Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Łazienka bez barier

Seniorzy, osoby z trudnościami w poruszaniu się, niewidomi czy niepełnosprawni na wózku inwalidzkim – wszyscy mają specjalne potrzeby związane z dostosowaniem przestrzeni mieszkalnej. Najbardziej dotkliwe są dla nich bariery w łazience. O skali problemu i o dobrych rozwiązaniach , w tym specjalnych kolekcjach łazienkowych marki Koło, opowiada Product Manager Geberit Polska.  

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, takie, które mają trudności w poruszaniu się i każdego dnia muszą mierzyć się z problemami, o których istnieniu ludzie zdrowi nie mają najczęściej pojęcia, to naprawdę duża część społeczeństwa. Warto wsłuchać się w ich głos. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2017 roku na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ponad 44% badanych osób odpowiedziało, że w związku z niepełnosprawnością posiada specjalne potrzeby (>>> zobacz pełną treść raportu).

Jakie potrzeby mają seniorzy i osoby niepełnosprawne?

Przede wszystkim są to udogodnienia umożliwiające samodzielne życie. Innymi słowy sprzęty związane m.in. z dostosowaniem przestrzeni mieszkalnej do spersonalizowanych pod niepełnosprawność wymogów. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalnie dużą samodzielność przy wykonywaniu codziennych i często bardzo podstawowych czynności. Wiele zależy także od rodzaju niepełnosprawności, a tych jest naprawdę sporo. Inne potrzeby będzie miała osoba na wózku inwalidzkim, inne z niewielkim stopniem niepełnosprawności ruchowej, a zupełnie inne osoba  z problemami ze wzrokiem.

Nie tylko urządzając, ale też planując łazienkę, pamiętajmy o potrzebach mieszkańców domu o ograniczonej sprawności ruchowej - nie zapominajmy o odpowiednio szerokich drzwiach i przestrzeni umożliwiającej swobodne poruszanie się między łazienkowymi meblami (fot. KOŁO)
Nie tylko urządzając, ale też planując łazienkę, pamiętajmy o potrzebach mieszkańców domu o ograniczonej sprawności ruchowej - nie zapominajmy o odpowiednio szerokich drzwiach i przestrzeni umożliwiającej swobodne poruszanie się między łazienkowymi meblami (fot. KOŁO)

Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno ułatwiać wykonywanie codziennych czynności, czy wręcz niekiedy w ogóle to umożliwiać. Projektowanie dla osoby niepełnosprawnej może przybrać formę niedrogiej adaptacji istniejącego wyposażenia, np. wymiany mebli czy montażu dodatkowych uchwytów, lub całkowitej przebudowy lokalu, by uwzględnić np. poruszanie się na wózku inwalidzkim. Warto pamiętać, że przy niektórych rodzajach niepełnosprawności pomocne będzie wykorzystanie psychologicznych aspektów projektowania wnętrz. Mogą to być ułatwienia sensoryczne, kolorystyczne. Możliwości jest niemal tyle, ile niepełnosprawności.

Likwidacja barier

Przestrzenie publiczne rokrocznie stają się coraz bardziej dostępne i przyjazne osobom z niepełnosprawnością. W miastach coraz częściej przed drzwiami sklepów, galerii, urzędów czy restauracji pojawiają się specjalne podjazdy czy poszerzone drzwi, umożliwiające przejazd wózkiem. Także środki komunikacji zbiorowej nie pozostają obojętne na potrzeby osób mających trudności z poruszaniem się. Na ulicach coraz częściej można zauważyć autobusy niskopodłogowe z wysuwanymi klapami. Niezależnie jednak od tego, co osobom niepełnosprawnym oferują przestrzenie publiczne, wszelkie ułatwienia są niezbędne przede wszystkim w domu. Pomieszczeniem, które szczególnie tego wymaga, jest łazienka, gdzie każdy chciałby czuć się swobodnie. Od zawsze dużą wagę przykładamy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Stąd właśnie wśród naszych produktów znaleźć można szereg tych, które pomagają w codziennych wizytach w toalecie osobom mającym trudności w poruszaniu się. Stworzyliśmy nawet całe kolekcje z myślą o ułatwianiu spotkań z wodą” – mówi Małgorzata Jarosik, Product Manager Geberit Polska.


>>> ZOBACZ RELACJĘ Z SEMINARIUM GEBERIT "KONSTRUKCJA BEZ BARIER"
(podczas pokazu architekci, inżynierowie sanitarni, hydraulicy i pracownicy hurtowni sanitarnych przymierzali kombinezon symulujący wiek, doświadczając na własnej skórze, jak się funkcjonuje z ograniczoną mobilnością - bardzo ciekawe doświadczenie!).


Dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnie wydłużonych misek WC, które usprawniają przesiadanie się z wózka lub balkonika, czy też siedzisk i deski sedesowej, których konstrukcja umożliwia korzystanie z toalety bez względu na poziom sprawności ruchowej. Tego typu produkty można znaleźć w serii Koło Nova Pro Bez Barier.

Łazienka Koło Bez Barier - kolekcja łazienkowa stworzona w oparciu o potrzeby osób o ograniczonej sprawności ruchowej (fot. KOŁO)
Łazienka Koło Bez Barier - kolekcja łazienkowa stworzona w oparciu o potrzeby osób o ograniczonej sprawności ruchowej (fot. KOŁO)

W kolekcji nie mogło zabraknąć także umywalek o wzmocnionej konstrukcji i uchwytach. Ich ergonomiczny kształt pozwala na dużo łatwiejsze podjeżdżanie na wózkach czy balkonikach oraz na prostsze mycie rąk, a wszystko dzięki ich niewielkiej głębokości. „Seria Koło Nova Pro Premium Bez Barier pozwoliła na wzniesienie tych rozwiązań dla niepełnosprawnych na nowy poziom. Nowoczesne wzornictwo miski o półkrytych mocowaniach świetnie prezentuje się w łazience, a uwspółcześniony design umywalek zapewnia jeszcze lepszy, stylowy wygląd” – dodaje  Małgorzata Jarosik.

Uniwersalny system bez barier

Oczekują swobody w projektowaniu przestrzeni dla niepełnosprawnych,  szybszego postępu prac na budowie i ekonomicznych rozwiązań przy planowaniu i wykonaniu łazienki pomocny może okazać się system nośny Geberit GIS. Dzięki niemu można opracować zindywidualizowane i ekonomiczne rozwiązania na potrzeby każdego projektu budowlanego – od przebudowy zwykłej łazienki i dostosowania jej do osób z niepełnosprawnością, po tworzenie sanitariatów w nowych budynkach.

Ważne są poręcze

Marka Koło współpracując z firmą Lehnen, czołowym producentem wyrobów ze stali i aluminium używanych w budownictwie łazienkowym, uzupełniła swoją ofertę adresowaną do osób z niepełnosprawnością o istotne  poręcze, czyli uchwyty mocowane najczęściej w ścianie, stelażu czy podłodze. Ponadto, w ofercie znajdziemy siedziska prysznicowe i regulowane lustra. Wszystko to sprawia, że przestrzeń łazienkowa staje się dostępna i bezpieczna nawet dla tych, którzy mają trudności w poruszaniu się.

Łazienka Koło Nova Pro Bez Barier uchwyty Lehnen (fot. KOŁO)
Łazienka Koło Nova Pro Bez Barier uchwyty Lehnen (fot. KOŁO)


5 maja cała Europa obchodzi Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto to, zapoczątkowane we Francji w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, co roku staje się przyczynkiem do dyskusji na temat barier, z którymi na co dzień borykają się ludzie z  niepełnosprawnościami.


Więcej informacji na www.kolo.com.pl.
Źródło: materiały prasowe Geberit Polska.

Data publikacji: 5 maja 2021

Zobacz także

M-CUBE® AS 12 Compact to kompaktowa wkrętarka do zadań specjalnych - nowość od Würth Polska.AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Kompaktowa wkrętarka

M-CUBE® AS 12 Compact to kompaktowa wkrętarka do zadań specjalnych - nowość od Würth Polska.
Wykonawca nie chce nam zrobić żywicy na balkonie, twierdząc, że jastrych jest za bardzo popękany. Czy żywica nie wypełni tych ubytków? Czym go w takim razie naprawić?PYTANIA I DYLEMATY

Popękany podkład a żywica

Wykonawca nie chce nam zrobić żywicy na balkonie, twierdząc, że jastrych jest za bardzo popękany. Czy żywica nie wypełni tych ubytków? Czym go w takim razie naprawić?
Zsyp ułatwia życie - rzeczy przeznaczone do prania wpadają od razu do odpowiedniego kosza na dole (fot. KMR)STROP

Zrób zsyp na pranie!

Strefa nocna na górze, a pralka na dole - tak często mieszkamy. Zamiast kursować po schodach z koszem na pranie, pomyśl zawczasu o zsypie przez strop!