Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Przejście z dachu na elewację

Jak prawidłowo wykonać połączenie dachu i elewacji wykonanej z dachówki ceramicznej?

Dachówki ceramiczne to uniwersalny materiał pokryciowy, który nadaje się do montażu nie tylko na skośnych połaciach, ale też często na powierzchniach pionowych – dolnych częściach dachów mansardowych oraz fasadach. Połączenie dachu z elewacją wykończoną dachówką ceramiczną można wykonać na trzy popularne sposoby (rozwiązania wg Wienerberger):

  • Połączenie za pomocą dachówek mansardowych.

Przykład rozwiązania połączenia dachu i elewacji za pomocą dachówek mansardowych (fot. i rys. WIENERBERGER)(KLIKNIJ, ŻEBY POWIĘKSZYĆ DETAL)

Takie rozwiązanie przypomina krycie dachów mansardowych i pozwala na płynne przejście połaci z dachu na elewację. Jest możliwe dla kilku modeli dachówek Koramic, np. dla płaskiej dachówki Actua 10 LT czy Holenderki OVH Vario. Wśród akcesoriów ceramicznych są dostępne specjalne dachówki, ułatwiające estetyczne wykonanie „przełamania”. Połączenie najkorzystniej wygląda przy kącie nachylenia połaci od 25 do 35 stopni.

  • Połączenie za pomocą ukrytej rynny.

​​Przykład rozwiązania przejścia z dachu na elewację za pomocą ukrytej rynny (rys. WIENERBERGER)

Wykończenie fasady jest tu funkcjonalnie oddzielone od połaci, ale zarówno rynna, jak i rury spustowe ukryte są pod dachówką. Dzięki temu otrzymujemy estetyczny obraz elewacji, a rury spustowe nie zaburzają ortogonalnego podziału dachówek. 

  • Połączenie za pomocą obróbki blacharskiej.

Przykład rozwiązania połączenia dachu i elewacji za pomocą obróbki blacharskiej (rys. WIENERBERGER)

W przypadku takiego rozwiązania rynnę projektujemy w przyziemiu i zaopatrujemy w kratkę ochronną. Przy takim połączeniu woda opadowa spływa płynnie z dachu na elewację, podobnie jak przy wykończeniu dachówką mansardową.

 

 

 


Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 6 stycznia 2021

Zobacz także

Niewłaściwy dobór membrany lub błędy w jej montażu mogą prowadzić do szybszego zużycia oraz powstania nieszczelności (fot. CREATON)WIĘŹBA I POSZYCIE

Jaką rolę w dachu pełni membrana?

Membrana dachowa współodpowiada za szczelność i wentylację dachu. Wybór właściwej membrany jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania i żywotności dachu – a w efekcie naszego spokoju.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa papa

W/PET PLUS - SBS/ICOPAL - nowość w ofercie pap tradycyjnych BMI Icopal.
Trwałość blachodachówki zależy od rodzaju powłoki zabezpieczającej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE

Gwarancja i trwałość

Kupując dach, płacimy nie tylko za to, żeby był szczelny, ale też żeby ładnie wyglądał – nie chcemy, żeby pokrycie rdzewiało, blakło albo się łuszczyło. Jak dbać o żywotność blachodachówek? Które są najtrwalsze? I co powinna obejmować uczciwa gwarancja?