Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak oświetlić ogród?

Forma i funkcjonalność, czyli główne zasady oświetlenia nowoczesnego ogrodu. Na co zwrócić uwagę, planując aranżację?

Ogrody i balkony powinny być spójną funkcjonalnie i wizualnie z domem przestrzenią do relaksu, zabawy i spotkań na świeżym powietrzu. Jak pogodzić architektoniczną prostotę z potrzebami? O czym warto pamiętać, projektując oświetlenie? Cennych rad udziela Małgorzata Nowodworska, dyrektor kreatywny Nowodvorski Lighting.

Na pierwszym planie: planowanie oświetlenia

W przypadku przestrzeni zewnętrznych nie ma miejsca na spontaniczne wybory. Roślinność, meble i oświetlenie muszą naturalnie wpisywać się w jeden nurt, nie zaburzając odbioru całości i nie kolidując ze sobą nawzajem. Decyzję o kierunku zagospodarowania terenu najlepiej podjąć już na etapie projektowania, aby wszystkie strefy funkcjonalne ogrodu miały szansę zostać wyposażone w źródła światła, a najlepiej jeszcze dobrze skomunikowane odpowiednio oświetlonymi ścieżkami. Planowanie oświetlenia na samym początku realizacji inwestycji pozwala na umieszczenie przewodów pod ziemią jeszcze przed dokonaniem nasadzeń, a na późniejszym etapie umożliwia finezyjną zabawę efektem. Praca na strukturalnym planie jest szczególnie istotna w przypadku dużych przestrzeni ogrodowych.

Kinkiety, plafony oraz lampy przenośne oferują szerokie możliwości podkreślenia nowoczesnego charakteru zarówno ogrodu, jak i budynku (fot. Nowodvorski Lighting)
Kinkiety, plafony oraz lampy przenośne oferują szerokie możliwości podkreślenia nowoczesnego charakteru zarówno ogrodu, jak i budynku (fot. Nowodvorski Lighting)

Zgrana geometria opraw oświetleniowych z architekturą

Nie jest to regułą, ale w nowoczesnym ogrodzie warto dbać o dopasowanie stylistyki wyposażenia. Do bryły budynku o podstawie prostokąta czy kwadratu w naturalny sposób pasują prostopadłościenne donice czy elementy oświetlenia. Jeżeli natomiast zdecydujemy się przełamać formę kształtami eliptycznymi, jak okrągłe stoliki, designerskie wazony czy awangardowe meble, to ciekawie możemy udekorować i oświetlić ogród, taras czy balkon lampami o kulistym kształcie.

Kolekcja STRUCTURE LED dobrze wpisuje się w kubistyczne formy nowoczesnych budynków, płynnie łącząc strefę domu i ogrodu (fot. Nowodvorski Lighting)
Kolekcja STRUCTURE LED dobrze wpisuje się w kubistyczne formy nowoczesnych budynków, płynnie łącząc strefę domu i ogrodu (fot. Nowodvorski Lighting)

Wybierając lampy, można łączyć wzory albo postawić na spójną aranżację w ramach jednej kolekcji. Małgorzata Nowodworska poleca dwie serie kinkietów i lamp stojących STRUCTURE LED i SYMMETRY LED. Swoją geometryczną formą wpisują się one w minimalistyczny kierunek projektowy, oferując jednocześnie ciepłe, budujące klimat światło o wartości 3000 K. Przy łączeniu lamp z różnych kolekcji warto postawić na rozwiązania o minimalistycznej stylistyce wykonania. Dobrym przykładem jest kinkiet MARGOT, który pasuje w zasadzie do każdego projektu opartego na geometrycznej formie. Może być wyposażony w jedno lub dwa źródła światła.

Wykończenie ma znaczenie - jakie lampy wybrać?

W nowoczesnych projektach cenimy minimalizm zagospodarowania przestrzeni i dobór dodatków wykonanych z materiałów dopasowanych do architektury budynku – z metalu, szkła, drewna. Kinkiety i lampy stojące marki Nowodvorski wykonane są przeważnie z aluminium bądź stali lakierowanej w ciemnej kolorystyce, jak w „czarnej” kolekcji THIKA LED. Ciemne odcienie zdecydowanie przełamują biel elewacji, stanowiąc ciekawy i intrygujący akcent dekoracyjny. Pięknie też wpasowują się w przestrzeń ogrodową. 

​Kolekcja THIKA LED w czarnym wykończeniu (fot. Nowodvorski Lighting) 
Kolekcja THIKA LED w czarnym wykończeniu (fot. Nowodvorski Lighting)

Relaks w ogrodzie w nowej formie

Uporządkowana przestrzeń ogrodowa sprzyja relaksowi. Poranna kawa, popołudnie z książką czy wieczorne spotkania towarzyskie są przyjemniejsze, gdy dookoła panuje harmonia i spokój. Dopełnieniem oraz przysłowiową „kropką nad
 i” każdego projektu jest światło, które otula elewację budynku i przełamuje jego kubistyczną formę. W ogrodzie warto zdecydować się na rozwiązania kontrastujące z zielenią roślinności. CUMULUS CUBE to lampy przenośne w kształcie sześcianu, dostępne w kilku rozmiarach. Wyglądają efektownie zarówno ustawione pojedynczo, jak i w różnych konfiguracjach, a można je wykorzystać również w formie stolika. Po zmroku zachwycają rozproszonym światłem, które odbija się od trawników, tworząc bajkowy klimat.

Przenośne lampy oferują szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych - na zdjęciu MAHE LED (fot. Nowodvorski Lighting)
Przenośne lampy oferują szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych - na zdjęciu MAHE LED (fot. Nowodvorski Lighting)

Chcąc wyeksponować za pomocą światła roślinność w danej strefie ogrodu, a nie mając kompletnego projektu, można skorzystać z uniwersalnego rozwiązania, jakim są lampy przenośne. PICNIC LED to bezprzewodowe latarenki, które można zawiesić lub postawić w wybranym miejscu. Ich czas pracy po pełnym naładowaniu wynosi 12 h, a funkcja ściemniania pozwala regulować natężenie światła.

Latarenka PICNIC LED - funkcjonalna i romantyczna (fot. Nowodvorski Lighting)
Latarenka PICNIC LED - funkcjonalna i romantyczna (fot. Nowodvorski Lighting)

 


Źródło: materiały prasowe Nowodvorski Lighting.

Data publikacji: 28 maja 2024

Zobacz także

Nawierzchnia z ekologicznych kostek brukowych Senso Eco od Semmelrock przepuszcza wodę w głąb gleby (fot. SEMMELROCK)RÓŻNE TRENDY

Ekologiczne kostki brukowe

Utwardzona nawierzchnia wokół domu wspierająca retencję wody? Senso Eco to kostki brukowe, które są w stanie swobodnie przepuszczać wodę w głąb gleby.
Zgubiłeś klucz? Z wkłądką EVVA nie musisz wymieniać zamków na nowe, wystarczy je przekodować.KLUCZ DO BEZPIECZEŃSTWA – EVVA RADZI

Bezpieczeństwo to nie tylko nowy klucz

W życiu codziennym często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa naszego domu pełnią zamki i klucze. Co powinniśmy zrobić, kiedy zgubimy klucz? Dlaczego warto zainwestować w dobrą wkładkę? EVVA radzi.
Współpraca marek FLOLUCE i Nowodvorski Lighting pozwoliła stworzyć nową przestrzeń dla rozwoju roślin nawet w ciemnych strefach domu.PIĘKNY DETAL

FLOLUCE - oświetlenie przyjazne roślinom

Stylowe lampy FLOLUCE ze specjalistycznym źródłem światła wspierają rozwój roślin, dzięki czemu kwiaty doniczkowe mogą zdobić również zacienione strefy domu. Montaż oparty jest na systemie mocowania Cameleon Nowodvorski Lighting.