Ogrody i balkony powinny być spójną funkcjonalnie i wizualnie z domem przestrzenią do relaksu, zabawy i spotkań na świeżym powietrzu. Jak pogodzić architektoniczną prostotę z potrzebami? O czym warto pamiętać, projektując oświetlenie? Cennych rad udziela Małgorzata Nowodworska, dyrektor kreatywny Nowodvorski Lighting.
W przypadku przestrzeni zewnętrznych nie ma miejsca na spontaniczne wybory. Roślinność, meble i oświetlenie muszą naturalnie wpisywać się w jeden nurt, nie zaburzając odbioru całości i nie kolidując ze sobą nawzajem. Decyzję o kierunku zagospodarowania terenu najlepiej podjąć już na etapie projektowania, aby wszystkie strefy funkcjonalne ogrodu miały szansę zostać wyposażone w źródła światła, a najlepiej jeszcze dobrze skomunikowane odpowiednio oświetlonymi ścieżkami. Planowanie oświetlenia na samym początku realizacji inwestycji pozwala na umieszczenie przewodów pod ziemią jeszcze przed dokonaniem nasadzeń, a na późniejszym etapie umożliwia finezyjną zabawę efektem. Praca na strukturalnym planie jest szczególnie istotna w przypadku dużych przestrzeni ogrodowych.
Kinkiety, plafony oraz lampy przenośne oferują szerokie możliwości podkreślenia nowoczesnego charakteru zarówno ogrodu, jak i budynku (fot. Nowodvorski Lighting)
Nie jest to regułą, ale w nowoczesnym ogrodzie warto dbać o dopasowanie stylistyki wyposażenia. Do bryły budynku o podstawie prostokąta czy kwadratu w naturalny sposób pasują prostopadłościenne donice czy elementy oświetlenia. Jeżeli natomiast zdecydujemy się przełamać formę kształtami eliptycznymi, jak okrągłe stoliki, designerskie wazony czy awangardowe meble, to ciekawie możemy udekorować i oświetlić ogród, taras czy balkon lampami o kulistym kształcie.
Kolekcja STRUCTURE LED dobrze wpisuje się w kubistyczne formy nowoczesnych budynków, płynnie łącząc strefę domu i ogrodu (fot. Nowodvorski Lighting)
Wybierając lampy, można łączyć wzory albo postawić na spójną aranżację w ramach jednej kolekcji. Małgorzata Nowodworska poleca dwie serie kinkietów i lamp stojących STRUCTURE LED i SYMMETRY LED. Swoją geometryczną formą wpisują się one w minimalistyczny kierunek projektowy, oferując jednocześnie ciepłe, budujące klimat światło o wartości 3000 K. Przy łączeniu lamp z różnych kolekcji warto postawić na rozwiązania o minimalistycznej stylistyce wykonania. Dobrym przykładem jest kinkiet MARGOT, który pasuje w zasadzie do każdego projektu opartego na geometrycznej formie. Może być wyposażony w jedno lub dwa źródła światła.
W nowoczesnych projektach cenimy minimalizm zagospodarowania przestrzeni i dobór dodatków wykonanych z materiałów dopasowanych do architektury budynku – z metalu, szkła, drewna. Kinkiety i lampy stojące marki Nowodvorski wykonane są przeważnie z aluminium bądź stali lakierowanej w ciemnej kolorystyce, jak w „czarnej” kolekcji THIKA LED. Ciemne odcienie zdecydowanie przełamują biel elewacji, stanowiąc ciekawy i intrygujący akcent dekoracyjny. Pięknie też wpasowują się w przestrzeń ogrodową.
Kolekcja THIKA LED w czarnym wykończeniu (fot. Nowodvorski Lighting)
Uporządkowana przestrzeń ogrodowa sprzyja relaksowi. Poranna kawa, popołudnie z książką czy wieczorne spotkania towarzyskie są przyjemniejsze, gdy dookoła panuje harmonia i spokój. Dopełnieniem oraz przysłowiową „kropką nad
i” każdego projektu jest światło, które otula elewację budynku i przełamuje jego kubistyczną formę. W ogrodzie warto zdecydować się na rozwiązania kontrastujące z zielenią roślinności. CUMULUS CUBE to lampy przenośne w kształcie sześcianu, dostępne w kilku rozmiarach. Wyglądają efektownie zarówno ustawione pojedynczo, jak i w różnych konfiguracjach, a można je wykorzystać również w formie stolika. Po zmroku zachwycają rozproszonym światłem, które odbija się od trawników, tworząc bajkowy klimat.
Przenośne lampy oferują szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych - na zdjęciu MAHE LED (fot. Nowodvorski Lighting)
Chcąc wyeksponować za pomocą światła roślinność w danej strefie ogrodu, a nie mając kompletnego projektu, można skorzystać z uniwersalnego rozwiązania, jakim są lampy przenośne. PICNIC LED to bezprzewodowe latarenki, które można zawiesić lub postawić w wybranym miejscu. Ich czas pracy po pełnym naładowaniu wynosi 12 h, a funkcja ściemniania pozwala regulować natężenie światła.
Latarenka PICNIC LED - funkcjonalna i romantyczna (fot. Nowodvorski Lighting)
Źródło: materiały prasowe Nowodvorski Lighting.
Data publikacji: 28 maja 2024
Budowa domu do stanu surowego to dopiero początek długiej drogi dzielącej zakup projektu od pierwszej nocy we własnej sypialni. Wybór podłóg, farb, płytek, rozwiązań do kuchni i łazienki, wszędzie dylematy, opinie i różne potrzeby... Na tej stronie będziemy starali się inspirować ciekawymi rozwiązaniami z zakresu wykończenia domu, zamieszczając trendy, nowinki, ciekawostki i propozycje - a gdzieniegdzie sypniemy garstką porad stricte praktycznych. Zapraszamy!