Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Pompa ciepła - która i za ile?

Ile kosztuje montaż pompy ciepła i od czego to zależy? Najważniejsze kwestie wyjaśnia w poniższym artykule ekspertka enerad.pl.

Ekologiczne pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Tylko między 2017 a 2020 rokiem rynek tych urządzeń grzewczych urósł pięciokrotnie. Jednak zakup samej pompy ciepła to nie jedyny wydatek, z którym muszą liczyć się inwestorzy, do całości należy bowiem doliczyć również koszty związane z instalacją urządzenia. Ile zatem kosztuje montaż pompy ciepła i od czego to zależy?

Pompa ciepła to same korzyści

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła. Doskonale sprawdza się ona zarówno w przypadku budynków nowo budowanych, jak i poddawanych termomodernizacji, w których może stanowić jedyne źródło ciepła lub też współpracować z istniejącym urządzeniem grzewczym (np. kotłem na olej opałowy). Szeroka oferta pomp ciepła sprawia, że wszyscy zainteresowani ich montażem bez większych trudności dobiorą urządzenie dopasowane do swoich potrzeb i warunków konkretnego domu. 

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła (fot. red.)
Produkowane obecnie pompy ciepła są niezawodnym, wydajnym i ekonomicznym ogrzewaniem przyszłości. Jak wynika bowiem z planów Europejskiego Zielonego Ładu, do 2030 roku domy z pompą ciepła mają stanowić 40% zasobu, a do 2050 roku - już 70% (fot. red.)

Ponadto, ze względu na niestabilną sytuację na rynkach energii i wciąż rosnące ceny tradycyjnych paliw, wielu właścicieli domów stawia na połączenie ekologicznej pompy ciepła z fotowoltaiką. Dzięki temu rozwiązaniu można nie tylko uniezależnić się od dostawcy prądu, ale i do minimum obniżyć koszty utrzymania domu. Jak podkreśla ekspertka ds. pomp ciepła z serwisu enerad.pl, Katarzyna Fodrowska:

„Pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne, ponieważ służą nie tylko do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej, ale i chłodzenia pomieszczeń w cieplejsze dni. Wśród innych korzyści najczęściej wymienia się także: wysoki współczynnik efektywności COP, bezpieczeństwo i komfort użytkowania, długą żywotność, brak dodatkowych kosztów związanych z kotłownią, kominem spalinowym oraz - co ważne – energooszczędność, ponieważ pompy ciepła tylko 25% energii pobierają z sieci, a aż 75% z tak zwanych OZE, czyli odnawialnych źródeł energii - powietrza, gruntu lub wody”.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła i co ma na to największy wpływ?

Ciężko jest ogólnie określić średni koszt montażu dla wszystkich urządzeń. Koszt montażu pompy ciepła zależy od wielu czynników, w tym: od rodzaju jej dolnego źródła, złożoności systemu oraz od firmy zajmującej się montażem. Najtańszy jest koszt montażu powietrznej pompy ciepła, która składa się z prostych modułów, co automatycznie przekłada się na cenę instalacji (ok. 4.000-6.000 zł). Najdroższy natomiast (ok. 25.000-40.000 zł) gruntowej pompy ciepła, gdyż wymaga dodatkowych prac ziemnych. 

Koszt montażu pompy ciepła a rodzaj dolnego źródła

Na koszt montażu pompy ciepła ogromny wpływ ma rodzaj źródła dolnego. Jak podkreśla Katarzyna Fodrowska z enerad.pl:

„Najczęściej montowaną i najtańszą w porównaniu z innymi typami tych urządzeń jest powietrzna pompa ciepła. Polecana jest ona zwłaszcza osobom, którym zależy na jak najniższych kosztach instalacji i czasie (w zależności od jej skomplikowania jest to od 1 do 3 dni) oraz dysponującym niewielką działką, na której nie ma możliwości wykonania instalacji z wymiennikiem gruntowym. W przypadku powietrznej pompy ciepła, w cenę jej montażu wlicza się m.in. prace związane z przystosowaniem budynku, materiały montażowe i użycie specjalistycznych narzędzi, elementy hydrauliczne i elektryczne potrzebne w montażu, zbiornik wody użytkowej, bezprzewodowe sterowanie strefami grzewczymi, czy też montaż kompletnej kotłowni oraz uruchomienie i przeszkolenie użytkownika”.

Coraz więcej firm, które zajmują się instalacją pomp ciepła, wlicza koszt montażu urządzenia w cenę jego zakupu, co z pewnością stanowi dla inwestora spore udogodnienie (pixabay)
Coraz więcej firm, które zajmują się instalacją pomp ciepła, wlicza koszt montażu urządzenia w cenę jego zakupu, co z pewnością stanowi dla inwestora spore udogodnienie (stock)

Montaż prostego systemu wykorzystującego w swoim działaniu powietrze wynosi średnio 4.000-6.000 zł. Łączny natomiast koszt zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła typu SPLIT o zmiennej wydajności (z inwerterem) dla domu o powierzchni ogrzewanej 150 m² to wydatek rzędu ok. 35.000 zł (wraz z fotowoltaiką inwestycja wzrasta do ok. 50.000-65.000 zł).

