Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Pokój ucznia na szóstkę

Aranżując w domu przestrzeń dla ucznia musimy mieć świadomość, że poza rozwiązaniami funkcjonalnymi i estetycznymi, na ogólne samopoczucie i efektywne przyswajanie wiedzy duży wpływ ma klimat wewnętrzny. Jak zapewnić młodemu człowiekowi zdrowe warunki do nauki i zabawy?

Naturalne światło, świeże powietrze, obniżenie poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach – te pozornie oczywiste i bezwarunkowe kwestie coraz częściej stają się luksusem. Pomijamy je w planach budowlanych czy remontowych, skupiając się na estetyce i aranżacji wnętrza. Nie mamy świadomości, jak to istotny aspekt w rozwoju naszej pociechy. „Uczniowie coraz więcej czasu spędzają w pomieszczeniach, dlatego tak ważne jest, aby w pokoju ucznia zapewniony był dopływ świeżego powietrza, dostęp do światła dziennego, odpowiednia temperatura, czy też widok na zieleń za oknem. To cechy środowiska domowego, które mogą mieć wpływ na samopoczucie i zdolność koncentracji ucznia" – mówi Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz rodzinny. Światło słoneczne dostarcza organizmowi witaminę D. Jej brak powoduje m.in. kruchość kości. Złe oświetlenie biurka jest również częstą przyczyną problemów ze wzrokiem.


Z badań wynika, że naturalne światło i świeże powietrze poprawiają zdolność uczenia się nawet o 15%, wpływając na koncentrację i zdolności poznawcze dziecka * (fot. VELUX)

Pokoje dziecięce to często miejsca, w których kumuluje się zanieczyszczenie powietrza, a to podstawa do rozwoju alergii. Wiele zabawek i urządzeń elektronicznych znajdujących się w pokojach dziecięcych może być również odpowiedzialna za emisje szkodliwych substancji. „Zanieczyszczenie powietrza i wysoki poziom CO2 może prowadzić do problemów, takich jak: bóle głowy, niespokojny sen i zmęczenie, a także trudności z koncentracją. Zły klimat w pomieszczeniu może być szczególnie trudny dla dzieci" – dodaje Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Jak w łatwy sposób poradzić sobie z obniżeniem poziomu CO2 i poprawą klimatu w pomieszczeniach dzieci?

  • Po pierwsze – zapewniając dostęp do światła dziennego i regularnie wietrząc pokój.

Okna powinny być podstawowym wyposażeniem wnętrza przyjaznego dziecku. Ich wielkość, rozmieszczenie i kształt przekładają się na zdrowie oraz prawidłowy rozwój ucznia. Im więcej światła dziennego, tym lepiej dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania dziecka. Światło sztuczne nigdy nam tego efektu nie zagwarantuje.


Dobrze wkomponowane okna dachowe zapewniają optymalne doświetlenie pomieszczenia (fot. VELUX)

Olbrzymie znaczenie ma również jakość powietrza. Często zawiera ono odpady biologiczne oraz parę wodną, które stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Dlatego zaleca się wietrzenie domu, w tym pokoju ucznia, trzy do czterech razy dziennie przez co najmniej 10 minut. Najlepiej wywietrzyć sypialnię dzieci rano, kiedy się bawią i zanim pójdą spać w nocy. Warto również pomyśleć o oknach z nawiewnikami, które zapewniają stały dopływ świeżego powietrza.

  • Po drugie – ograniczając obecność plastiku i dbając o jego właściwą ekspozycję.

Przede wszystkim warto pozbyć się zabawek sprzed 2007 r., bo stwierdzono, że zawierają zakazane chemikalia. Poza tym w wyniku nagrzania tworzywa mogą wydzielać toksyczne opary, dlatego warto upewnić się, że plastikowe zabawki dzieci nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie powinniśmy również zostawiać plastikowych przedmiotów na podłodze, jeśli mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Bardzo przydatnym w pokoju dziecka elementem wyposażenia są rolety lub zasłony, które ochronią wnętrze przed przegrzewaniem.


