolana w wodzie - nie wjedzie nią nawet zwykła ciężarówka. Warto wiedzieć o tym jeszcze przed rozpoczęciem budowy, być może konieczna będzie zmiana technologii lub przynajmniej zorganizowanie innego typu sprzętu.

Grząski wjazd to spore utrudnienie dla ciężkich pojazdów budowlanych (fot. KMR)
Grząski wjazd to spore utrudnienie dla ciężkich pojazdów budowlanych (fot. KMR)

Utrudnienia spowodowane opadami deszczu, ale także przeszkody takie jak drzewo w skrajni albo ostry zakręt, powinno się zgłaszać w hurtowni materiałów budowlanych podczas składania zamówienia. Inaczej kierowca może mieć problem z dojazdem (a bywa, że i tak przekłada termin dostawy do czasu, aż np. teren wyschnie).  

Urokliwe położenie działki to jej atut, ale trzeba liczyć się z tym, że budowa w takim miejscu wymagać będzie sporych nakładów m.in. na przygotowanie drogi dojazdowej (fot. KMR)
Urokliwe położenie działki to jej atut, ale trzeba liczyć się z tym, że budowa w takim miejscu wymagać może sporych nakładów m.in. na przygotowanie drogi dojazdowej (fot. KMR) 

 

Data publikacji: 4 stycznia 2017

Zobacz także

Każdą, nawet pozornie idealną działkę, warto przebadać pod kątem jakości gruntu (fot. KMR)DZIAŁKA

Warunki gruntowo-wodne na działce

Nośność i przepuszczalność podłoża oraz poziom wody gruntowej decydują o łatwości prac ziemnych, a po zamieszkaniu - o warunkach użytkowych panujących na działce.
Budowa domu na skarpie wymaga sprawdzenia jej statecznościDZIAŁKA

Budowa na skarpie

Pochyły teren to trudne podłoże budowlane. Aby wykorzystać jego walory i zminimalizować wady, trzeba dobrze przygotować się do budowy.

Użytkownicy nie muszą martwić się o utratę pojemności i mogą się cieszyć dłuższym czasem działania (fot. AL-KO)RÓŻNE TRENDY

Jeden akumulator, wiele urządzeń

Seria maszyn AL-KO zasilanych akumulatorem typu 18V Bosch Home and Garden Compatible umożliwia korzystanie z jednego akumulatora do zasilania urządzeń wielu producentów.