Jeśli natomiast inwestor zdecyduje się na montaż gruntowej pompy ciepła, to musi wziąć pod uwagę już znacznie droższy i bardziej skomplikowany proces instalacji. Jak tłumaczy ekspertka enerad.pl:

„Gruntowe pompy ciepła są urządzeniami, które działają najefektywniej, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Jednak ich wadą są wyższe niż w przypadku powietrznych odpowiedników koszty montażu. Wynikają one przede wszystkim z instalacji wymiennika gruntowego. Najdroższym rozwiązaniem jest wymiennik pionowy, dzięki któremu urządzenie osiąga wyższy współczynnik wydajności COP, jednak jego zainstalowanie wymaga specjalnego sprzętu do drążenia głębokich na kilkadziesiąt metrów otworów. Tańszym rozwiązaniem jest pompa ciepła z wymiennikiem poziomym. W tym przypadku konieczne jest jednak posiadanie działki o dostatecznie dużych rozmiarach”.

Ile zatem kosztuje montaż gruntowej pompy ciepła? Otóż cena kolektora poziomego to ok. 10.000 zł, natomiast pionowego to średnio ok. 20.000-25.000 zł. Do tej kwoty doliczyć należy jeszcze koszty związane z realizacją dolnego źródła, których wysokość sięga ok. 15.000 zł, przy czym mogą być one wyższe w przypadku wykonania odwiertu pionowego. Inwestor do listy wydatków związanych z montażem gruntowej pompy ciepła doliczyć musi także: zbiornik wody użytkowej, bufor dla pompy ciepła on/off, elementy hydrauliczne i elektryczne potrzebne w montażu, naczynia przeponowe z grupą bezpieczeństwa, bezprzewodowe sterowanie strefami grzewczymi czy też montaż kompletnej kotłowni.

Koszt instalacji pompy ciepła a firma montująca

Jak już wspomniano, koszt instalacji pompy ciepła zależy nie tylko od rodzaju dolnego źródła czy stopnia skomplikowania montażu, ale i od parametrów, jakimi charakteryzuje się konkretne urządzenie grzewcze – oraz od firmy montującej. Dla każdego regionu Polski koszt montażu pompy ciepła może przedstawiać się inaczej. Duży wpływ na to ma m.in. doświadczenie firmy oraz to, czy dysponuje zespołem profesjonalnych monterów. Przy wyborze należy szczególną uwagę zwrócić na kilka ważnych czynników. Jednym z nich, jak podkreśla ekspertka enerad.pl, „...jest to, aby firma montująca pompy ciepła specjalizowała się w kompleksowej obsłudze w zakresie budowy instalacji grzewczych/chłodzących w oparciu o montaż pomp ciepła. Ponieważ tylko wtedy inwestor może liczyć na fachowe doradztwo i profesjonalny projekt za pomocą specjalistycznego oprogramowania wraz z kompletem spersonalizowanych dokumentów, które niezbędne będą do realizacji inwestycji - w tym uzyskania dofinansowania z programu »Czyste Powietrze« czy dokumentacji geologicznej w przypadku wykonywania odwiertów. Ponadto ważne jest, aby firma montująca pompy ciepła zapewniła najwyższą jakość dostawy oraz gwarancję i serwisowanie”.

Dodatkowo warto również przyjrzeć się temu, czy instalatorzy lub projektanci instalacji grzewczych mają stosowną wiedzę i umiejętności (powinni oni dysponować odpowiednimi certyfikatami).

Wszystkie powyższe aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę, decydując się na montaż pompy ciepła, mogą utrudnić wybór najlepszej firmy. Aby go ułatwić, specjaliści z enerad.pl przygotowali ranking firm montujących pompy ciepła, w którym znaleźć można wyłącznie przedsiębiorstwa cieszące się wśród klientów najlepszą opinią:

>>> https://enerad.pl/pompy-ciepla/montaz-pomp-ciepla-ranking/

 


Źródło: enerad.pl

 

 

 

 

 

 

Data publikacji: 20 września 2021

Zobacz także

Podczas murowania ścian piwnicznych z silikatów musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach - zobacz, jakich (rys. H+H)BUDOWLANE DETALE

Ściana piwnicy z silikatów

Które bloczki silikatowe wybrać i o jakich podstawowych zasadach pamiętać podczas murowania?
Wykonawca nie chce nam zrobić żywicy na balkonie, twierdząc, że jastrych jest za bardzo popękany. Czy żywica nie wypełni tych ubytków? Czym go w takim razie naprawić?PYTANIA I DYLEMATY

Popękany podkład a żywica

Wykonawca nie chce nam zrobić żywicy na balkonie, twierdząc, że jastrych jest za bardzo popękany. Czy żywica nie wypełni tych ubytków? Czym go w takim razie naprawić?
Na jaką wysokość zaleca się wywijać hydroizolację balkonów i tarasów na ściany budynku? (fot. KMR)PYTANIA I DYLEMATY

Wywinięcie pionowe hydroizolacji

Na jaką wysokość zaleca się wywijać hydroizolację balkonów i tarasów na ściany budynku?