Dachówki ceramiczne to uniwersalny materiał pokryciowy, który nadaje się do montażu nie tylko na skośnych połaciach, ale też często na powierzchniach pionowych – dolnych częściach dachów mansardowych oraz fasadach. Połączenie dachu z elewacją wykończoną dachówką ceramiczną można wykonać na trzy popularne sposoby (rozwiązania wg Wienerberger):
(KLIKNIJ, ŻEBY POWIĘKSZYĆ DETAL)
Takie rozwiązanie przypomina krycie dachów mansardowych i pozwala na płynne przejście połaci z dachu na elewację. Jest możliwe dla kilku modeli dachówek Koramic, np. dla płaskiej dachówki Actua 10 LT czy Holenderki OVH Vario. Wśród akcesoriów ceramicznych są dostępne specjalne dachówki, ułatwiające estetyczne wykonanie „przełamania”. Połączenie najkorzystniej wygląda przy kącie nachylenia połaci od 25 do 35 stopni.
Wykończenie fasady jest tu funkcjonalnie oddzielone od połaci, ale zarówno rynna, jak i rury spustowe ukryte są pod dachówką. Dzięki temu otrzymujemy estetyczny obraz elewacji, a rury spustowe nie zaburzają ortogonalnego podziału dachówek.
W przypadku takiego rozwiązania rynnę projektujemy w przyziemiu i zaopatrujemy w kratkę ochronną. Przy takim połączeniu woda opadowa spływa płynnie z dachu na elewację, podobnie jak przy wykończeniu dachówką mansardową.
Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 6 stycznia 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski