Wysunięcie okien z grubości muru w warstwę ocieplenia ściany poprawia estetykę elewacji, ale przede wszystkim minimalizuje mostki termiczne i akustyczne w strefie wokółokiennej. Taka technika montażu, zwłaszcza przy ciężkich oknach, wymaga jednak rozwiązania, które zapewni z jednej strony stabilność, a z drugiej łatwość poprawnego i trwałego uszczelnienia przestrzeni wokół ramy ościeżnicy. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest zastosowanie systemu Simplex Integra.
W skład systemu Simplex Integra wchodzą: profile bazowe Simplex Basic, regulowana listwa podokienna Multibase, klej hybrydowy Simplex Sealant oraz taśmy montażowe Integra (fot. AIB)
System nadaje się do większości okien z PVC i aluminium – wypełniona pianką poliuretanową listwa Multibase, stanowiąca bezpośrednie podparcie podokienne, uformowana jest w sposób pozwalający na wpięcie jej w kształtowniki profili. Warto wiedzieć, że:
Profile bazowe mają budowę pozwalającą na łatwe docięcie ich do wymaganego rozmiaru. Elementy mocuje się do muru za pomocą kleju, a dodatkowo stabilizuje mechanicznie śrubami (wkrętami). W profilach fabrycznie przygotowane są otwory pod śruby. Należy zwrócić uwagę na:
Montaż okien w systemie Simplex Integra nie wymaga wcześniejszego tynkowania ościeża. Drobne nierówności niwelowane są warstwą kleju używanego do zamocowania profili do muru (fot. AIB)
Po wstawieniu okna w ramę z profili konieczne jest jeszcze wypełnienie szczelin dylatacyjnych pianą poliuretanową oraz zabezpieczenie połączenia od zewnątrz i od wewnątrz budynku systemowymi taśmami uszczelniającymi (przy czym taśmy wewnętrzne przykleja się dopiero na etapie prac wykończeniowych).
Konsultacje: AIB.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 3 września 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski