Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kiedy ocieplać ściany?

Zbyt wczesne przystąpienie do prac ociepleniowych lub niewłaściwe przygotowanie budynku może skutkować zniszczeniem całego systemu elewacyjnego. Sprawdź, kiedy jest bezpiecznie.

Przed montażem ocieplenia powinno się odczekać, aż mury wyschną (fot. KMR)
Przed montażem ocieplenia powinno się odczekać, aż mury wyschną (fot. KMR)

Pośpiech jest tu złym doradcą. Do prac ociepleniowych powinno się przystępować dopiero na końcowym etapie budowy:

  • kiedy zostaną zakończone (i odebrane) prace związane z dachem;
  • po zamontowaniu i uszczelnieniu wszystkich drzwi, okien i bram garażowych - ocieplenie powinno bowiem częściowo zachodzić na ramy stolarki lub szczelnie je otaczać, jeśli okna są wysunięte w grubość izolacji;
  • gdy wyschną wszystkie widoczne zawilgocenia ścian i podłóg, aby nie dopuścić do zamknięcia wilgoci w murach;
  • po ukończeniu montażu izolacji i podłoża pod posadzki balkonów czy tarasów;
  • po zapewnieniu bezpiecznego odpływu wody poza lico elewacji - przed przystąpieniem do prac najpierw trzeba wykonać odpowiednie obróbki na powierzchniach poziomych murów, attyk czy gzymsów. Jeżeli od razu montuje się rynny i rury spustowe, to należy pamiętać, że pod nimi musi się zmieścić ocieplenie;
  • kiedy przez ocieplane płaszczyzny przeprowadzi się w szczelny sposób wszystkie niezbędne przejścia instalacyjne - po przyklejeniu izolacji trudno zrobić to estetycznie;

Warto też zawczasu pomyśleć o miejscach zakończenia izolacji i jej połączenia z innymi elementami budynku, na przykład w narożnikach, pod dachem czy na ściankach lukarny. To pozwoli na ich estetyczną obróbkę.

Podczas prac ociepleniowych, zwłascza na etapie wykonywania warstwy zbrojonej i tynkowania, warto osłonić folią wszelkie powierzchnie ze szkła, drewna, metalu, okładziny ścian i podokienniki (fot. KMR)
Podczas prac ociepleniowych, zwłascza na etapie wykonywania warstwy zbrojonej i tynkowania, warto osłonić folią wszelkie powierzchnie ze szkła, drewna, metalu, okładziny ścian i podokienniki (fot. KMR)

No i najważniejsze - nie należy zostawiać izolacji ścian bez wykończenia. Przystępując do prac ociepleniowych trzeba mieć budżet wystarczający do wykonania kompletnego systemu, czyli izolacji i wyprawy tynkarskiej.

 

Data publikacji: 2 marca 2021

Zobacz także

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?SZCZYPTA TEORII

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
VIP na elewacji – wymagania podczas stosowania szarego styropianu (fot. PSPS)STYROPIAN W DOMU

Szary VIP na elewacji

Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych, ale jak każdy VIP, ma swoje wymagania – podczas prac ociepleniowych bezwzględnie musimy przestrzegać reżimu wykonawczego.
Szare płyty styropianowe szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości (rys. PSPS)STYROPIAN W DOMU

Szary styropian – inteligentna termoizolacja

Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Jakie praktyczne korzyści płyną z zastosowania tego innowacyjnego materiału?