Zmiany w podejściu do projektowania przestrzeni, które obserwujemy od pewnego czasu, są wyraźnym odzwierciedleniem rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa i inwestorów. Bioaktywne powierzchnie są już nie tylko modnym trendem, ale koniecznością, wynikającą z planów zagospodarowania przestrzennego - często nawet 70% powierzchni działki powinno pozostać niezabudowane. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą ekologiczne kostki brukowe. Dzięki nim możemy pogodzić kwestie użytkowe z ekologią i stworzyć funkcjonalne, utwardzone powierzchnie wokół domu, jednocześnie pozostawiając możliwość swobodnego przepuszczania wody w głąb gleby. Wspomagamy w ten sposób rozwój zieleni produkującej życiodajny tlen oraz zwiększamy wilgotność powietrza w otoczeniu.
1. Zapobiega przeciążeniu instalacji odprowadzających wodę deszczową, a także podtopieniom w czasie ulewnych opadów. W przypadku nawierzchni przepuszczających wodę nie spływa ona na ulice, tylko wsącza się w glebę.
2. Obniża temperaturę otoczenia i redukcje miejskie wyspy ciepła: deszcz przenikający w głąb gruntu, zwiększa wilgotność powietrza, a woda zatrzymana w strukturze kostki odparowuje pod wpływem ciepła, skutkując naturalnym procesem chłodzenia, co dodatkowo niweluje efekt miejskiej wyspy ciepła.
3. Zapewnia optymalną przestrzeń dla życia flory i fauny: puste przestrzenie między kostkami można wypełnić ziemią, w której sieje się trawę lub kruszywo. To stwarza odpowiednie warunki dla pojawienia się roślin i owadów.
Nawierzchnię można komponować z czterech wzorów, w tym z kostki o bardzo jasnym kolorze ‘bello’ (na zdjęciu), który ma bardzo wysoki współczynnik odbicia światła (SRI). Dzięki temu nawet duże powierzchnie nie nagrzewają się, co dodatkowo niweluje efekt wyspy ciepła i tworzy optymalne warunki dla rozwoju roślin (fot. SEMMELROCK)
Kostka Senso Eco marki Semmelrock wyróżnia się wysokim wskaźnikiem infiltracji wody (6 662 litrów na godzinę na metr kwadratowy). Zwiększone przesiąkanie wody do gruntu przekłada się na efektywne przemieszczanie wody w glebie, zmniejszając obciążenie systemów odwadniających i zapobiegając zastojom wody. Senso Eco przyczynia się też do naturalnego procesu chłodzenia powietrza, poprzez odparowywanie wody zatrzymanej w strukturze kostki.
Senso Eco można łączyć z innymi produktami Semmelrock, np. kostką ekologiczną Aquaton. Po ułożeniu pozwala ona zachować 23% powierzchni czynnej biologicznie. Specjalne odstępniki na bokach kostki ułatwiają zachowanie 3 cm szczelin między kostkami, które później wystarczy wypełnić przepuszczalnym dla wody kruszywem dekoracyjnym Fuggio lub trawą.
Zwolennicy klasycznych wzorów mają do dyspozycji również model Eco Ażur, który pozwala uzyskać blisko 40% powierzchni biologicznie czynnej. Ten bardzo prosty i popularny element wypełniony trawą lub drobnymi kamyczkami może stanowić idealny sposób na uzyskanie ekologicznego, zielonego parkingu, drogi dojazdowej czy skarpy. Ażurowa forma stanowi zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu, a dodatkowo powoduje, że woda może szybko trafić do podbudowy.
O dobrych praktykach brukarskich można przeczytać w:
>>> Poradniku Brukarskim
Źródło: materiały prasowe Semmelrock.
Data publikacji: 8 maja 2024
Budowa domu do stanu surowego to dopiero początek długiej drogi dzielącej zakup projektu od pierwszej nocy we własnej sypialni. Wybór podłóg, farb, płytek, rozwiązań do kuchni i łazienki, wszędzie dylematy, opinie i różne potrzeby... Na tej stronie będziemy starali się inspirować ciekawymi rozwiązaniami z zakresu wykończenia domu, zamieszczając trendy, nowinki, ciekawostki i propozycje - a gdzieniegdzie sypniemy garstką porad stricte praktycznych. Zapraszamy!