Balustrady całoszklane stanowią nieodzowny element współczesnego budownictwa rezydencjalnego oraz komercyjnego. Pełnią funkcję zabezpieczającą oraz istotnie wpływają na walory estetyczne całego projektu. Większość stosowanych obecnie rozwiązań służy wyłącznie do osłony wysokich okien otwieranych (tzw. portfenetr czy balkon francuski). Premierowy system spółki Aluron ma najszerszy na rynku zakres zastosowań - balustrada AS VGB może być mocowana do:
Wszystkie powyższe zastosowania i sposoby montażu zostały potwierdzone kompleksową, najszerszą obecnie na rynku Krajową Oceną Techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej. Dokument ten jest niezbędny do legalnego wprowadzenia tego typu wyrobów na rynek budowlany.
Balustrada może mieć szerokość do 2600 mm i wysokość do 1300 mm. Dzięki temu nadaje się do montowania zarówno na oknach jedno-, jak i dwuskrzydłowych. Wypełnienia wykonywane są z przeziernego szkła hartowanego z folią zabezpieczającą VSG w grubościach od 10,8 mm (55.2) do 20,8 mm (1010.2). System AS VGB przewiduje też możliwość wyposażenia balustrady w aktywne oszklenia fotowoltaiczne.
Nowe rozwiązanie Aluronu można zróżnicować pod kątem wzornictwa i sposobu montażu, dostosowując je ściśle do wymogów projektu i oczekiwań inwestorów. Dostępnych jest kilka wariantów balustrady zewnętrznej, która może być wyposażona w:
Estetykę konstrukcji dodatkowo poprawiają ukryte wkręty montażowe, elementy odwodnienia oraz łączniki. W ramach systemu dostępne są również rozwiązania przeznaczone na rynki eksportowe, w tym rynek niemiecki. Balustrada tego typu różni się od „naszej” szerokością zachodzenia wypełnienia (szyby) na profil, wynoszącą 18,5 mm.
Delaminacja jest istotnym problemem, z którym borykają się końcowi użytkownicy całoszklanych balustrad. Proces ten polega na niekontrolowanym częściowym rozklejaniu się tafli szklanych stanowiących wypełnienie konstrukcji. Przekłada się to na osłabienie funkcji ochronnej balustrady oraz przede wszystkim na pogorszenie jej walorów estetycznych. Przyczyną tego zjawiska jest niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych, a przede wszystkim penetracja wody opadowej oraz wysoka temperatura. Aluron całkowicie wyeliminował ten problem, wyposażając balustradę AS VGB w estetyczny pochwyt nakładany na górną krawędź szyby. Rozwiązanie dostępne jest w dwóch wariantach: aluminiowym lub ze stali nierdzewnej (INOX). Dodatkową korzyścią jest zwiększenie komfortu użytkowania.
Gemini VGB to specyficzny wariant nowego rozwiązania Aluronu, który nadaje się do konstrukcji nakładkowych montowanych na stolarce drewnianej. Szyba balustrady jest tu zintegrowana z ramą okienną systemu Gemini, a wszystkie elementy mocujące szybę pozostają zamaskowane profilem ramy. Dodatkowo, krawędź dolną i górną szyby - podobnie jak w przypadku AS VGB - zabezpiecza filigranowy profil aluminiowy lub ze stali nierdzewnej. W ramach systemu możliwe jest stosowanie szyb o grubości od 10,76 do 20,76 mm. Balustrada całoszklana VGB jest kompatybilna z większością systemów nakładkowych Gemini. Dzięki przemyślanej konstrukcji może być montowana również w warunkach budowy.
Źródło: materiały prasowe Aluron.
Data publikacji: 30 maja 2023
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.