Klimat w pokoju ucznia mogą poprawić niektóre rośliny, które pomagają oczyścić powietrze (fot. VELUX)

  • Po trzecie – ograniczając wilgotność i walcząc z roztoczami.

Nie bójmy się otwierania okien w pokojach dziecięcych! Świeże powietrze to podstawa dobrego samopoczucia, a wentylacja i wietrzenie pomagają w szybkim pozbyciu się wilgoci, która jest czynnikiem wspomagającym rozwój pleśni. Dobrym rozwiązaniem są okna dachowe wyposażone w nawiewniki, które umożliwiają stały dostęp świeżego powietrza do wnętrza.


Codzienne wietrzenie pokoju ucznia jest niedocenianą inwestycją w jego zdrowie i efektywne przyswajanie wiedzy (fot. VELUX)

Starajmy się unikać suszenia ubrań w pokojach dziecięcych. Regularnie zmieniajmy pościel i rozważmy wymianę materacy i poduszek, jeśli mamy je od dłuższego czasu, bo roztocza uwielbiają łóżka. Typowy używany materac może zawierać od 100 000 do 10 milionów roztoczy, a 10% wagi dwuletniej poduszki może składać się z martwych roztoczy i ich odchodów. Nie dziwmy się potem, że nasze dzieci często chorują.

  • Po czwarte – ograniczajmy hałas.

W mieszkaniach jednokondygnacyjnych pokój ucznia warto ulokować w pomieszczeniu odległym od pokoju dziennego i kuchni. W ten sposób zapewnimy dziecku intymność i ochronimy je od gwaru codziennego życia. Jeżeli dysponujemy poddaszem, warto właśnie tam zaaranżować przestrzeń dla ucznia.


Lokalizacja pokoju na poddaszu pozwoli na oddzielenie wnętrza od pozostałej części domu, zapewniając kameralność i ciszę niezbędną do skupienia i nauki (fot. VELUX)

Warto przy tym pomyśleć o oknach dachowych z dobrą izolacją akustyczną, co zagwarantuje ochronę przed hałasem z zewnątrz. „Dobrym wyborem będą np. trzyszybowe okna dachowe VELUX, które zapewniają wyższą dźwiękochłonność i pozwalają zmniejszyć przenikanie hałasu o kilka decybeli. Dla dziecka będzie to wyraźna różnica. Efekt wyciszenia zapewnią także przesłony na okno np. rolety zewnętrzne VELUX, które chronią przed hałasem podczas deszczu i gradu, dodatkowo zabezpieczając okno podczas trudnych warunków pogodowych" – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.


* źródło: L. Heschong, Daylighting and Human/ Performance, ASHRAE Journal, vo. 44, no. 6, pp. 65-67, 2002.
Opracowanie na podstawie materiałów firmy VELUX Polska.

Data publikacji: 29 sierpnia 2019

Zobacz także

Namiastka urlopu na co dzień (fot. FFiL ŚNIEŻKA)RÓŻNE TRENDY

Ogrodowa strefa relaksu

Latem z przyjemnością odpoczywamy na świeżym powietrzu. Przydomowy taras, balkon czy ogród warto zaaranżować tak, żeby cieszył oczy i sprzyjał odprężeniu na co dzień.
Przestrzeń bez barier twórzmy już od (braku) progu w wejściu (fot. ROTO)INSPIRACJE OKIENNE

Przestrzeń bez barier

Dla młodych i sprawnych fizycznie osób strome schody czy wysoko umieszczone okna nie są problemem, ale seniorom i osobom niepełnosprawnym pewne standardowe rozwiązania mogą sprawiać kłopot. Jak stworzyć w domu komfortową przestrzeń dopasowaną do ich potrzeb?
fot. HORMANNAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Gładki wymiar elegancji

Skrzydło nowych drzwi ThermoPlan Hybrid firmy Hörmann jest po obu stronach zlicowane z ościeżnicą. Elegancki wygląd uzupełnia mocna, ciepła i bezpieczna konstrukcja.