Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zdrowy dom zaczyna się od ścian

Czy wiesz, że ściany mogą wpływać na zdrowie i komfort całej rodziny? Zadbaj o jakość powietrza w swoim domu dzięki odpowiednim materiałom budowlanym.

W trosce o zdrowie swoje i bliskich dbamy o zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, ale to nie wszystko, co możemy zrobić dla naszego dobrego samopoczucia. Równie ważne jest zatroszczenie się o jakość przestrzeni, w której żyjemy – szczególnie o powietrze, którym oddychamy w naszych domach.

Szczelne budownictwo

Nowoczesne technologie izolacyjne pozwalają obniżyć koszty ogrzewania, ale jednocześnie sprawiają, że wymiana powietrza w takich budynkach jest mniejsza niż w starszych konstrukcjach. Dlatego zwracajmy szczególną uwagę na parametry techniczne materiałów budowlanych, nie tylko pod kątem termoizolacyjności, ale też wpływu na jakość powietrza w pomieszczeniach. Warto wybierać materiały, które wspierają zdrowy mikroklimat, utrzymując odpowiednią wilgotność powietrza.

Zapanować nad wilgocią

Optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieści się w granicach 40-60%. Przekroczenie tych wartości może prowadzić do problemów zdrowotnych. Zbyt niska wilgotność rodzi suchość oczu i gardła, zaburzenia snu czy problemy z oddychaniem. Z kolei nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni, która stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i estetyki wnętrz.

Kuchnia w domu i mikroklimat w pomieszczeniach domowych (fot. BAUMIT)
Wilgotność w domu zależy od wielu czynników, takich jak liczba domowników, pora roku, czy codzienne czynności (fot. BAUMIT)

Aby utrzymać ją pod kontrolą, warto stosować materiały wykończeniowe, które naturalnie regulują poziom wilgoci. Tynki i gładzie wapienne, dzięki wysokiej paroprzepuszczalności, tworzą „oddychającą” powłokę, która pochłania nadmiar wilgoci i uwalnia ją, gdy powietrze staje się zbyt suche.

Włącz Klimę!

Produkt KlimaWhite (fot. BAUMIT)

Już na etapie budowy lub remontu domu możemy zadbać o zdrowy mikroklimat, stosując odpowiednie materiały. Tynki wapienne, takie jak Baumit KlimaWhite, nie tylko skutecznie regulują wilgotność, ale również są łatwe w aplikacji i obróbce, co pozwala na szybkie i efektywne przeprowadzenie prac.

Jeśli zależy nam na idealnie gładkiej powierzchni pod malowanie, warto sięgnąć po gładź wapienną Baumit KlimaFino. Dzięki niej uzyskamy nie tylko naturalnie biały kolor, ale także zachowamy właściwości „oddychania” ścian, co wpływa na zdrowy klimat wnętrz.

Ostateczny efekt wykończeniowy zależy od zastosowania odpowiedniej farby. Wybierając farbę krzemianową Baumit KlimaColor, zapewniamy ścianom wysoką paroprzepuszczalność i ochronę przed rozwojem grzybów. Ta farba nie emituje szkodliwych związków i można ją łatwo aplikować za pomocą wałka, pędzla lub natrysku.

Dokonując przemyślanych wyborów podczas wykańczania domu, tworzymy przestrzeń wspierającą zdrowie i dobre samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że odpowiednie materiały budowlane to tylko część sukcesu – równie ważna jest sprawna wentylacja i regularne wietrzenie pomieszczeń.


Źródło: materiały prasowe BAUMIT.
Opracowanie: Magdalena Madej

Data publikacji: 29 sierpnia 2024

Zobacz także

Aranżacja wnętrza łazienki z wykorzystaniem płytek marki Tubądzin (fot. Tubądzin)INSPIRACJE

Aranżacyjne podróże

Jak wprowadzić do swoich wnętrz odrobinę różnorodności inspirowanej najpiękniejszymi zakątkami globu?
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Tapetowe webinary Muraspec

Jeszcze tylko w najbliższy piątek (21 kwietnia 2023 r.) można wziąć udział w webinarze online „Tapety Muraspec - teoria i praktyka”, przygotowanym przez brytyjską markę Muraspec. Na uczestników czeka duża dawka technicznej i praktycznej wiedzy na temat montażu i użytkowania tapet.
Nowe dekory biopodłóg PURLINE wineo 1000 (fot. wineo)WYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG

Nowe dekory wineo

Tej wiosny kolekcja biopodłóg PURLINE wineo 1000 została wzbogacona o nowe, oryginalne dekory oraz strukturę NatureSurface.