Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Okno w ramie Simplex

Na co zwrócić uwagę podczas montażu okien w warstwie ocieplenia przy użyciu uniwersalnych systemowych profili?   

Wysunięcie okien z grubości muru w warstwę ocieplenia ściany poprawia estetykę elewacji, ale przede wszystkim minimalizuje mostki termiczne i akustyczne w strefie wokółokiennej. Taka technika montażu, zwłaszcza przy ciężkich oknach, wymaga jednak rozwiązania, które zapewni z jednej strony stabilność, a z drugiej łatwość poprawnego i trwałego uszczelnienia przestrzeni wokół ramy ościeżnicy. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest zastosowanie systemu Simplex Integra.

W skład systemu Simplex Integra wchodzą: profile bazowe Simplex Basic, regulowana listwa podokienna Multibase, klej hybrydowy Simplex Sealant oraz taśmy montażowe Integra (fot. AIB)
W skład systemu Simplex Integra wchodzą: profile bazowe Simplex Basic, regulowana listwa podokienna Multibase, klej hybrydowy Simplex Sealant oraz taśmy montażowe Integra (fot. AIB)

System nadaje się do większości okien z PVC i aluminium – wypełniona pianką poliuretanową listwa Multibase, stanowiąca bezpośrednie podparcie podokienne, uformowana jest w sposób pozwalający na wpięcie jej w kształtowniki profili. Warto wiedzieć, że:

  • listwa jest regulowana w zakresie szerokości 55-82 mm;
  • w przypadku ram o większej głębokości można wpiąć obok siebie dwie lub trzy listwy;
  • listwę montuje się u dołu okna przed jego wstawieniem w ościeże (stanowi ona nie tylko podparcie, ale też usztywnienie ramy na czas montażu).

Profile bazowe mają budowę pozwalającą na łatwe docięcie ich do wymaganego rozmiaru. Elementy mocuje się do muru za pomocą kleju, a dodatkowo stabilizuje mechanicznie śrubami (wkrętami). W profilach fabrycznie przygotowane są otwory pod śruby. Należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj kleju montażowego – musi to być systemowy klej hybrydowy Simplex Sealant, który przebadany jest jako element systemu w kierunku przenoszenia określonych obciążeń, ale dodatkowo pełni również funkcję uszczelniającą;
  • poprawne uszczelnienie dedykowanym klejem połączeń profili adaptacyjnych, podparapetowych, klinów itp. odpowiednio między sobą i z ramą okienną;
  • stosowanie odpowiednich śrub montażowych: z płaską główką, średnicy 7,5 mm, o długości dostosowanej do głębokości łączonych elementów;
  • głębokość wysunięcia - do ścian trójwarstwowych lub sytuacji wymagających głębszego wysunięcia stolarki należy zastosować systemowe profile przedłużające;
  • wysokość montażu – w celu doboru wysokości można wykorzystać systemowe profile adaptacyjne.

Montaż okien w systemie Simplex Integra nie wymaga wcześniejszego tynkowania ościeża. Drobne nierówności niwelowane są warstwą kleju używanego do zamocowania profili do muru (fot. AIB)
Montaż okien w systemie Simplex Integra nie wymaga wcześniejszego tynkowania ościeża. Drobne nierówności niwelowane są warstwą kleju używanego do zamocowania profili do muru (fot. AIB)

Po wstawieniu okna w ramę z profili konieczne jest jeszcze wypełnienie szczelin dylatacyjnych pianą poliuretanową oraz zabezpieczenie połączenia od zewnątrz i od wewnątrz budynku systemowymi taśmami uszczelniającymi (przy czym taśmy wewnętrzne przykleja się dopiero na etapie prac wykończeniowych).

 

 

 


Konsultacje: AIB.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 3 września 2020

Zobacz także

Okna otwierane na zewnątrz to rozwiązanie dobrze znane na rynku skandynawskim, ale staje się interesującą alternatywą dla tradycyjnej stolarki okiennej stosowanej u nas (fot. AWILUX)INSPIRACJE OKIENNE

Okna w stylu skandynawskim

System otwieranych na zewnątrz okien Schüco PVC Alu Inside Nordic jest już dostępny w ofercie Awilux.
fot. OKNOPLASTAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Okna z effiAIR

OKNOPLAST prezentuje effiAIR, najnowsze rozwiązanie w ofercie, pozwalające na efektywne i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń.
Czy na wymianę okien potrzebne jest pozwolenie? Na jakie zapisy w umowie zwrócić uwagę? Co zrobić, kiedy okno jest źle zamontowane? (fot. KMR)OKNA, DRZWI

Wymiana okien - co warto wiedzieć

Robisz remont i wymieniasz okna albo drzwi? Eksperci kampanii DOBRY MONTAŻ podpowiadają, jakich formalności dopełnić i jak dochodzić swoich praw, kiedy okazuje się, że stolarka ma wady albo źle ją zamontowano.